Laserowa chirurgia oka

Proces laserowej chirurgii oka

Wszystko, co musisz wiedzieć przed zabiegiem laserowej chirurgii oka

5 stycznia 2020
Proces laserowej chirurgii oka

Jeśli rozważasz laserową chirurgię oka w celu leczenia błędu refrakcyjnego, prawdopodobnie masz sporo informacji i analiz do przejrzenia. Ale nie daj się zbytnio przytłoczyć – rozbiliśmy wszystkie kroki i skondensowaliśmy wszystkie ważne informacje, aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji.

  • Znalezienie lekarza

    Znalezienie lekarza

    Jednym z najważniejszych czynników w laserowej chirurgii oka jest znalezienie okulisty, z którym czujesz się komfortowo. Przy poszukiwaniu okulisty pomocne mogą być:

    • Rozmowa z osobami, które przeszły już laserową chirurgię oka
    • Uzyskiwanie doświadczeń i opinii za pośrednictwem portali oceny w Internecie
    • Skierowanie do optyka lub lekarza ogólnego prośby o polecenie
  • Pierwsza wizyta

    Pierwsza wizyta

    Podczas pierwszej wizyty u okulisty można się spodziewać, że:

    • Dowiesz się, czy laserowa korekcja wzroku jest dla Ciebie realną opcją
    • Dowiesz się, które opcje mają w Twoim przypadku zastosowanie (SMILE, LASIK lub PRK/LASEK)

    Porównanie leczenia

  • Konsultacja z lekarzem

    Konsultacja z lekarzem

    Podczas pierwszej konsultacji z okulistą:

    • Dowiesz się jakie są koszty i ryzyko
    • Znajdziesz właściwe rozwiązanie
    • Podejmiesz wraz z lekarzem ostateczną decyzję
    • Wybierzesz datę zabiegu
  • Przygotowanie do zabiegu

    Przygotowanie do zabiegu

    W ramach przygotowań do zabiegu laserowej chirurgii oka na kilka tygodni przed zabiegiem należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych i powstrzymać się od stosowania kosmetyków i makijażu na dzień przed zabiegiem.

  • Przebieg zabiegu

    Przebieg zabiegu

    Zabieg zazwyczaj wykonywany jest ambulatoryjnie. Może on trwać do 30 minut i zazwyczaj jest bezbolesny.

  • Opieka pozabiegowa

    Opieka pozabiegowa

    Po zabiegu ważne jest, aby dać oczom odpocząć i powstrzymać się od wszelkich męczących zajęć, takich jak sport.

  • Wizyta kontrolna

    Wizyta kontrolna

    Pierwsza wizyta pozabiegowa odbywa się w pierwszym lub drugim dniu po zabiegu.
    Kolejna wizyta kontrolna odbędzie się w następnym tygodniu lub miesiącu.
    Ważne jest, aby poinformować swojego okulistę o wszelkich występujących problemach, a ten może poprosić Cię o ponowną wizytę.

Gdzie znaleźć porady

Zdecydowanie się na laserową chirurgię oka nie jest łatwe. Zrozumienie każdego etapu procesu decyzyjnego pomoże w wyborze właściwego lekarza i właściwego zabiegu. Właściwe poinformowanie może pomóc zdobyć pewność co do decyzji o poddaniu się laserowej chirurgii oka. Kliniki i lekarze okuliści są również dostępni w celu udzielenia porady i wskazówek w procesie podejmowania decyzji, a także mogą odpowiedzieć na konkretne pytania dotyczące indywidualnych uwarunkowań.

Przygotowanie do zabiegu

Skorzystaj z tej listy kontrolnej, aby przygotować się na wszystko, co spotka Cię w czasie przygotowań do zabiegu.

Ważnym krokiem przed zabiegiem jest konsultacja z lekarzem.

Obawy są normalne.

To normalne, że zastanawiasz się, co dokładnie dzieje się podczas zabiegu i boisz się związanego z nim ryzyka. Zbadaj różne opcje i zadaj swojemu lekarzowi pytania o wszelkie kwestie, co do których masz wątpliwości, aby się uspokoić. Po zaplanowaniu terminu zabiegu, przygotowanie jest proste. Ta lista kontrolna pomoże Ci śledzić wszystkie niezbędne kroki przed skorygowaniem wady wzroku.

