Chirurgia zaćmy

Zabiegi chirurgiczne zaćmy – Krok po kroku – Ryzyko i koszty

Wytyczne dla pacjentów zainteresowanych zabiegiem usunięcia zaćmy

6 września 2019
Zabiegi chirurgiczne zaćmy – Krok po kroku – Ryzyko i koszty

Zabieg chirurgiczny jest obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy. Jest powszechnie uważany za bezpieczny i niezawodny. Faktycznie, jest to najczęściej wykonywany zabieg chirurgiczny na świecie. Podczas zabiegu naturalna zmętniała soczewka jest trwale zastępowana bardzo małą sztuczną soczewką - tzw. soczewką wewnątrzgałkową  (Intraocular Lens - IOL). Zabieg ten jest sprawdzony i stale doskonalony za pomocą nowych technologii: na przykład nowych typów soczewek wewnątrzgałkowych oraz bardziej precyzyjnych urządzeń do diagnostyki i obrazowania.

Usuwanie zaćmy ma bardzo dobre i trwałe rezultaty. Wzrok większości ludzi poprawia się wkrótce po zabiegu. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przeczytaj poniższe sekcje, aby dowiedzieć się więcej o przebiegu zabiegu usunięcia zaćmy oraz o tym, co dzieje się na każdym etapie zabiegu.

Wyjaśnienie zabiegi chirurgiczne zaćmy

Zaćma powoduje, że  krystaliczna soczewka stopniowo staje się zamglona, powodując zaburzenia widzenia. Mętną soczewkę należy usunąć i zastąpić ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, aby przywrócić widzenie. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się o zmianach w naturalnej soczewce i jak wygląda proces usunięcia zaćmy.

W trakcie zabiegu usunięcia zaćmy

Co się dzieje podczas zabiegu

Chirurgia zaćmy od wielu lat uznawana jest za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia. Jako najczęstszy zabieg chirurgiczny na świecie, jest to zabieg rutynowy, zwykle wykonywany ambulatoryjnie. Zajmuje od 15 do 30 minut. Zabieg wykonywany jest na jednym oku naraz. Drugie oko, jeśli również jest dotknięte zaćmą, jest zwykle leczone kilka dni do kilku tygodni później.

Oto przewodnik krok po kroku pokazujący wszystko, co dzieje się przed i w trakcie zabiegu: od przygotowań w domu do wyjścia z sali operacyjnej.

Przygotowania w dniu zabiegu

Jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać w dniu zabiegu:

  • Nie należy nakładać żadnych balsamów, makijażu, płynów po goleniu ani perfum.
  • Założyć normalne i luźne ubrania.
  • Zjeść lekki posiłek nie później niż pięć godzin przed zabiegiem i utrzymywać nawodnienie, aby zapewnić stabilne krążenie podczas zabiegu.
  • Należy zorganizować sobie transport po zabiegu.

Podczas wizyty zostaniesz przeniesiony/a na salę operacyjną leżąc na łóżku chirurgicznym. Zabieg na ogół nie wymaga szycia, co pomaga w szybszej regeneracji. W dniu zabiegu będzie można wrócić do domu po krótkim okresie obserwacji.

Kroki wykonywane podczas zabiegu usunięcia zaćmy

Czego się spodziewać:

  • Pomiar oka przed zabiegiem usunięcia zaćmy

    Pomiar

    Po pierwsze, na kilka dni lub tygodni przed zabiegiem, oko jest dokładnie mierzone, aby obliczyć właściwą moc soczewki wewnątrzgałkowej.

  • Znieczulenie oka

    Znieczulenie

    Przed zabiegiem wykonuje się zastrzyk lub wkrapla krople znieczulające, aby zapewnić bezbolesny przebieg zabiegu. Aby zapobiec mruganiu podczas zabiegu, stosuje się uchwyt na powieki. Ponadto powieki i otaczająca je skóra zostaną zdezynfekowane.

  • Nacięcie rogówki

    Nacięcie rogówki

    Chirurg wykonuje małe nacięcie około 2 mm w rogówce, aby wprowadzić IOL.

