Chłopiec o brązowych włosach noszący okrągłe okulary z soczewkami ZEISS MyoCare stoi na pierwszym planie i uśmiecha się do aparatu. W tle dwie dziewczynki noszące soczewki ZEISS MyoCare bawią się hula hop i piłkami gimnastycznymi.
ZEISS DLA OPTYKÓW I OKULISTÓW

Soczewki ZEISS MyoCare

Lepsze spojrzenie na świat.

Nasze najbardziej skuteczne soczewki, zaprojektowane w celu spowolnienia postępowania krótkowzroczności. Soczewki MyoCare są tworzone dzięki innowacji ZEISS i ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu w rozwoju soczewek zwalczających postępowanie krótkowzroczności.

  • Efektywne zwalczanie krótkowzroczności u dzieci
  • Dobre widzenie pod każdym kątem
  • Komfortowe widzenie
  • Pełna ochrona przed UV

Krótkowzroczność budzi coraz więcej obaw na całym świecie

  • 50 %

    światowej populacji prawdopodobnie będzie zmagać się z krótkowzrocznością do 2050 r.1

  • ~ 90 %

    młodych osób w obszarach miejskich Azji w wieku poniżej 20 lat zmaga się z krótkowzrocznością.2

  • >2 dekady

    badań podstawowych i klinicznych oraz skutecznego zastosowania soczewek zwalczających krótkowzroczność w Azji Wschodniej.  ​

  • W 2014 r.

    firma ZEISS rozpoczęła współpracę z centrum nauki LIFE Child w celu monitorowania rozwoju refrakcji u dzieci rasy kaukaskiej.

  • >1,3 mln

    punktów danych zebranych w Euronet Market Research w ciągu ostatnich 20 lat od ponad 400 istniejących gabinetów okulistycznych rozmieszczonych na terenie Niemiec.

Mała dziewczynka o brązowych włosach pociera oczy podczas czytania książki.

Jeden problem – wiele rozwiązań.

Leczenie optyczne, medyczne i behawioralne.

Ze względu na wieloczynnikowe przyczyny nie istnieje jedna metoda leczenia krótkowzroczności. W rzeczywistości na rynku dostępnych jest wiele opcji leczenia, w tym leczenie optyczne, medyczne i behawioralne.
Wybór metody leczenia krótkowzroczności u dzieci powinien opierać się przede wszystkim na wieku oraz długości osiowej lub refrakcji w danym wieku, a także znajomości indywidualnego tempa postępowania i ogólnego profilu ryzyka. Kompleksowe leczenie krótkowzroczności łączy w sobie porady dotyczące stylu życia, metodę korekcji refrakcji do stosowania w pełnym zakresie oraz metody kontrolowania krótkowzroczności, w celu zredukowania lub wyeliminowania jej przyszłego postępowania.

Jeden problem – wiele rozwiązań
Obraz 3D specjalistycznych sztywnych soczewek kontaktowych na noc.

Ortokeratologia przy postępującej krótkowzroczności

Specjalistyczne sztywne soczewki kontaktowe są przeznaczone do noszenia w nocy, aby umożliwić ostre widzenie w ciągu dnia. Przekształcenie rogówki efektywnie koryguje błąd refrakcji podczas spowalniania wydłużenia osiowego. Jego efekty mogą zmieniać się w zależności od dnia.

Obraz 3D miękkich soczewek kontaktowych.

Miękkie soczewki kontaktowe

Miękkie soczewki kontaktowe z podwójną ostrością zostały stworzone do noszenia w ciągu dnia. Miękkie soczewki kontaktowe zawierają koncentryczne obszary optyczne, które jednocześnie tworzą korekcję środkową oraz krótkowzroczne nieostre widzenie siatkówki.

Dziecięce soczewki okularowe z czarnymi, czerwonymi i różowymi ramkami z serduszkami.

Soczewki okularowe

Najmniej inwazyjna i najłatwiej dostępna metoda korekcji krótkowzroczności. Zaletą konstrukcji specjalnych soczewek okularowych jest korekcja wzroku i kontrolowanie postępowania krótkowzroczności w tym samym czasie. Nowa generacja soczewek okularowych wykorzystuje mikrostruktury optyczne, które pozytywnie przyczyniają się do zwalczania postępowania krótkowzroczności. Soczewki okularowe są łatwe w noszeniu, niedrogie i w większości dobrze akceptowane i tolerowane, co czyni je najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Obraz 3D zakraplacza.