Co należy zrobić przed zabiegiem

  • Znajdź lekarza: Jak już wspomniano, lekarza można znaleźć poprzez polecenie i pozytywne opinie.
  • Badanie oczu: Umów się na pierwszą wizytę u optyka lub okulisty, aby omówić swój stan refrakcji i poddać się badaniu oczu. Następnie warto ponownie spotkać się z lekarzem lub skonsultować się z przedstawicielem kliniki, aby zadać pytania na temat wszystkich opcji.
  • Wyjaśnij wątpliwości: Wiele klinik może odpowiedzieć na kolejne pytania przez telefon. Określenie Twojego błędu refrakcyjnego i stylu życia są ważnymi czynnikami przy wyborze metody leczenia najlepiej dostosowanej do Twoich indywidualnych potrzeb. Skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że dostępna jest preferowana opcja.
  • Wybierz zabieg: Konieczne jest omówienie z lekarzem okulistą, który typ zabiegu laserowej chirurgii oka najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i oczekiwaniom.
  • Zaplanuj zabieg: Po wykonaniu wszystkich kroków można umówić się na zabieg w klinice.
  • Zdejmij soczewki kontaktowe: Zaleca się zaprzestanie noszenia soczewek kontaktowych na co najmniej 2-4 tygodnie (w zależności od materiału soczewek) przed zabiegiem.
  • Przygotuj się na regenerację: Przygotowanie do rekonwalescencji po zabiegu może obejmować zwolnienie z pracy w dniu zabiegu, zorganizowanie alternatywnej formy transportu do domu oraz, w razie potrzeby, obecność osoby towarzyszącej.

Dzień zabiegu

Poszczególne etapy zabiegu

Laserowa chirurgia oka jest szybkim zabiegiem. Właściwy zabieg trwa od kilku minut do pół godziny, w zależności od wybranego rozwiązania.

Poniżej znajduje się przewodnik krok po kroku, opisujący dokładnie standardową wizytę, mającą na celu przeprowadzenie zabiegu: Od przybycia do centrum chirurgicznego do wyjścia z sali zabiegowej.

Nie zakładaj soczewek kontaktowych na 2-4 tygodnie przed zabiegiem.

Nie zakładaj soczewek kontaktowych na 2-4 tygodnie przed zabiegiem.

Przygotowania w dniu zabiegu

W dniu zabiegu większość lekarzy poleca swoim pacjentom:

  • Nie stosować makijażu, perfum ani balsamów na dzień przed i w dniu zabiegu. Produkty te mogą pozostawić zanieczyszczenia wokół oczu i rzęs, co zwiększa szansę zakażenia.
  • Założyć wygodne ubranie.
  • Zjeść lekki posiłek i utrzymywać nawodnienie, aby zapewnić stabilne krążenie podczas zabiegu.
  • Zorganizować transport do domu po zabiegu.
Pacjent przechodzący zabieg laserowej chirurgii oka

Pacjent przechodzący zabieg laserowej chirurgii oka

Czego się spodziewać na sali zabiegowej

Podczas zabiegu pacjenci są przytomni, ale zazwyczaj zabieg jest bezbolesny. Aby to zapewnić, stosuje się krople znieczulające w celu odrętwienia oka. Stosowany jest uchwyt na powieki, więc nie trzeba martwić się o mruganie podczas zabiegu.

Niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie lekkiego ucisku na oko, gdy powstaje płatek rogówki lub gdy usuwana jest górna warstwa komórek. Po uruchomieniu lasera możesz słyszeć kliknięcia, gdy laser pulsuje.

Ponieważ podczas zabiegu LASIK oraz PRK/LASEK laser usuwa tkankę w celu wyrzeźbienia rogówki, w zależności od zastosowanego urządzenia laserowego, może być wyczuwalny zapach podobny do tego jak po użyciu suszarki do włosów. W zależności od rodzaju zabiegu, lekarz może przenosić Cię od jednego lasera do drugiego.

Ostatni etap zabiegu laserowej chirurgii oka różni się w zależności od wybranego rozwiązania. W LASIK, płatek zostanie umieszczony z powrotem w oku. W przypadku osób przechodzących PRK/LASEK lekarz założy na oku pomocniczą soczewkę kontaktową, aby wspomóc proces gojenia.

Po zabiegu Twój wzrok będzie poprawiał się stopniowo

Po zabiegu Twój wzrok będzie poprawiał się stopniowo

Po zabiegu

Po wyjściu z sali zabiegowej, przez pierwsze godziny po zabiegu pacjenci mogą mieć założony opatrunek na operowane oczy, aby je chronić. Niektórzy pacjenci bezpośrednio po zabiegu zgłaszają dyskomfort. Oko może piec lub można odczuwać „obce ciało” na oku. Jeśli powoduje to zbyt duży dyskomfort, lekarze mogą przepisać lekki środek przeciwbólowy. Wzrok będzie się poprawiał i stabilizował w ciągu kolejnych dni i tygodni.

