W jaki sposób woda dostaje się do butelki? Albo chipsy ziemniaczane do torebki? W jaki sposób ogniwo akumulatora pojazdu elektrycznego trafia do jego modułu? Często odpowiedź brzmi: dzięki technologii automatyzacji Festo. Asortyment obejmuje około 33 000 produktów. Dlatego Festo opiera się na szczegółowych wytycznych dotyczących jakości, aby zapewnić doskonałe działanie każdej części. Zgodnie z wymaganiami: zainstaluj część Festo i zapomnij o niej, ponieważ jest tak niezawodna. Festo definiuje standardy jakości za pomocą technologii tomografii komputerowej i oprogramowania do inspekcji ZEISS INSPECT oraz wdraża te standardy na całym świecie.
Festo wyznacza globalne standardy jakości dzięki ZEISS INSPECT
Zablokowana zawartość stron trzecich
Odtwarzacz wideo został zablokowany w związku z Twoimi preferencjami śledzenia. Aby zmienić ustawienia i odtworzyć wideo, kliknij poniższy przycisk i wyraź zgodę na użycie „funkcjonalnych” technologii śledzenia.
Kim właściwie jest Festo?
Wiele naszych produktów codziennego użytku jest pakowanych za pomocą zautomatyzowanych systemów napełniania i pakowania. Dokładnie to robi Festo. W latach 50. ten dostawca technologii automatyzacji był pierwszą firmą w Europie, która wykorzystała sprężone powietrze jako medium napędowe w automatyce. Obecnie oferta obejmuje ponad 33 000 produktów i rozwiązań systemowych. Obejmują one serwosterowniki, zawory i technologię sterowania. Branże, które korzystają z technologii Festo, są tak różnorodne, jak ich produkty: od przemysłu spożywczego i motoryzacyjnego po technologię medyczną i przemysł farmaceutyczny.
Szeroka gama produktów stawia przed Festo szczególne wyzwania w zakresie zarządzania jakością. Maszyny produkcyjne często mają zmienność części na poziomie 3000-4000 sztuk. Biorąc pod uwagę tak duże rozbieżności, standardy jakości odgrywają ważną rolę. Są one wdrażane na całym świecie z siedziby głównej w Esslingen w Niemczech. „Standardy technologiczne są definiowane tutaj, w naszej siedzibie głównej, aby zapewnić powtarzalne wyniki i porównywalność między zakładami oraz aby zaoszczędzić na pracach rozwojowych”, wyjaśnia Horst Lang, szef korporacyjnego wsparcia operacji jakości.
Centrala działa jako siła napędowa innowacji i centralnie określa specyfikacje i procesy pomiarowe, systemy pomiarowe i oprogramowanie, które ma być używane. Umożliwia to wymianę i porównywalność między różnymi zakładami oraz szybką reakcję w przypadku problemów z jakością produktu.
Laboratorium analityczne ujawnia sekrety części
Jak dokładnie definiowane są te standardy? Centrala centralnie kontroluje i zatwierdza prototypy przed rozpoczęciem globalnej produkcji. Oprócz technik pomiarowych, centrala określa również dokładny proces kontroli jakości, aż do planu pomiaru. W tym miejscu do gry wkracza imponujące laboratorium analityczne, kierowane przez Katharinę Steinlein. Laboratorium oferuje szeroki zakres metod analitycznych do testów materiałowych i metrologii, od metalografii po analizę polimerów. „Analiza materiałów koncentruje się na właściwościach i danych materiałowych. Metrologia dostarcza nam geometrycznych powierzchni lub geometrycznych wymiarów i to właśnie połączenie obu tych elementów mówi nam coś o części”, wyjaśnia Katharina Steinlein.
Jej zespół znajduje rozwiązania dla wszystkich rodzajów zadań: Oprócz wstępnego pobierania próbek, laboratorium analityczne jest również konsultowane podczas opracowywania produktu, na przykład w celu korekty narzędzi lub zapewnienia jakości części dostawcy. Ogólny cel Kathariny Steinlein i jej zespołu staje się jasny, gdy pojawiają się zwroty: Laboratorium analizuje, co stało się z daną częścią. Prawie jak detektywi, zespół stara się znaleźć przyczynę, aby rozwiązać problemy w sposób zrównoważony i zapobiec przyszłym awariom.