Metody farmaceutyczne

Obejmują zastosowanie farmaceutyków. Odnotowano, że metody farmaceutyczne (np. niskie dawki atropiny) są skuteczne w zwalczaniu postępowania krótkowzroczności.

Obraz 3D czarno-białej piłki.

Aktywności na świeżym powietrzu

Częsta aktywność na świeżym powietrzu jest zalecana w celu zapobiegania lub opóźnienia wystąpienia krótkowzroczności. Oznacza to minimum 2 godziny aktywności na świeżym powietrzu w ciągu dnia wraz z czasem spędzonym na świeżym powietrzu po szkole.3

Soczewki ZEISS MyoCare z beżowo-różowymi ramkami są przedstawione na jasnoniebieskim balonie. W tle widoczny jest drugi, nieznacznie ciemniejszy, niebieski balon.

Nowa konstrukcja soczewek.

Tworząca jednoczesne sprzeczne nieostre widzenie.

Nasze najnowsze soczewki skonstruowane w celu zwalczania progresji krótkowzroczności u dzieci są oparte na ponad dziesięciu latach innowacji i doświadczenia ZEISS, we współpracy z ekspertami w branży optycznej, takimi jak naukowcy zajmujący się materiałami i wzrokiem, optycy i okuliści oraz nauczyciele akademiccy. Konstrukcja soczewek ZEISS MyoCare łączy w sobie koncepcje naukowe pochodzące z udowodnionych badań naukowych, nauki opartej na doświadczeniu i efektywnych sposobach leczenia, takich jak ortokeratologia, miękkie wieloogniskowe soczewki kontaktowe, nauka i nowa generacja okularów.

Obraz boczny soczewek ZEISS MyoCare.

Odnalezienie właściwej równowagi.

Idealne połączenie wyraźnych parametrów optymalizacji i wyjątkowej konstrukcji.

Efektywna soczewka zwalczająca krótkowzroczność musi sprostać wymaganiom konstrukcji i odnaleźć odpowiednią równowagę pomiędzy zwalczaniem postępowania krótkowzroczności oraz dobrym widzeniem. W tym celu uwzględniliśmy następujące cechy w naszych rozwiązaniach ZEISS dotyczących zwalczania krótkowzroczności:

 

  • Centralny obszar jest wystarczająco mały, aby stworzyć efektywny i funkcjonalny obszar występowania nieostrego widzenia krótkowzrocznego na najbliższym obszarze peryferyjnym w kierunku środka
  • Średnia dodatkowa moc powierzchni powodująca zamierzone relatywne nieostre widzenie krótkowzroczne
  • Starannie wyselekcjonowany współczynnik wypełnienia zapewniający wysoką skuteczność przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego komfortu noszenia

Technologia ZEISS C.A.R.E.

Obraz boczny soczewek ZEISS MyoCare.

Technologia ZEISS C.A.R.E.

Cylindryczne Pierścieniowe Elementy Refrakcyjne.

Przedstawiamy technologię C.A.R.E®, której celem jest przekazywanie „sygnału stop” i w efekcie spowolnienie postępowania wydłużenia osiowego. Technologia polega na wykorzystaniu naprzemiennych obszarów nieostrego widzenia i korekcji w układzie pierścieniowym na przedniej powierzchni, rozszerzających się w kierunku obszarów peryferyjnych soczewek.

Dostosowywanie ich umiejscowienia i zmieniania oraz korekta elementów funkcjonalnych za pomocą przedniej powierzchni soczewki stanowi klucz do zachowania komfortu noszenia. Stosunek tych dwóch elementów w obrębie obszaru funkcjonalnego opisuje się za pomocą tzw. współczynnika wypełnienia, czyli rozłożenia elementów rozogniskowujących i obszarów korekcyjnych. W przypadku soczewek MyoCare i MyoCare S wynosi on 0,5.

2 dziewczynki i chłopiec noszący soczewki ZEISS MyoCare. Patrzą na roślinę, dwoje z trojga dzieci patrzy na roślinę przez okulary powiększające.

Konstrukcja ZEISS ClearFocus.

Uwzględniająca ciągły ruch oczu.