Wskazówki dotyczące regeneracji

Czego należy się spodziewać po zabiegu chirurgii oka

Okres regeneracji i doświadczenie są inne dla SMILE, LASIK i PRK/LASEK. Przed zabiegiem warto poprosić specjalistę o objaśnienie indywidualnego planu rekonwalescencji. Pomaga to również zrozumieć, czego należy się spodziewać po zabiegu i rozpoznać ewentualne powikłania.
Ogólnie rzecz biorąc, przy odrobinie odpoczynku, powstrzymaniu się od niektórych czynności, takich jak pływanie lub sporty kontaktowe, oraz stosowaniu przepisanych kropli do oczu, proces gojenia przebiega pomyślnie i bez powikłań.

Lekarz może przepisać krople do oczu do stosowania po zabiegu.

Lekarz może przepisać krople do oczu do stosowania po zabiegu.

Pierwsze kroki po zabiegu

Większość lekarzy zaleca stosowanie się do poniższych zaleceń po zabiegu, aby wspomóc proces gojenia:

  • Po zabiegu należy skorzystać z alternatywnego środka transportu.
  • Spróbuj zrobić sobie długą drzemkę, aby zamknąć oczy i dać im odpocząć.
  • Powstrzymuj się przed pocieraniem oczu, jeśli czujesz swędzenie.
  • Jeśli odczuwasz dyskomfort lub ból, poproś lekarza o krople do oczu lub lekki środek przeciwbólowy bez recepty.
  • Wyjaśnij swoje objawy lekarzowi podczas wizyty kontrolnej po zabiegu chirurgii oka.
  • Chociaż w dniu zabiegu zauważysz poprawę wzroku, normalnym jest, że wzrok jest nieco zamglony, a oczy są wrażliwe na światło w ciągu pierwszych 24 godzin.
Bezpośrednio po zabiegu należy jak najdłużej odpoczywać.

Bezpośrednio po zabiegu należy jak najdłużej odpoczywać.

Wskazówki dla optymalnego gojenia

Chociaż proces rekonwalescencji po zabiegu laserowej chirurgii oka jest zazwyczaj szybki i bez większych powikłań, istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać w celu zapewnienia optymalnego gojenia. Pamiętaj, że czas regeneracji będzie nieco różny dla każdego pacjenta.

W zależności od zabiegu, lekarz może zalecić wzięcie kilku dni wolnego od pracy. Ponadto, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Zaleca się spanie przez pewien czas z opatrunkiem, który otrzymuje się po zabiegu, aby uniknąć drapania oka podczas snu.
  • Korzystne dla procesu regeneracji jest zrobienie sobie przerwy od sportu lub intensywnych zajęć.
  • Przez pewien czas po zabiegu należy unikać stosowania kremów i makijażu. Czas trwania tego środka ostrożności zależy również od metody leczenia.
  • Przez pewien czas po zabiegu należy unikać basenów i saun.

Każdy dyskomfort związany z zabiegiem zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku pierwszych dni. Lekarz okulista udzieli Ci informacji i porad dotyczących regeneracji, właściwych dla Twojego zabiegu i stylu życia.

Pierwsza kontrola odbywa się zazwyczaj następnego dnia po zabiegu.

Pierwsza kontrola odbywa się zazwyczaj następnego dnia po zabiegu.

Kontrole po zabiegu

Pierwsze badanie kontrolne po zabiegu zwykle odbywa się dzień lub dwa po zabiegu. Na tej wizycie lekarz zbada oko, aby sprawdzić, jak się goi.

W zależności od tego, jak oko zaczyna się goić, lekarz może przepisać krople do oczu, aby zapobiec infekcji lub zwiększyć nawilżenie oczu. Po tej pierwszej wizycie kontrolnej lekarz zaleci ustalenie kolejnej wizyty kontrolnej w następnym tygodniu lub miesiącu, w celu sprawdzenia wzroku i procesu gojenia.

Zastanów się nad oddaniem swoich starych okularów

Zastanów się nad oddaniem swoich starych okularów

Oddaj swoje okulary

Po udanej laserowej korekcji wzroku Twoje stare okulary korekcyjne nie są już potrzebne. Zamiast pozwalać im zbierać kurz na półce lub je wyrzucać, zastanów się nad przekazaniem starych okularów na cele charytatywne w swoim regionie.

285 milionów ludzi na świecie boryka się z zaburzeniami wzroku i nie wszyscy mają równy dostęp do odpowiedniej opieki zdrowotnej – Twoje okulary mogą pomóc mniej szczęśliwym osobom.


Udostępnij ten artykuł