ZEISS CORRELATE
Przegląd funkcjonalności ZEISS CORRELATE
ZEISS CORRELATE umożliwia przechwytywanie danych pomiarowych za pomocą obrazów oraz filmów. Za pomocą filmów można precyzyjnie rejestrować procesy dynamiczne oraz indywidualnie je analizować. Takie dane można następnie ocenić uwzględniając specyficzne aplikacje. Oprogramowanie analizuje odkształcenia, przemieszczenia, prędkości, przyspieszenia, obroty, kąty, zmiany w kątach, i wiele innych.
Podstawowe funkcjonalności
-
Akwizycja obrazów 2D
ZEISS CORRELATE oferuje wbudowane funkcje sterowania i nagrywania dla kamer USB 3, które są zgodne ze standardem GenICam. Dzięki temu oprogramowanie dostarcza wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia pracy z cyfrową korelacją obrazów 2D i śledzenia punktów 2D. Akwizycja obrazów 2D i ocena danych obejmuje także funkcjonalność raportowania.
-
Bazowania i kompensacja ruchu ciała sztywnego
ZEISS CORRELATE oferuje różne funkcje bazowania danych pomiarowych. Należą do nich: bazowanie na podstawie transformacji 3-2-1, bazowanie na podstawie elementów geometrycznych lub współrzędnych 3D, bazowanie w lokalnym układzie współrzędnych, bazowanie przy użyciu punktów referencyjnych i zróżnicowanych procedur best-fit, takich jak globalny best-fit i lokalny best-fit. Ponadto za pomocą funkcji „Transformacja przez komponent” można wykonać kompensację ruchu ciała sztywnego. Dzięki kompensacji ruchu ciała sztywnego analizowany jest ruch względny komponentu odniesienia względem innego komponentu. Komponent odniesienia służy jako stałe odniesienie w przestrzeni 3D.
-
Automatyczne wykrywanie i eliminowanie wartości odstających
Inteligentny algorytm wykrywania i eliminowania wartości odstających w siatkach współrzędnych 3D zmierzonych przez ARGUS pozwala uniknąć niechcianych punktów i szczelin w danych pomiarowych 3D.
Wartości odstające są automatycznie wykrywane i poddawane korekcie przez oprogramowanie ZEISS CORRELATE, zwiększając precyzję i przyspieszając ocenę oraz tworzenie raportów w projekcie ARGUS.
-
Funkcje filtrowania w oparciu o współrzędne
Funkcja ta oferuje możliwość filtrowania współrzędnych w projekcie ARAMIS względem czasu (dostępne dla powierzchni, punktu fasetkowego i komponentu punktowego). Pozwala to osiągnąć jeszcze wyższą dokładność pomiaru odkształceń i przemieszczeń oraz znacząco zredukować wpływ zakłóceń takich jak turbulentny przepływ powietrza spowodowany konwekcją czy efektami Moiré.
-
Selektor punktów w wykresie limitów formowania (FLD)
Do kontroli procesów formowania blach wykorzystuje się analizę formowania. Podczas analizy otrzymana za pomocą serii testów Nakajima graniczna krzywa tłoczenia jest łączona z pomiarem stanów uformowania części z blachy wykonanym przy użyciu systemów ARGUS. Selektor punktów umożliwia szybką analizę uformowania.
-
Cyfrowa korelacja obrazu
Cyfrowa korelacja obrazu (CKO) to optyczna, bezstykowa metoda pomiaru współrzędnych 3D wykorzystywana w celu oceny ruchu oraz deformacji w przestrzeni 3D, a także określenia odkształcenia powierzchni. Do pomiaru współrzędnych 3D z dokładnością subpikselową używane są kontrastowe desenie stochastyczne.
-
Nadmierna reprezentacja deformacji
ZEISS CORRELATE pozwala wyświetlać deformacje takie jak wypukłości, wgniecenia, zagłębienia czy szczeliny w sposób nadmierny, dzięki czemu można je zwizualizować w płynny plastyczny sposób. Wartości skalarne można odpowiednio przekształcić w pewnego rodzaju mapę wysokości, która ułatwia analizę jakościową wartości pomiarowych 3D.
-
Ocena całej geometrii i ocena punktowa
Oprogramowanie umożliwia ocenę wyników pomiaru całej geometrii, a także punktowego. W przypadku pomiaru całej geometrii, na przykład rozkładów odkształceń, na próbkę nanoszony jest kontrastowy deseń stochastyczny. Do pomiarów punktowych stosuje się markery punktów referencyjnych. Oprogramowanie automatycznie wykrywa markery punktów referencyjnych na próbce i wyświetla zmierzone współrzędne 3D. Metodę oceny całej geometrii oraz punktowej można także zastosować jednocześnie w ramach jednego pomiaru. W przypadku obu metod oprogramowanie dostarcza dane dotyczące odkształcenia, deformacji 3D i przemieszczeń 3D.