Soczewki okularowe muszą dopasowywać się do ruchów oczu za soczewkami, aby zapewnić zamierzoną korekcję i nieostre widzenie krótkowzroczne, które są utrzymywane podczas patrzenia we wszystkich kierunkach. Dzięki konstrukcji ZEISS ClearFocus zarówno optymalna korekcja refrakcji dopasowana do wymagań refrakcji pacjenta i zamierzonego nieostrego widzenia krótkowzrocznego są utrzymywane podczas patrzenia we wszystkich kierunkach. Jest to ważne nie tylko dla widocznych zachowań związanych ze wzrokiem w centralnej wyraźnej strefie podczas skupienia na wykonywaniu zadania, ale także podczas niezamierzonego przenoszenia wzroku i ruchów sakkadowych w kierunku obszarów peryferyjnych soczewki.

Dodatkowo konstrukcja soczewek ZEISS ClearFocus zmniejsza wprowadzenie nadwzrocznego nieostrego widzenia, w odróżnieniu od typowych sferycznych soczewek jednoogniskowych.

Konstrukcja ClearFocus.
Dwa wykresy liniowe, które pokazują porównawczą symulację matematyczną sferycznych soczewek jednoogniskowych (zaznaczone na czerwono) oraz soczewek MyoCare (zaznaczone na niebiesko).

Porównawcza symulacja matematyczna sferycznych soczewek jednoogniskowych (zaznaczone na czerwono) oraz soczewek MyoCare (zaznaczone na niebiesko)

Konstrukcja ZEISS ClearFocus mająca na celu efektywne minimalizowanie nadwzrocznego nieostrego widzenia.

Błąd sferyczny sferycznych soczewek jednoogniskowych staje się widoczny przy dystansie ok. 10 mm od środka soczewki, ze wzrastającą mocą ujemną w kierunku obrzeża soczewki, w ten sposób powodując nadwzroczne nieostre widzenie.

W przeciwieństwie do tradycyjnych konstrukcji sferycznych soczewek soczewki ZEISS MyoCare charakteryzują się płaskim i prawie niezmiennym błędem sferycznym w całej soczewce, zapewniając, że ostrość pozostanie blisko zamierzonej powłoki ostrości, tzn. blisko siatkówki. Wraz z powiększającą się niewspółśrodkowością od środka soczewki, błąd sferyczny nieznacznie wzrasta korzystnie, powodując nadwzroczne nieostre widzenie.

Podsumowując, konstrukcja ZEISS ClearFocus zawarta w soczewkach MyoCare® efektywnie minimalizuje niechciane nadwzroczne nieostre widzenie podczas patrzenia pod każdym kątem.

Trzy zdjęcia przedstawiające rozwojowe kroki milowe. Po lewej stronie dziecko jest umieszczane na wadze przez pracownika służby zdrowia; na środku dziecko jest mierzone przy siatce centylowej umieszczonej na ścianie; po prawej stronie dziewczynka jest poddawana badaniu wzroku.

Nowy wymiar mierzenia efektywności.

Wskaźnik postępowania emetropii.

Każde działanie związane ze zwalczaniem postępowania krótkowzroczności posiada osobne wady i zalety, jednak wszystkie opcje realizują wspólny cel: Spowolnienie postępowania krótkowzroczności.

Rozwojowe kroki milowe dają wgląd w zdrowie rozwojowe dziecka. Osiąganie konkretnych kroków milowych w danym wieku pokazuje, że dziecko rozwija się, jak należy. Porównanie standardowego wzrostu fizjologicznego z obecnym wzrostem pacjenta jest potrzebne, aby zaobserwować, czy występuje rodzaj niefizjologicznego odchylenia.

W przypadku soczewek ZEISS MyoCare przeciętny wskaźnik postępowania emetropii dla długości osiowej wynosi 70%, a soczewek ZEISS MyoCare S – 68%. 4

Wskaźnik postępowania emetropii.
Wykres liniowy, który pokazuje roczną redukcję w postępowaniu długości osiowej – na podstawie wieku.

Normalne dla wieku krzywe wzrostu fizjologicznego.

Tak samo jest w przypadku rozwoju wzroku. Tutaj uwaga jest skupiona na różnicy między fizjologicznym wydłużeniem, mówiąc inaczej, jak bardzo obecny stan dziecka odbiega od normalnego dla wieku fizjologicznego wzrostu dla dzieci z emetropią. Celem jest podążanie lub znajdowanie się jak najbliżej normalnej dla wieku krzywej wzrostu fizjologicznego dzieci z emetropią.

