Głębokie tłoczenie

Głębokie tłoczenie

Proces i zastosowania

Głębokie tłoczenie jest stosowane w przypadku blach i różnych tworzyw sztucznych. Proces ten nadaje się zarówno do przemysłowej produkcji małoseryjnej, jak i masowej. Wiele przedmiotów codziennego użytku składa się z części wytworzonych poprzez proces głębokiego tłoczenia.

głębokie tłoczenie

Czym jest głębokie tłoczenie?

Głębokie tłoczenie jest często stosowanym procesem technologii formowania, który jest regulowany przez normę DIN 8584. Proces głębokiego tłoczenia jest procesem formowania z rozciąganiem i ściskaniem, w którym zwykle tworzona jest metalowa pusta, otwarta część. Proces ten może być również wykorzystywany do formowania wstępnie uformowanej wydrążonej części w obrabiany przedmiot o mniejszym przekroju. Do głębokiego tłoczenia używane są specjalne prasy.

Wykorzystywane w procesie płaskie arkusze są kwadratowe lub okrągłe. Cienkie i bardzo cienkie blachy niestopowe, aluminium, stal nierdzewna, miedź, mosiądz i brąz są stosowane w konwencjonalnym procesie głębokiego tłoczenia przy użyciu sztywnych narzędzi. Głębokie tłoczenie jest możliwe zarówno w przypadku małych, jak i dużych partii części. Proces produkcyjny jest wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł motoryzacyjny i opakowaniowy, a także w lotnictwie i budowie modeli. Do najczęściej produkowanych głęboko tłoczonych części należą części karoserii samochodowych, krany, wanny, zlewozmywaki i garnki.

Jakie są zalety i wady głębokiego tłoczenia?

Formowanie z rozciąganiem i ściskaniem

  • nadaje się również do małych partii i produkcji indywidualnej
  • jest elastyczne pod względem grubości materiału, kształtów i rozmiarów
  • ma krótki czas reakcji
  • powoduje tylko niskie koszty narzędzi
  • umożliwia korzystanie z różnych materiałów
  • umożliwia wydajne prototypowanie
  • jest opłacalne

Głębokie tłoczenie

  • wymaga rozległej wiedzy specjalistycznej i materiałowej
  • wymaga dostosowania maszyny produkcyjnej do materiału
  • nie nadaje się do wszystkich precyzyjnych części

Jaki jest wpływ głębokiego tłoczenia na obrabiany obiekt?

Związane z produkcją przemieszczenia w sieci krystalicznej powodują naprężenia, które wywołują utwardzanie materiału. Podczas procesu głębokiego tłoczenia mogą wystąpić różne błędy. Błędy te obejmują:

  • niezgodność z etapami produkcji
  • nieprawidłowe oszacowanie rozszerzalności materiału i ziarna
  • niewystarczające uwzględnienie tekstury materiału

Zapewnienie jakości odbywa się podczas produkcji lub poprzez sprawdzenie narzędzia formującego przed procesem za pomocą optycznych systemów pomiarowych 3D. Mierzą one każdy punkt narzędzia bez bezpośredniego kontaktu i zapisują wynik. W ten sposób cały proces może zostać odtworzony w przypadku późniejszych problemów bez konieczności ponownego pomiaru. Skany dostarczają dane całej geometrii, ułatwiając ręczne korekty. Produkcja jest monitorowana przez czujniki sterowane przez roboty bezpośrednio na linii produkcyjnej.

Jak działa głębokie tłoczenie blachy?

Automatycznie sterowane głębokie tłoczenie blachy odbywa się na prasie formującej, która składa się z górnego i dolnego narzędzia. Prasa formująca składa się z wkładanej matrycy (pierścień ciągnący, na dole) i stempla otoczonego uchwytem półfabrykatu (na górze). Ten uchwyt półfabrykatu jest umieszczony wystarczająco daleko od krawędzi matrycy, aby stempel nie powodował zmarszczeń ani zagnieceń. Aby zapewnić płynne przesuwanie arkusza po krawędzi matrycy, pierścień tłoczący i stempel są zaokrąglone na krawędziach. Środkowy obszar pierścienia tłoczącego zawiera negatyw obrabianego później głęboko tłoczonego obiektu. Proces formowania blachy jest następujący: Blacha jest umieszczana na matrycy w taki sposób, aby była zamocowana przez uchwyty blachy. Uchwyt półfabrykatu przesuwa się w dół. Stempel jest następnie dociskany do podstawy matrycy przy użyciu siły nacisku. Dziurkacz ciągnie za sobą pusty arkusz. Po zakończeniu formowania górne narzędzie przesuwa się w górę, dzięki czemu można usunąć głęboko tłoczoną część.

Z technicznego punktu widzenia formowanie odbywa się za pomocą promieniowego naprężenia rozciągającego i wynikającego z niego stycznego naprężenia ściskającego. Naprężenie rozciągające zapobiega pogrubieniu arkusza. Podczas obróbki okrągłych blach naprężenia ściskające zmniejszają średnicę w obszarze krawędzi. Jeśli pożądana głębokość tłoczenia nie może być osiągnięta w jednym przejściu, formowanie odbywa się w kilku iteracjach. Jeśli arkusz jest głęboko tłoczony przy użyciu poduszki wodnej o regulowanym ciśnieniu, występują wyższe współczynniki ciągnienia.


Udostępnij tę stronę