-
Import danych pomiarowych
ZEISS CORRELATE oferuje wiele interfejsów importu popularnych formatów plików, takich jak ASCII, STL, PSL, PL i dane CT. Poprzez np. import plików ASCII można odczytać współrzędne do tworzenia chmur punktów 3D oraz zsynchronizować wartości siły maszyny wytrzymałościowej z etapami projektu.
-
Podgląd wyników na żywo podczas pomiarów 2D
Wstępnie zdefiniowane wartości wynikowe takie jak wartości odkształcenia można obliczyć oraz wyświetlić w trakcie trwania pomiaru 2D z użyciem ZEISS CORRELATE. Użytkownik może sprawdzić postęp pomiaru dzięki bezpośrednim informacjom w oprogramowaniu.
-
Śledzenie punktów
Dla punktowych pomiarów współrzędnych 3D oraz ich śledzenia w trakcie trwania testów dynamicznych lub (quasi-)statycznych na obiekty pomiarowe nanoszone są bardzo lekkie markery pomiarowe. Współrzędne 3D każdego markera pomiarowego są mierzone z dokładnością subpikselową za pomocą fotogrametrii. W pomiarze można łączyć metodę śledzenia punktów z metodą cyfrowej korelacji obrazu. Grupy kilku markerów pomiarowych tworzą charakterystyczne układy, które można śledzić w czasie za pomocą oprogramowania. Dzięki temu na koniec procesu przetwarzania obrazu można dokonać oceny współrzędnych, przemieszczeń, prędkości i przyspieszeń dla każdego markera pomiarowego.
-
Analiza względna 6DoF
ZEISS CORRELATE oferuje możliwość definiowania lokalnych układów współrzędnych oraz powiązania ich z grupami punktów. Dzięki temu lokalne układy współrzędnych przesuwają się razem z grupami punktów, co umożliwia przeprowadzanie analiz 6DoF. Analiza 6DoF jest wykorzystywana do określania ruchów translacyjnych i obrotowych grup punktów względem siebie lub jako ruchów absolutnych we wszystkich kierunkach w przestrzeni.
-
Raportowanie
Udostępniaj wyniki testów współpracownikom, innym zakładom oraz klientom do prezentacji i dalszych dyskusji. ZEISS CORRELATE oferuje moduł raportowania, który dostarcza użytkownikom gotową do druku dokumentację i umożliwia eksport w pełni animowanych plików PDF. Dla lepszej prezentacji wyników oraz zrozumienia, pliki z kompletnymi projektami można udostępniać i przeglądać w interfejsie 3D bezpłatnej wersji oprogramowania ZEISS CORRELATE.
-
Śledzenie pojedynczych punktów pomiarowych
ZEISS CORRELATE umożliwia śledzenie pojedynczych punktów pomiarowych i ocenę przemieszczenia 3D, prędkości oraz przyspieszenia. Dzięki tej funkcji do rejestracji wartości pomiarowych współrzędnej 3D oraz oceny przemieszczenia, prędkości i przyspieszenia wystarczy nanieść jeden kodowany marker pomiarowy zamiast trzech. Pozwala to oszczędzić przestrzeń i jest przydatne w sytuacji, gdy zastosowanie markerów nie jest możliwe. Dodatkowo śledzenie pojedynczych punktów pomiarowych oznacza redukcję czasu potrzebnego do przygotowania pomiaru.
-
Prędkość i przyspieszenie
Poprzez kontrole prędkości i przyspieszenia, ZEISS CORRELATE analizuje szybkość ruchu indywidualnych elementów względem ich pozycji w poprzednim i kolejnym etapie. Oprócz ogólnego przyspieszenia można również sprawdzić przyspieszenie styczne względem zakrzywionej trajektorii. Oprogramowanie umożliwia także kontrolę przyspieszenia wzdłuż ścieżki kołowej względem punktu środkowego okręgu.
-
Odkształcenie, przemieszczenie 3D i deformacja 3D
Oprogramowanie oblicza wartości odkształcenia, takie jak odkształcenie główne I, odkształcenie główne II, czy odkształcenie w kierunku X oraz kierunku Y względem współrzędnych 3D zmierzonych na całej powierzchni i w określonych punktach. Grupy punktów, tzw. komponenty, można definiować w oparciu o indywidualne punkty pomiarowe. Oprogramowanie może identyfikować grupy punktów w trakcie całego testu, co zapewnia dokładność obliczeń przemieszczeń, prędkości i przyspieszeń w 3D. Ponadto grupy punktów można wykorzystać do kompensacji ruchów ciała sztywnego. Dzięki temu możliwa jest analiza ruchów za pomocą grupy punktów jako stałe odniesienie w przestrzeni 3D.