  • Ochrona oka wewnętrznego

    Ochrona oka wewnętrznego

    Aby ochronić struktury wewnątrzgałkowe i stworzyć przestrzeń dla narzędzi chirurgicznych, do oka wstrzykiwana jest galaretowata substancja o nazwie „Wiskochirurgiczny materiał okulistyczny” (OVD – Ophthalmic Viscosurgical Device). OVD chroni śródbłonek komory przedniej i inne tkanki podczas zabiegu, minimalizując interakcję między tkankami i narzędziami.

  • Otwarcie torebki soczewki

    Otwarcie torebki soczewki

    Przy pomocy cienkiego skalpela chirurg tworzy mały otwór w torebce soczewki, w której znajduje się naturalna soczewka.

  • Fakoemulsyfikacja

    Fakoemulsyfikacja

    Soczewka z zaćmą jest zmiękczana i rozbijana za pomocą niewielkiego urządzenia ultrasonograficznego o wysokiej częstotliwości, zwanego „głowicą fako”. Jest usuwana przy użyciu delikatnego ssania. Ten krok jest nazywany fakoemulsyfikacją.

  • Wprowadzenie IOL

    Wprowadzenie IOL

    Soczewka wewnątrzgałkowa jest następnie ostrożnie umieszczana w torebce soczewki w miejscu, w którym wcześniej znajdowała się oryginalna soczewka. Nacięcia goją się samoistnie.

  • Pozabiegowa ochrona oka

    Pozabiegowa ochrona oka

    Chirurg nałoży na Twoje oko plaster ochronny.

Po zabiegu

Czego należy się spodziewać po zabiegu usunięcia zaćmy

Okres rekonwalescencji po zabiegu usunięcia zaćmy jest stosunkowo krótki – może trwać kilka dni, ale także do jednego miesiąca. Tak naprawdę zależy to od pacjenta. Po zabiegu natychmiast zauważysz znaczną poprawę wzroku. Może jednak wystąpić rozmycie i uczucie dyskomfortu Dostosowanie się oka i poprawa wzroku może potrwać kilka dni. Soczewki dwu- i trójogniskowe wymagają zazwyczaj dłuższego okresu dopasowania, wynoszącego kilka tygodni lub miesięcy, zanim wzrok ulegnie całkowitej poprawie.
Dla optymalnego powrotu do zdrowia należy postępować zgodnie ze szczegółowymi wskazówkami lekarza dotyczącymi ochrony oka po zabiegu i poddać się badaniom kontrolnym.

  

Pierwsze kroki po zabiegu

Po zabiegu należy przestrzegać poniższych instrukcji:

  • Poproś kogoś o odwiezienie Cię potem do domu.
  • Spróbuj zrobić sobie długą drzemkę, aby zamknąć oczy i odpocząć.
  • Powstrzymuj się przed pocieraniem oczu, jeśli czujesz swędzenie.
  • Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort lub lekki ból, poproś lekarza o krople do oczu lub lekki środek przeciwbólowy bez recepty.
  • Wyjaśnij swoje objawy lekarzowi podczas wizyty kontrolnej.
Po zabiegu można stosować krople do oczu, aby zapobiec infekcjom.

Po zabiegu można stosować krople do oczu, aby zapobiec infekcjom.

Zaraz po zabiegu

Po zabiegu możesz zostać poproszony o założenie na kilka dni przepaski na oko lub podobnej ochrony. Lekarz może również przepisać krople lub inne leki, aby zapobiec infekcji i kontrolować ciśnienie w oku. Upewnij się, że używasz tych leków dokładnie tak, jak przepisano.

Daj swoim oczom odpocząć po zabiegu

Daj swoim oczom odpocząć po zabiegu

Relaks dla szybkiej rekonwalescencji

Lekarze mogą zalecić relaks i unikanie męczących czynności, takich jak pochylanie się, podnoszenie ciężarów czy ćwiczenia fizyczne, a także nieprzeciążanie oczu w ogóle przez kilka tygodni. Należy unikać przecierania oka i wywierania na nie dodatkowego nacisku. W pierwszym tygodniu po zabiegu należy unikać pływania lub korzystania z wanny / gorącej kąpieli, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Ponadto należy unikać ekspozycji na czynniki drażniące, takie jak brud, kurz i wiatr, a także powstrzymać się od mycia włosów.

