Soczewki trójogniskowe
Co należy wiedzieć
Podobnie jak w przypadku wszystkich innowacyjnych technologii, przy wyborze soczewek trójogniskowych należy uwzględnić również kilka kwestii.
Jeśli cierpisz na choroby oczu, takie jak jaskra, retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki żółtej lub zwyrodnienie plamki, możesz nie kwalifikować się do zastosowania soczewek trójogniskowych. Choroby te, nawet we wczesnym stadium, mogą uniemożliwiać stosowanie soczewek wewnątrzgałkowych klasy premium. Jeśli cierpisz na jedną z tych chorób, możesz omówić alternatywne opcje z okulistą.
Zjawiska świetlne
Jednym z efektów ubocznych związanych z rozwiązaniami wieloogniskowymi jest wyższy stopień zaburzeń wizualnych i zjawisk świetlnych (dysfotopsja), które są spowodowane ogniskowaniem przez soczewkę światła z wielu odległości. Są one zazwyczaj postrzegane jako:
- Poświata w niektórych sytuacjach słabego oświetlenia
- Efekt halo wokół źródeł światła w nocy
Większość osób z soczewkami wieloogniskowymi uważa te zjawiska za jedynie lekko niepokojące i z czasem się do nich przyzwyczaja. Istnieje jednak również niewielka grupa pacjentów, którzy nie dostosowują się dobrze lub są bardzo zaniepokojeni możliwymi skutkami ubocznymi. Symulacje potencjalnych efektów halo i poświat zauważanych po zabiegu pomagają pacjentowi przygotować się na ewentualne skutki uboczne.
Zapytaj swojego lekarza o zaburzenia świetlne podczas konsultacji, aby sprawdzić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do stosowania trójogniskowych IOL.
Zmniejszona wrażliwość na kontrast
Inną konsekwencją tej wieloogniskowości może być nieco mniej doskonała jakość obrazu Jest to spowodowane tym, że soczewka rozdziela światło z różnych odległości na siatkówce oka. W związku z tym, aby uzyskać wieloogniskowy efekt, pacjenci muszą iść na pewien kompromis w kwestii jakości obrazu.