Krzywa fizjologicznej emetropii na wykresie jest podstawową wartością wykorzystywaną jako odniesienie podczas określania efektywności leczenia postępowania krótkowzroczności z wykorzystaniem MyoCare.

Wykres liniowy prezentujący roczne postępowanie długości osiowej, przedstawia fizjologiczny wzrost emetropii w kolorze czarnym na dole, wzrost krótkowzroczności w kolorze czerwonym na górze oraz wyniki dla soczewek ZEISS MyoCare w kolorze niebieskim na środku. Z wykresu wynika, że postępowanie krótkowzroczności jest poniżej krzywej wzrostu krótkowzroczności, jeśli pacjent nosi soczewki ZEISS MyoCare.

Wskaźnik postępowania emetropii jako procent efektywności.

Po wyznaczeniu podstawy leczenia, wskaźnik postępowania emetropii jest parametrem wyznaczającym, jak bardzo dzieci objęte leczeniem zbliżają się do krzywej wzrostu emetropii w przeciwieństwie do krzywej wzrostu krótkowzroczności.

Celem jest osiągnięcie krzywej bezwzględnej redukcji rozwiązania dotyczącego zwalczania krótkowzroczności (niebieska linia) możliwie jak najbliżej do krzywej fizjologicznej emetropizacji (czarna linia) w przeciwieństwie do krzywej krótkowzroczności (czerwona linia).

Wskaźnik postępowania emetropii jest obliczany za pomocą specjalnego wzoru.

Konstrukcje ZEISS MyoCare efektywnie spowalniają postępowanie krótkowzroczności, aby zbliżyć się do krzywej wzrostu fizjologicznego.4

Portret małego chłopca noszącego okulary, obok znajduje się inny portret przedstawiający starszą dziewczynkę noszącą okulary. Poniżej przedstawione zostały różne oprawki okularowe i soczewki.

Soczewki zwalczające krótkowzroczność – ponieważ każde dziecko jest wyjątkowe.

ZEISS MyoCare i ZEISS MyoCare S

Kluczem do udanego leczenia jest zgodność. Dlatego to bardzo ważne, by specjaliści opieki okulistycznej wybierali metody, które obejmują wygodę i komfort noszenia. Korzystając z rozwiązań, które będą łatwe i wygodne w użyciu, pomagasz w osiągnięciu najlepszych rezultatów leczenia i zapewnieniu satysfakcji pacjenta.

  • Soczewki MyoCare® o twardej konstrukcji z mniejszą wyraźną strefą i większą mocą dodatkową sprawdzą się lepiej u młodszych dzieci, u których progresja zachodzi szybciej.
  • Soczewki MyoCare® S mają większą centralną wyraźną strefę i mniejszą moc dodatkową, dlatego są bardziej odpowiednie dla dzieci starszych i nastolatków, u których progresja zachodzi wolniej i istnieje potrzeba łatwiejszej adaptacji.

Dlaczego soczewki MyoCare®powinny być Twoim wyborem.

Widzenie tak dobre, jak przy soczewkach jednoogniskowych.

  • 95 %

    dzieci korzystających z soczewek ZEISS MyoCare lub ZEISS MyoCare S deklaruje, że przyzwyczaiło się do nich w ciągu 3 dni.5
    

  • 92 %

    wszystkich uczestników oceniło widzenie z soczewkami ZEISS MyoCare jako bardzo dobre do dali.5

  • 94 %

    osób oceniło soczewki MyoCare i MyoCareS jako bardzo dobre do bliży.5

Portfolio ® MyoCare

Lepsze spojrzenie na świat.

Innowacje ZEISS MyoCare.

Nowa konstrukcja soczewek zapewniająca jednoczesne sprzeczne nieostre widzenie.

Konstrukcja soczewek zwalczających krótkowzroczność, której celem jest spowolnienie postępowania krótkowzroczności u dzieci, opiera się na dwóch filarach.

  • Ikona przedstawiająca trzy okręgi.

    Technologia ZEISS C.A.R.E (Cylindrical Annular Refractive Elements – Cylindryczne Pierścieniowe Elementy Refrakcyjne)

    Naprzemienne obszary nieostrego widzenia i korekcji w układzie pierścieniowym na przedniej powierzchni, rozszerzające się w kierunku obszarów peryferyjnych soczewek. Te mikrostruktury przekazują „sygnał stop”, aby spowolnić postępowanie wydłużenia osiowego.6

  • Ikona przedstawiająca oko w okręgu z trzema strzałkami – w lewo, w dół i w prawo.

