Zdrowie + Profilaktyka

Czy czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu?

Popularnym mitem, który zna prawie każdy, jest to, że czytanie przy słabym świetle jest szkodliwe dla oczu. Ostatnie badania pokazują jednak, że nie jest to prawdą.

16 października 2021
  • Osoba w okularach z soczewkami ZEISS Digital patrząca na cyfrowy wyświetlacz.

Zima jest chyba najlepszych czasem na przeczytanie dobrej książki, w szczególności przy świetle świecy lub delikatnym oświetleniu lampki nocnej. Dzieci lubią się wręcz chować pod pościelą z kieszonkową latarką. Jednak radość płynąca z zagłębienia się w lekturze jest często temperowana przez strach, że czytanie w takich warunkach może zaszkodzić oczom. Niemal każdy choć raz w życiu usłyszał: „Włącz światło, bo zepsujesz sobie wzrok!” Nie musimy się jednak martwić - czytanie w złych warunkach oświetleniowych wcale nie uszkadza oczu. Jeśli jednak ktoś potrzebuje okularów do czytania, powinien je wtedy włożyć.

Naukowcy do dziś sprzeczają się, czy czytanie przy słabym oświetleniu jest szkodliwie dla oczu. Nie ma jednak powodu do obaw. Obecnie nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, że czytanie przy słabym świetle szkodzi oczom. Jedno jest jednak pewne - rozpoznawanie słów w trakcie czytanie przy oświetleniu wymaga od oczu większego wysiłku. Czytanie jest bardziej wyczerpujące, a oczy męczą się szybciej, co może skutkować zaczerwienieniem oczu i bólami głowy. Pomimo tego, oczom nie dzieje się krzywda, zgodnie z badaniami amerykańskich naukowców opublikowanymi w renomowanym periodyku British Medical Journal.

Dlaczego naszym oczom nie szkodzi dodatkowy wysiłek? Aby to zrozumieć, musimy zapoznać się z tym, jak działają nasze oczy. Podczas rozpoznawania liter przy słabym oświetleniu zaangażowane są dwa elementy oka: mięsień rzęskowy, który musi napinać soczewkę w celu odczytania liter, oraz same fotoreceptory. Przy słabym świetle pręciki wrażliwe na światło są szczególnie ważne. Wymagają one specjalnego pigmentu, rodopsyny, znanego także jako purpura wzrokowa. Jej struktura molekularna zmienia się, gdy ilość światła docierająca do oka zostaje zmniejszona. Skutkiem tego czytanie przy słabym świetle jest o wiele bardziej męczące. Nie uszkadza ono jednak oczu, jak że mogą się one rozluźnić i zregenerować podczas snu.

Jeśli więc Państwo czytają książki przy słabszym oświetleniu, nie muszą Państwo się martwić o swoje oczy. Niemniej jednak warto jest zapewnić swoim narządom wzroku co jakiś czas przerwę, czy to poprzez odłożenie książki przez chwilę na bok i zamknięcie oczu, czy też przez poświęcenie chwili na krótkie ćwiczenia oczu. Zajmą tylko kilka minut, a oczy będą wypoczęte i gotowe do działania. Rodzice nie muszą się zatem martwić o dzieci czytające pod kocem z kieszonkową latarką - w najgorszym razie następnego dnia może być trudniej niż zwykle wyciągnąć je z łóżka!

Niezależnie od tego, czy światło jest słabe czy mocne, jeśli muszą Państwo trzymać książkę z dala od siebie, aby móc odczytać litery, powinni Państwo nosić okulary do czytania. Po 40 roku życia soczewka naszego oka traci elastyczność, co zmniejsza jej zdolność do „akomodacji”. Oznacza to, że traci zdolność dopasowywania się do bliższych odległości. Osoby mające ten problem mają trudności ze skoncentrowaniem wzroku na pobliskich przedmiotach. Aby mieć gwarancję, że czytanie przebiegać będzie bezproblemowo, ważne jest, aby korzystali Państwo z okularów do czytania spersonalizowanych przez optyka.


Udostępnij ten artykuł