Laserowa chirurgia oka

LASIK: Krótkie omówienie

Zabieg laserowy na powierzchni oka

7 stycznia 2020
LASIK: Krótkie omówienie

PRK/LASEK jest popularnym typem laserowej chirurgii oka służącym do korekcji błędów refrakcyjnych, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność (dalekowzroczność) i astygmatyzm. Lepszy wzrok wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o tej opcji.

Co to jest PRK/LASER?

Zabieg na powierzchni oka

PRK (fotorefrakcyjna keratektomia) była pierwszą laserową metodą chirurgii oka, wynalezioną pod koniec lat 80-tych XX wieku. Zanim opracowano LASIK, tysiące pacjentów leczono metodą PRK. PRK/LASEK nadal stanowi opcję dla osób z lekką krótkowzrocznością, dalekowzrocznością (nadwzrocznością) i astygmatyzmem.

Niektóre osoby wybierają PRK/LASEK zamiast LASIK, mimo dłuższego okresu rekonwalescencji i dyskomfortu po zabiegu, aby uniknąć płatka. „Płatek” odnosi się do cienkiej warstwy tkanki rogówki górnej, która podczas zabiegu LASIK jest odchylana do tyłu, aby uzyskać dostęp do tkanki rogówki dolnej w celu ablacji laserem excimerowym. Po ablacji, płatek jest umieszczany z powrotem na miejscu.

Jak działa PRK/LASEK?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zabiegi PRK i LASEK nie są dokładnie takie same - te dwa zabiegi w rzeczywistości różnią się nieznacznie w pierwszym etapie.

Przy obu zabiegach zewnętrzna górna warstwa komórek (nabłonek) oka jest usuwana roztworem alkoholu, aby odsłonić podwarstwę rogówki dla lasera. W przypadku PRK warstwa ta jest całkowicie usuwana, a w przypadku LASEK jest przesuwana na bok i ponownie umieszczana po zabiegu.

Oba typy zabiegów wykorzystują laser excimerowy - laser ultrafioletowy stosowany w chirurgii oka do usuwania tkanki rogówki poprzez ablację. Po odsłonięciu górnej warstwy rogówki laser excimerowy zmienia kształt przedniej części oka, tak aby światło przechodzące przez rogówkę było odpowiednio skupiane na tylnej części oka.

Na koniec zakłada się ochronną soczewkę opatrunkową na oko, aż nabłonek odrośnie, zwykle w ciągu kilku dni. Całkowite odzyskanie wzroku trwa około jednego miesiąca lub dłużej i jest dłuższe niż alternatywne metody laserowej korekcji wzroku.

Korzyści

Zabieg PRK/LASIK ma pewne zalety w porównaniu z innymi metodami leczenia:

  • Zwiększona kwalifikowalność: Zabieg ten można stosować również w przypadku cieńszych rogówek. PRK/LASEK usuwa tylko górną zewnętrzną warstwę oka, pozostawiając maksymalną ilość tkanki do ukształtowania przez laser.
  • Brak powikłań związanych z płatkiem: Przy PRK/LASEK eliminuje się możliwości wystąpienia powikłań związanych z płatkami w trakcie i po zabiegu oraz nie ma ryzyka przemieszczenia płatka.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem lekarze zazwyczaj polecają pacjentom:

Przed zabiegiem lekarze zazwyczaj polecają pacjentom:

  • Zaprzestać noszenia twardych soczewek kontaktowych przez co najmniej cztery tygodnie i miękkich soczewek przez dwa tygodnie przed zabiegiem, ponieważ mogą one zaburzać przedzabiegowe badania diagnostyczne.
  • Nie stosować makijażu, perfum ani balsamów na dzień przed i w dniu zabiegu. Produkty te mogą pozostawić zanieczyszczenia wokół oczu i rzęs, co zwiększa szansę zakażenia.
  • Zorganizować alternatywny transport bezpośrednio po zabiegu i ewentualnie na kilka następnych dni po zabiegu.

Kroki

  • Znieczulenie oka

    Znieczulenie oka

    W celu zmniejszenia bólu podczas zabiegu podawane są krople znieczulające, które powodują zdrętwienie oka. Aby zapobiec mruganiu podczas zabiegu stosuje się uchwyt na powieki.

  • Rozpuszczenie nabłonka

    Rozpuszczenie nabłonka

    Lekarz poda kilka kropli roztworu alkoholu w celu rozpuszczenia nabłonka.

  • Usuwanie nabłonka

    Usuwanie nabłonka

    Nabłonek jest usuwany za pomocą specjalnego przyrządu. W PRK ta warstwa zostanie całkowicie usunięta. W przypadku LASEK warstwa ta jest przesuwana na bok i ponownie umieszczana po zabiegu.