    Konstrukcja ZEISS ClearFocus

    Celem zoptymalizowanej tylnej powierzchni jest usunięcie sygnału wzrostu i dzięki temu zminimalizowanie nadwzrocznego nieostrego widzenia w obszarach peryferyjnych soczewek. Korekcja refrakcji oraz zamierzone krótkowzroczne nieostre widzenie pacjenta są utrzymywane podczas patrzenia w każdym kierunku. Technologia ta wspiera efektywność i komfort noszenia soczewek ZEISS MyoCare.

Kontakt

Zostań partnerem ZEISS

Wczytywanie formularza...

Dane z formularza kontaktowego zostaną użyte do udzielenia odpowiedzi na Twoje pytanie przez Carl Zeiss Vision Care w formie telefonicznej lub e-mailowej. Kliknij tutaj, aby przeczytać nasze zasady ochrony danych.

Umów się na spotkanie

Wczytywanie formularza...

Dane z formularza kontaktowego zostaną użyte do udzielenia odpowiedzi na Twoje pytanie przez  Carl Zeiss Vision Care w formie telefonicznej lub e-mailowej. Kliknij tutaj, aby przeczytać nasze zasady ochrony danych.


  • 1

    Holden BA, Fricke TR, Wilson DA, Jong M, Naidoo KS, Sankaridurg P, Wong TY, Naduvilath TJ, Resnikoff S, Global Prevalence of Myopia and High Myopia and Temporal Trends from 2000 through 2050, Ophthalmology. 2016;123(5):1036–1042.

  • 2

    Chen M, Wu A, Zhang L, et al. The increasing prevalence of myopia and high myopia among high school students in Fenghua city, eastern China: a 15-year population-based survey. BMC Ophthalmol. 2018;18(1):159. doi: 10.1186/s12886-018-0829-8.

  • 3

    Xiong S, Sankaridurg P, Naduvilath T, Zang J, Zou H, Zhu J, Lv M, He X, Xu X. Time spent in outdoor activities in relation to myopia prevention and control: a meta-analysis and systematic review. Acta Ophthalmol. 2017; 9 5 ( 6 ):551- 5 6 6 . d o i: 10 .1111/ a o s .13 4 0 3.

  • 4

    Ohlendorf, A. i in. (5-9 maja 2024). Skuteczność nadzoru nad krótkowzrocznością według wskaźnika postępowania emetropii (EPR): rok noszenia okulrów z cylindrycznymi pierścieniowymi elementami refrakcyjnymi (cylindrical annular refractive elements, CARE)
    [fragment prezentacji konferencyjnej] Coroczne spotkanie Związku Badań nad Widzeniem i Oftalmologią (The Association for Research in Vision and Opthalmology, ARVO), Seattle, Waszyngton, Stany Zjednoczone.
    Wskaźnik EPR u dzieci w wieku 7-12 lat, ponieważ wielkość próby w przypadku dzieci w wieku od 6 do 13 lat była za mała. Przy uwzględnieniu całości próby, tj. dzieci w wieku 6-13 lat, wskaźnik EPR dla soczewek ZEISS MyoCare wynosił 71%.

  • 5

    Badanie dwuletnie prospektywne z podwójną ślepą próbą, obejmujące randomizowaną kontrolowaną próbę kliniczną, przeprowadzone przez Tianjin Eye Hospital Optometric Center w Chinach w 2022 r. na 80 dzieciach z krótkowzrocznością noszących soczewki ZEISS MyoCare Rx, 80 dzieciach z krótkowzrocznością noszących soczewki ZEISS MyoCare S Rx oraz 80 dzieciach z krótkowzrocznością noszących soczewki jednoogniskowe ZEISS. Wyniki śródroczne po 12 miesiącach przedstawiono na ARVO 2024.

  • 6

    Hong Kong Polytechnic University ma przyznane patenty (w tym patent chiński o numerze CN103097940) na pierścieniowe koncentryczne soczewki kontrolujące krótkowzroczność, na które udzielono licencji firmie Carl Zeiss. W 2021 roku firma Carl Zeiss wraz z Wenzhou Medical University rozpoczęła opracowywanie najnowszej technologii cylindrycznych pierścieniowych elementów refrakcyjnych w soczewkach okularowych, którą wykorzystuje teraz w konstrukcjach soczewek MyoCare.