Jest to fascynacja uzyskiwaniem dużej głębi z technicznie nieistotnej części i uzyskiwaniem pełnej historii z pojedynczych wyników pomiarów.
Technologia tomografii komputerowej pomaga w trudnych zadaniach
Szczególnym wyzwaniem w zarządzaniu jakością są liczne materiały, z których wykonane są produkty, wymagające różnych technologii pomiarowych. Typowymi częściami od Festo są często części formowane wtryskowo z tworzyw sztucznych i aluminium oraz części wielokomponentowe, dla których konwencjonalna analiza powierzchni za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych nie jest wystarczająca. W takich przypadkach Festo polega na tomografii komputerowej. „Skupiamy się tutaj na testach nieniszczących. Na przykład sprawdzamy jakość odlewów ciśnieniowych, sytuacje montażowe, a także wymiary geometryczne w tradycyjny sposób – jak w laboratorium pomiarowym”, wyjaśnia Katharina Steinlein.
Kompleksowe oprogramowanie do analizy danych CT
Festo wykorzystuje ZEISS INSPECT do analizy danych CT. Oprogramowanie do inspekcji oferuje wiele opcji oceny w jednym rozwiązaniu. „Oprócz technologii CT ważną rolę odgrywa również ocena, a w tym celu ważne jest, aby móc pracować efektywnie i na wysokim poziomie”, mówi Horst Lang. „Nie musimy już przełączać się między różnymi rozwiązaniami oprogramowania. Zamiast tego pozostajemy w jednej rodzinie i możemy wydawać oświadczenia i oceny”. Zaletę tę można wyraźnie dostrzec w znacznie niższym wymaganym wysiłku szkoleniowym i zaoszczędzonym czasie podczas oceny. Wcześniej oceny geometryczne, takie jak porównania nominalne i rzeczywiste lub kontrole kształtu/położenia (GD&T) były przeprowadzane w jednym oprogramowaniu, a analiza wad wnętrza w innym. Zamiast tego ZEISS INSPECT obejmuje cały przepływ pracy, od pozyskiwania danych i kontroli wizualnej po ocenę metrologiczną. W przypadku produkcji globalnej tworzony i dystrybuowany jest tylko jeden plan pomiaru dla jednego oprogramowania.
Analiza wad ze wsparciem sztucznej inteligencji
Analiza porowatości jest ważna dla Festo. ZEISS INSPECT wypełnia jamy skurczowe różnymi kolorami w zależności od ich wielkości. Dzięki temu rozmiary i połączenia między poszczególnymi jamami skurczowymi są widoczne i można je szybko i łatwo ocenić. Aby zapewnić bardziej dogłębną i wydajną analizę wad, Festo korzysta z aplikacji ZEISS Automated Defect Detection i w ten sposób czerpie korzyści z automatycznego wykrywania wad wspieranego przez sztuczną inteligencję. Aby osiągnąć najlepszy możliwy wynik, najpierw wytrenowano wzorce odlewanych części, aby przeprowadzić automatyczną segmentację i klasyfikację wad.
W ten sposób ZEISS INSPECT pomaga Festo wykrywać nawet nieprawidłowości i wady zlokalizowane na niższym poziomie w sposób ukierunkowany i wyciągać wnioski na temat procesu produkcyjnego. Po ujawnieniu sekretów tej części, może ona wreszcie trafić do globalnej produkcji.
Nie musimy już przełączać się między różnymi rozwiązaniami oprogramowania. Zamiast tego pozostajemy w jednej rodzinie i możemy wydawać oświadczenia i oceny.
O Festo SE & Co. KG
Festo jest globalnym graczem i niezależną firmą rodzinną z siedzibą w Esslingen am Neckar w Niemczech. Festo wyznacza standardy w technologii automatyki przemysłowej i edukacji technicznej, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Firma dostarcza technologię automatyki pneumatycznej i elektrycznej do 300 000 klientów z branży automatyzacji fabryk i procesów w ponad 35 branżach. Zatrudniając około 20 800 pracowników w ponad 250 oddziałach w około 60 krajach na całym świecie, Festo osiągnęło obrót w wysokości około 3,81 miliarda euro w 2022 roku.