  • Zmiana kształtu rogówki

    Zmiana kształtu rogówki

    Laser excimerowy wyrzeźbi tkankę rogówki w oparciu o strukturę oka. Nowy kształt rogówki korygować będzie sposób przemieszczania się światła przez rogówkę, aby umożliwić ostre widzenie.

  • Soczewki kontaktowe opatrunkowe

    Soczewki kontaktowe opatrunkowe

    Po zabiegu laserowym na rogówkę nakłada się kilka kropli płynu łagodzącego i spłukującego. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunkową soczewkę kontaktową, aby wspomóc gojenie i komfort.

      

Po zabiegu

Po zabiegu zaleca się:

  • Stosować krople do oczu przez kilka dni po zabiegu, aby pomóc zapobiec infekcji i złagodzić suchość.
  • Unikać męczących sportów kontaktowych przez co najmniej jeden tydzień.
  • Nie przecierać operowanego oka, odpoczywać i nie nadwyrężać się.
  • Przez tydzień należy nosić opatrunek podczas snu, aby uniknąć dalszych podrażnień.
  • Powstrzymać się od pracy w ciągu pierwszego tygodnia.
  • Czasami po zabiegu można odczuwać dyskomfort, ziarnistość i swędzenie oka. Zwykle oko potrzebuje 4 do 5 dni, aby odrosła nowa warstwa komórek. Następnie lekarz zdejmie opatrunkową soczewkę kontaktową. Stabilizacja wzroku trwa około miesiąca. Lekarze zazwyczaj wymagają kontroli dzień po oraz 4-5 dni po zabiegu. Następnie lekarze zazwyczaj wymagają jednomiesięcznego badania kontrolnego.

Potencjalne skutki uboczne

Żaden zabieg chirurgiczny nie jest całkowicie wolny od ryzyka i skutków ubocznych. Twój lekarz okulista może omówić wszystkie możliwe zagrożenia i zdecyduje, czy kwalifikujesz się do zabiegu.

Ponieważ technika PRK/LASEK charakteryzuje się oddziaływaniem lasera na powierzchnię, zamglenie lub blizna jest jednym z poważniejszych powikłań. Zamglenie powoduje, że rogówka pacjenta wydaje się lekko mleczna. Zazwyczaj nie jest to trwały efekt i można go leczyć za pomocą kropli do oczu.

Dalsze możliwe komplikacje i działania niepożądane PRK/LASEK oraz alternatywne rodzaje laserowej korekcji wzroku są  wyjaśnione na stronie z wyszczególnieniem potencjalnych zagrożeń.

Często zadawane pytania

  • Istnieją dwie duże różnice pomiędzy tymi rodzajami laserowych zabiegów oka.

    W przypadku LASEK odsłonięte są wewnętrzne warstwy rogówki. Lekarz nakłada roztwór alkoholu, aby rozluźnić nabłonek, który jest tymczasowo odsuwany na bok. Następnie lekarz stosuje laser excimerowy, laser ultrafioletowy używany w chirurgii oka, w celu usunięcia tkanki rogówki poprzez ablację. Podczas zabiegu LASEK odbywa się to w odsłoniętej górnej warstwie rogówki.

    Podczas procedury LASIK płatek jest cięty za pomocą urządzenia mechanicznego lub lasera, odchylany do tyłu w celu przeprowadzenia zabiegu, a następnie ponownie ustawiany po zakończeniu zabiegu. Warstwa tkanki rogówki poddana ablacji w ramach procedury LASIK występuje w miąższu, podwarstwie rogówki.

    Drugą różnicą jest czas gojenia i doświadczenie pacjenta. Pacjenci LASIK zazwyczaj mają znacznie krótszy okres gojenia przy mniejszym dyskomforcie.

  • Zabieg najbardziej odpowiedni dla Ciebie zależy również od Twoich zaleceń i innych istniejących wcześniej stanów chorobowych - jak np. zespół suchego oka. Jeśli nie kwalifikujesz się do LASIK, możliwym rozwiązaniem może być PRK/LASEK lub SMILE. Oba zastosowania mogą być alternatywą dla osób z cienką rogówką lub cięższymi przypadkami krótkowzroczności. Wśród kandydatów znajdują się również osoby, które mogą być w dużym stopniu narażone na powikłania związane z płatkami (np. niektóre zawody, sport i hobby, które są męczące lub kontaktowe). Twój okulista będzie w stanie zalecić najlepszy zabieg laserowej chirurgii oka dla Twojego indywidualnego przypadku.


Udostępnij ten artykuł