Cyfrowa korelacja obrazu

Cyfrowa korelacja obrazu

Analiza ruchu i deformacji

Czym jest cyfrowa korelacja obrazu?

Cyfrowa korelacja obrazu (CKO) to procedura obliczania współrzędnych 2D lub 3D z zarejestrowanych pojedynczych obrazów lub serii obrazów z pojedynczej kamery, kamery stereo lub systemu wielokamerowego. Jeśli akwizycja obrazu jest przeprowadzana przez określony czas, możliwe jest uzyskanie wyników pomiarów przemieszczeń, prędkości i przyspieszeń w 2D lub 3D. Interpretując lokalne przemieszczenia między współrzędnymi 2D lub 3D, można obliczyć wartości i prędkości odkształceń. Typowe dla wyników CKO jest to, że są one dostępne jako dane pomiarowe całej geometrii powierzchni badanych próbek, bazują na tysiącach współrzędnych 2D lub 3D i charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielczością lokalną.

Jak działa cyfrowa korelacja obrazu?

Aby wykonać pomiar CKO, powierzchnia badanych próbek jest zwykle przygotowywana za pomocą odpowiedniego wzoru. Wzory te mogą być nanoszone na przykład za pomocą puszek z aerozolem, pędzli, druku itp. Dopóki wzór przemieszcza się i deformuje wraz z powierzchnią próbki podczas testowania, technika nakładania wzoru odgrywa podrzędną rolę.

Przed wykonaniem testu system CKO jest konfigurowany pod względem odpowiedniego pole widzenia i kalibrowany. W przypadku systemu z pojedynczą kamerą definiowane są parametry dystorsji obiektywu i skalowanie pikseli. W przypadku stereoskopowego lub wielokamerowego systemu CKO dodatkowo wykonywana jest względna orientacja kamer. W dalszej części artykułu skupiono się wyłącznie na systemach kamer stereoskopowycych, ponieważ jest to najczęściej spotykana konfiguracja.

Po konfiguracji i przed rozpoczęciem testu tak zwane obrazy referencyjne lub etap referencyjny są rejestrowane za pomocą lewej i prawej kamery. Te przechwycone obrazy służą jako odniesienie do przemieszczeń i odkształceń dla wszystkich dalszych ocen. Podczas testu akwizycja obrazu jest przeprowadzana w zależności od wymagań testu, tj. częstotliwości akwizycji obrazu, czasu ekspozycji itp.

Macierz fasetek (podzbiorów) o rozmiarze i odległości zależnej od zastosowania jest nakładana na początkowy obraz referencyjny lewej kamery. Matryca ta składa się z tysięcy fasetek. Fasetki są używane do obliczania współrzędnych 3D poprzez ocenę rozkładu wartości szarości w każdej fasetce i ponowną identyfikację na obrazie referencyjnym prawej kamery. Ze środków fasetek na obrazach z lewej i prawej kamery współrzędne 3D są poddawane triangulacji za pomocą danych kalibracji z sensora CKO. Identyfikacja odpowiednich fasetek na obrazach z lewej i prawej kamery oraz na wszystkich obrazach w czasie odbywa się w zakresie subpikseli, co prowadzi do znacznie większej dokładności w porównaniu do samego skalowania pikseli.

Lewy i prawy obraz referencyjny z nakładką fasetkową

Lewy i prawy zdeformowany obraz z nakładką fasetkową

Początkowe wyniki CKO to współrzędne 3D z powierzchni próbek w czasie. Odjęcie współrzędnych 3D wszystkich zarejestrowanych etapów w czasie od współrzędnych 3D etapu referencyjnego prowadzi do uzyskania wartości przemieszczenia 3D. Ponadto za pomocą pochodnych czasowych wartości przemieszczenia obliczane są prędkości 3D i przyspieszenia 3D.

Lokalny tensor odkształcenia płaszczyzny, uwzględniający względne przemieszczenia między obliczonymi współrzędnymi 3D, dostarcza pomiary odkształcenia powierzchni w kierunku X i Y, a także odkształcenia podstawowe (odkształcenie główne I i główne II) oraz współczynniki odkształcenia jako pochodne czasowe.

Gdzie stosowana jest cyfrowa korelacja obrazu?

Obecnie CKO jest szeroko stosowana w większości segmentów przemysłu oraz w badaniach i rozwoju na uniwersytetach i w placówkach badawczych. Dzięki bezstykowej zasadzie działania oraz możliwości pomiaru i oceny ruchów, odkształceń, naprężeń, prędkości i przyspieszeń, CKO jest wszechstronnym narzędziem w dziedzinie testowania materiałów i komponentów.

CKO zastępuje tradycyjne urządzenia pomiarowe, takie jak LVDT, tensometry i akcelerometry ze względu na łatwość przygotowania próbki i pomiaru.

Dostępna technologia kamery cyfrowej obsługuje obrazy o wysokiej rozdzielczości i szybkie obrazowanie do częstotliwości 5 MHz, co otwiera więcej możliwości obszarów zastosowań.


Udostępnij tę stronę