Praca przy komputerze lub krótkie oglądanie telewizji powinno być możliwe w ciągu kilku godzin po zabiegu. Należy jednak unikać czytania i innych czynności, które mogą nadwyrężać Twoje oczy w pierwszych dniach po zabiegu.

W pierwszym miesiącu po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne może być wykonanie od jednego do czterech badań kontrolnych.

W pierwszym miesiącu po zabiegu usunięcia zaćmy konieczne może być wykonanie od jednego do czterech badań kontrolnych.

Badania kontrolne

Zazwyczaj lekarz chce zbadać oko w ciągu 24 godzin po zabiegu. Sprawdzony zostanie Twój wzrok i ciśnienie w oku oraz wydane zostaną instrukcje, jak używać przepisanych kropli. Zaraz po zabiegu wzrok może być rozmazany, ale poprawi się w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu.

Zazwyczaj w kolejnych tygodniach planuje się dodatkowe badania w celu monitorowania procesu gojenia, aż do całkowitego ustabilizowania wzroku. W zależności od rodzaju  soczewki wewnątrzgałkowej, w ciągu pierwszego miesiąca po zabiegu zwykle odbywa się od jednej do czterech wizyt kontrolnych. Ostateczna wizyta kontrolna będzie miała miejsce około miesiąca po zabiegu usunięcia zaćmy.

Regularne badania

Po badaniach kontrolnych wystarczy udać się do okulisty na okresowe badania kontrolne, tak jak przed zabiegiem.

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia zaćmy w obu oczach, chirurg zazwyczaj odczeka przed wykonaniem zabiegu na drugim oku co najmniej kilka dni, a nawet do dwóch tygodni, aby pierwsze oko zdążyło się zregenerować. Jeśli po zabiegu nadal potrzebne są okulary korekcyjne, należy je przepisać dopiero po czterech do sześciu tygodni od zabiegu.

Poinformuj swojego lekarza, jeśli doświadczasz:

  • silnego bólu w oku,
  • ponownego zaczerwienienia oka,
  • nietypowego bólu głowy lub mdłości,
  • znacznego pogorszenia wzroku,
  • błysków światła lub znacznego wzrostu ilości pływających obiektów.

Powikłania po zabiegu usunięcia zaćmy

Potencjalne zagrożenia i skutki uboczne

Jest to sprawdzony i uznany zabieg, uważany za bezpieczny i mniej obciążający dla organizmu. Większość pacjentów decyduje się na zabieg usunięcia zaćmy z następujących powodów:

  • Poprawa wzroku
  • Zwiększona mobilność i niezależność
  • Uwolnienie się od strachu przed oślepnięciem

Jak wszystkie zabiegi, także i ten nie jest całkowicie wolny od ryzyka i skutków ubocznych. Twój lekarz okulista może wyjaśnić wszystkie możliwe zagrożenia i zdecydować, czy kwalifikujesz się do zabiegu usunięcia zaćmy.

Omów z lekarzem możliwe zagrożenia.

Omów z lekarzem możliwe zagrożenia.

Ogólne zagrożenia i powikłania

Ponieważ jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych, wielu chirurgów wykonało już kilka tysięcy zabiegów IOL. Wybór doświadczonego chirurga może pozytywnie wpłynąć na rezultat i sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo.

Według badań, 95 procent dorosłych jest zadowolonych z wyników Tak jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, potencjalne skutki uboczne mogą obejmować takie objawy jak ból, zakażenie i obrzęk, lecz bardzo niewiele osób doświadcza poważnych powikłań. A jeśli tak, to większość z nich może z powodzeniem skorzystać z pomocy lekarskiej lub zabiegu uzupełniającego. Aby zmniejszyć ryzyko powikłań pozabiegowych, należy postępować zgodnie z zaleceniami chirurga i niezwłocznie zgłaszać wszelkie nietypowe objawy.

Infekcje i niewielkie powikłania

Po zabiegu usunięcia zaćmy istnieje ryzyko infekcji i w celu leczenia konieczne może być zastosowanie kropli do oczu. W przypadku wystąpienia nadmiernego obrzęku lub innych niepożądanych objawów należy zwrócić się do okulisty. Inne potencjalne powikłania są nieznaczne i mogą obejmować:

  • opuchliznę,
  • zwiększone ciśnienie w oku,
  • opadającą powiekę.