-
Trajektoria
Przy użyciu funkcji trajektorii można wizualizować trajektorie indywidualnych punktów, grup punktów, lokalnych układów współrzędnych oraz elementów konstrukcyjnych. Trajektoria wyświetla położenie wybranych elementów w całym czasie trwania pomiaru. Dzięki temu można analizować i wizualizować krzywą ruchu testowanego obiektu. Krzywa ruchu jest dostępna w oprogramowaniu także dla późniejszych kroków oceny: na przykład geometrie dopasowane takie jak okręgi można konstruować przy użyciu trajektorii.
-
Wirtualny ekstensometr
Funkcja ta umożliwia bezstykowy pomiar zmiany długości za pomocą dokładnie określonej długości referencyjnej i może być używana w projektach 2D oraz 3D. Zmianę długości można skontrolować w dwóch lub więcej kierunkach w przestrzeni. Dzięki bezstykowej optycznej technice pomiarowej, wyniki nie są zależne od wpływów mechanicznych. Ponadto ZEISS CORRELATE oferuje możliwość definiowania różnych wirtualnych ekstensometrów wykorzystywanych do akwizycji odkształceń wzdłużnych i poprzecznych. Możliwe jest także definiowanie wirtualnych ekstensometrów o różnych długościach początkowych, co pozwala na jednoczesną analizę lokalnych i globalnych efektów odkształcenia.
Funkcjonalności wersji Pro
-
Import formatów CAD
W ZEISS CORRELATE, poza podstawowymi formatami CAD takimi jak IGES, JT Open i STEP, możliwy jest także import natywnych formatów: CATIA, NX, SOLIDWORKS oraz Pro/E. Wystarczy zaimportować dany format pliku poprzez przeciągnięcie i upuszczenie, a oprogramowanie automatycznie go rozpozna i przypisze. Po imporcie użytkownik może użyć rozbudowanych funkcji do bazowania danych pomiarowych 3D z danymi CAD w celu przeprowadzenia dokładnych inspekcji.
-
Eksport danych pomiarowych
Licencja Pro oprogramowania ZEISS CORRELATE oferuje wiele interfejsów eksportu popularnych formatów plików, takich jak ASCII, CSV, XML i UFF.
-
Otwarta architektura danych
Porównywanie i jednoczesne wizualizowanie danych pomiarowych oraz wymiana danych odgrywają coraz większą rolę w metrologii. Z tego powodu dodatkowe wartości skalarne, takie jak dane dotyczące temperatury i geometrie, mogą być importowane do ZEISS CORRELATE, np. z programów symulacyjnych. Dane pomiarowe utworzone w oprogramowaniu można eksportować w różnych formatach i wykorzystać do np. analizy drgań w oprogramowaniu firm trzecich.
-
Ocena parametryczna
Oprogramowanie ZEISS CORRELATE opiera się na koncepcji parametrycznej. W praktyce wszystkie funkcje działają zgodnie z tą koncepcją. Takie podejście zapewnia identyfikowalność oraz edytowalność wszystkich kroków procesów. Dzięki temu ZEISS CORRELATE oferuje wysoką niezawodność wyników pomiarowych i raportów. Parametryczność eliminuje konieczność tworzenia nowych ocen dla innej próbki tego samego typu. Wyniki są dostarczane od razu po załadowaniu nowych danych pomiarowych do projektu.
-
Interfejs Python
Licencja Pro oprogramowania ZEISS CORRELATE oferuje szybki i uproszczony dostęp do danych wykorzystywanych do przeprowadzania złożonych obliczeń za pomocą języka Python. Dostępne bezpłatnie biblioteki Python można łatwo zintegrować i wykorzystać w ZEISS CORRELATE przy użyciu zewnętrznego interpretera Python. Dzięki temu w prosty sposób można tworzyć obliczenia oraz wykresy, które np. są niezbędne do analiz drgań (FFT) czy testów rozciągania. Ponadto ZEISS CORRELATE posiada rejestrator poleceń, który pozwala zapisywać wszystkie operacje przeprowadzone w oprogramowaniu. Dzięki temu polecenia można wykonywać wielokrotnie. Poprzez edycję zarejestrowanego skryptu, można go dostosować do innych zadań.
-
Szybsza inspekcja z szablonami
Oprogramowanie ZEISS CORRELATE oferuje możliwość tworzenia szablonów projektów. Funkcja ta pozwala na szybkie i łatwe przeprowadzanie powtarzających się ocen. Dzięki temu po wykonaniu oceny danych pomiaru, projekt można zapisać jako szablon. W szablonie projektu zapisywane są między innymi także elementy inspekcji, słowa kluczowe projektu i raporty, co eliminuje konieczność ponownego konfigurowania projektu podczas wykonywania kolejnych ocen tego samego typu - wystarczy użyć opcji Przelicz projekt.