Niewielkie powikłania zwykle ustępują wraz z przyjmowaniem leków i po dłuższym czasie gojenia. Należy natychmiast zgłosić wszelkie zmiany do okulisty. Może on monitorować proces leczenia i sprawdzić, czy potrzebne są jakieś lekarstwa.

Niektóre zjawiska świetlne mogą występować w nocy po zabiegu usunięcia zaćmy.

Niektóre zjawiska świetlne mogą występować w nocy po zabiegu usunięcia zaćmy.

Lekkie objawy po zabiegu

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć pewnych zjawisk wizualnych, takich jak poświata lub efekt halo zaraz po zabiegu usunięcia zaćmy, szczególnie w złych warunkach oświetlenia. Efekt halo przejawia się jasnymi kręgami, które otaczają źródło światła, jak reflektory. Z drugiej strony, poświata jest światłem, które wpada do Twojego oka zakłócając widzenie i częściej pojawia się w ciągu dnia.

Ma to miejsce na przykład podczas jazdy samochodem w nocy lub przy sztucznym świetle w ciemności. Zjawiska te zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach do kilku miesięcy, ponieważ mózg automatycznie dostosowuje się do soczewki wewnątrzgałkowej i je kompensuje. Większość pacjentów nie czuje dyskomfortu z powodu zjawisk świetlnych.

Skonsultuj się z lekarzem okulistą w celu sprawdzenia ewentualnych zjawisk świetlnych nawet po zakończeniu procesu gojenia.

Zmętnienie tylnej torebki

Zmętnienie tylnej torebki (Posterior Capsule Opacity - PCO) jest jednym z najczęstszych powikłań po zabiegu usunięciu zaćmy. Jest to wynik wzrostu i proliferacji komórek nabłonkowych soczewki na torebce podczas zabiegu. Komórki te mogą migrować do tylnej torebki, gdzie zbliżają się do osi wzroku i mogą powodować ściemnianie się wzroku. Chociaż niektórzy nazywają PCO „zaćmą wtórną”, to nią nie jest. Po usunięciu zaćma nie wraca.

Na szczęście PCO można łatwo leczyć laserem YAG (specjalny rodzaj lasera wykorzystujący kryształ YAG, powszechnie stosowany w medycynie). Twój lekarz okulista może wykonać ten zabieg w swojej klinice. Jest bardzo skuteczny, bezbolesny i zajmuje tylko kilka minut.

Większość ludzi może spodziewać się poprawy wzroku w ciągu jednego dnia. Jeśli po zabiegu implantacji IOL borykasz się z ciągłym zaburzeniem wzroku, skontaktuj się z okulistą, aby wspólnie omówić kolejne możliwe kroki.

Koszty zabiegu usunięcia zaćmy

Jaką rolę powinna odgrywać cena?

Jeśli rozważasz korektę wzroku, pamiętaj, że nie ma standardowej ceny za zabieg usunięcia zaćmy. Ceny mogą się znacznie różnić w zależności od różnych czynników. Chociaż na początku ceny mogą być dla Ciebie zniechęcające, pamiętaj, że jest to najprawdopodobniej jednorazowa inwestycja w Twój wzrok, a co ważniejsze, prawdopodobnie pokrywa ją Twoje ubezpieczenie zdrowotne.

Czy moje ubezpieczenie zdrowotne obejmuje koszt zabiegu?

To, czy Twoje ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty zabiegu usunięcia zaćmy zależy od indywidualnego usługodawcy, kraju lub systemu regionalnego. Często podstawowy zabieg usunięcia zaćmy uważa się za konieczny z medycznego punktu widzenia i dlatego jest on objęty zakresem opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast planujesz  zastosowanie IOL w celu korekty prezbiopii, powinieneś/powinnaś skonsultować się z ubezpieczycielem, aby upewnić się, czy pokryje on koszty tego „pakietu premium”, czy też nie.