Dodatkowe aplikacje
-
Wykrywanie konturu
Z ZEISS CORRELATE możliwa jest także analiza testu wystrzelenia poduszki powietrznej. Funkcjonalność ta śledzi kontur poduszki powietrznej w dowolnym nagraniu wideo o wysokiej prędkości i pomaga zidentyfikować punkt maksymalnego zasięgu w lokalnym układzie współrzędnych kierownicy. Ponadto poszczególne punkty można łatwo identyfikować w przestrzeni oraz czasie. Bazując na metodach śledzenia konturu, tej funkcji można także użyć do zarysu poszerzających się otworów i konturów zdeformowanych obiektów.
-
Korelacja z pomiarami temperatury
W ZEISS CORRELATE można powiązać zmierzone dane 3D z zaimportowanymi danymi temperatury. Zaletą takiej wizualizacji jest łatwiejsze i szybsze zrozumienie korelacji zachowania termicznego i mechanicznego komponentów. Obrazy można zaimportować z różnych kamer termograficznych. Zaimportowane obrazy można następnie przetransformować do układu współrzędnych danych 3D systemu ARAMIS. W kolejnym kroku dane temperatury są odczytywane i mapowane do danych 3D z ARAMIS. W ten sposób uzyskuje się korelację danych pomiarowych z danymi temperatury dla wszystkich zmierzonych punktów każdego pomiaru.
-
Detekcja punktów frontu i ocena pęknięć
ZEISS CORRELATE umożliwia śledzenie punktów frontu pęknięcia i przeprowadzanie oceny ich trajektorii. Przy użyciu metod kontrastowania, na próbkach o jednolitym kolorze można wykryć pozycje punktów frontu pęknięcia. Można także uzyskać inne dane 3D, takie jak długość pęknięcia, otwory pęknięcia czy rodzaje pęknięcia. Funkcja ta może być wykorzystywana do szerokiego zakresu zastosowań w badaniach materiałowych i jest odpowiednia dla wielu materiałów, w tym metali, kompozytów i tworzyw sztucznych. Analiza propagacji pęknięć jest stosowana w wielu branżach o wysokich wymaganiach bezpieczeństwa, takich jak lotnictwo, motoryzacja czy budownictwo.
-
Określanie właściwości materiałów
Dane zmierzone podczas typowych testów materiałowych takich jak Nakajima, tłoczności, rozciągania, gięcia, ścinania i testu Hole Expansion są oceniane w oprogramowaniu w celu określenia właściwości materiału. Na podstawie charakterystyk materiału obliczane są rzetelne dane, takie jak graniczna krzywa tłoczenia, odkształcenie zniszczenia, wartość n, wartość r, współczynnik Poissona, moduł Younga (moduł sprężystości), krzywa naprężenia/odkształcenia czy redukcja grubości materiału. Dane te wykorzystywane są jako parametry wejściowe dla symulacji, dzięki czemu model materiału jest bardziej precyzyjny, a zachowanie materiału bardziej przewidywalne.
-
Walidacja symulacji numerycznych
Oprogramowanie umożliwia import wartości skalarnych i geometrii pochodzących np. z programów symulacyjnych takich jak ABAQUS, LS-DYNA, ANSYS, PAM-STAMP czy AutoForm, w celu bezpośredniego porównania z danymi pomiarowymi 3D. Dane pomiarowe 3D można przetransformować do układu współrzędnych modelu symulacji za pomocą różnych funkcji bazowania. W ten sposób geometrię modelu symulacji można porównać ze zmierzoną powierzchnią 3D już w pierwszym kroku. Dalsze analizy, takie jak bezpośrednie porównanie przemieszczeń, deformacji i odkształceń, można wykonać dla każdego etapu.
-
Analiza drgań
Za pomocą oprogramowania można wyświetlić wizualizację drgań do szybkiej i wstępnej interpretacji zmierzonych danych przemieszczeń. Analiza pokazuje przemieszczenie wszystkich zmierzonych punktów na całej powierzchni lub punktowo we wszystkich trzech kierunkach przestrzennych. Ponadto obwiednie odpowiedzi częstotliwościowej wszystkich punktów i odpowiadający rodzaj są wyświetlane w 3D. Współrzędne 3D i wartości przemieszczeń można wyeksportować do pliku Universal File Format (UFF) do dalszej analizy drgań. Format ten jest wspierany pod kątem analizy drgań przez większość naszych aplikacji.