Porozmawiaj z lekarzem i firmą ubezpieczeniową, aby rozważyć swoje opcje. Niektórzy lekarze oferują również plan finansowy, aby ułatwić sfinansowanie zabiegu usunięcia zaćmy.

Zapytaj swojego lekarza, jakie usługi są wliczone w cenę zabiegu.

Zapytaj swojego lekarza, jakie usługi są wliczone w cenę zabiegu.

Czynniki kosztowe do uwzględnienia

Koszt zabiegu usunięcia zaćmy zależy od kilku czynników:

  • procedury zabiegu,
  • rodzaju stosowanej soczewki wewnątrzgałkowej,
  • lokalizacji,
  • opieki przed- i pozabiegowej,
  • wliczonych usług.

W przypadku pytań dotyczących cen zaleca się konsultację bezpośrednią lub telefon do kliniki. Jeżeli spotkasz się z okulistą lub przedstawicielem kliniki, możesz również zapytać, czy cena obejmuje tylko jedno oko, czy oba, jakie badania są wliczone w cenę i jakie dodatkowe usługi są oferowane.

Czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze kliniki

Każdy inaczej ocenia, co jest dla niego ważne w przypadku zabiegu usunięcia zaćmy. Niektórzy pacjenci preferują kliniki, które znajdują się w pobliżu, inni stawiają na wcześniejszą datę. Jednak poszukując kliniki, wielu pacjentów bierze pod uwagę i rozważa poniższe czynniki:

  • Specjalizacja: Specjalizacja kliniki oraz specyficzne kwalifikacje i wykształcenie chirurga
  • Doświadczenie: Całkowita liczba wykonanych zabiegów
  • Dostępność: Możliwość spotkania się z potencjalnym lekarzem na konsultacjach bezpośrednio przed zabiegiem i elastyczne terminy (np. wizyty wieczorem, jeśli pracujesz na etacie)
  • Oferta: Jakie są oferowane typy soczewek wewnątrzgałkowych i czy możesz znaleźć odpowiednią dla siebie
  • Relacja: Czy czujesz się komfortowo względem lekarza i odpowiedzi, które otrzymujesz na swoje pytania
  • Cena: Czy obejmuje ona opiekę przed i po zabiegu oraz w jakim stopniu
  • Polecenia: Czy klinika ma dobre recenzje i jest polecana przez lekarzy lub pacjentów
  • Lokalizacja: Odległość od miejsca zamieszkania może zwiększyć koszty ogólne o dodatkowe koszty podróży i koszty hotelu. W zależności od regionu lub kraju, w którym mieszkasz, ubezpieczenie zdrowotne pokrywa całość lub część kosztów leczenia.
Rodzaj wybranej IOL ma wpływ na cenę zabiegu.

Rodzaj wybranej IOL ma wpływ na cenę zabiegu.

Czynniki, które należy uwzględnić przy wyborze rodzaju IOL

Jedną z głównych różnic wpływających na wynik zabiegu jest rodzaj soczewki, która jest wszczepiana w miejsce soczewki naturalnej. Obecnie dostępne są różne rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych.
  

Oprócz standardowych jednoogniskowych IOL, zwykle objętych ubezpieczeniem zdrowotnym, dostępne są obecnie bardziej zaawansowane IOL, które zapewniają dodatkowe punkty ostrości. Umożliwiają one pacjentom wyraźne widzenie w różnych odległościach.Dwuogniskowe, EDoF i trójogniskowe IOL należą do tej kategorii, która zazwyczaj nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

aawansowane IOL mogą mieć również dodatkowe funkcje, dzięki którym mogą lepiej dopasować się do unikalnych wymagań każdego pacjenta, takich jak asferyczne i toryczne IOL. Służą one do poprawy kontrastu wzroku i korygowania astygmatyzmu.   

Ogólnie można powiedzieć, że im większy stopień niezależności od okularów i lepsza jakość widzenia zapewniana przez soczewkę wewnątrzgałkową, tym wyższa cena implantu. Proszę również pamiętać o kosztach okularów lub innych pomocy wizualnych, które należy pokryć w przypadku wyboru soczewki, która nie umożliwia rezygnacji z okularów.

Nasze usługi


Udostępnij ten artykuł