Krótkowzroczność to wada wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką. Gdy niekorygowane oko patrzy w dal, obraz powstający na siatkówce jest rozmazany i oko nie akomoduje prawidłowo. Ta wada wzroku jest zwykle spowodowana zbytnim wydłużeniem gałek ocznych. Zazwyczaj krótkowzroczność pojawia się po raz pierwszy u dzieci w wieku szkolnym i nie musi prowadzić do znacznej wady.
- Znaczna krótkowzroczność zaczyna się od -5 dioptrii (w zależności od definicji).
- Charakterystyczne dla postępującej krótkowzroczności (szczególna forma) jest pogarszanie się wady z biegiem lat. Oka może wydłużać się przez lata. Może to prowadzić do nawet -12 dioptrii. Oprócz wynikających z tego problemów zdrowotnych ma to również bardzo negatywny wpływ na codzienne życie. Najdalszy punkt, który człowiek w tym przypadku jest w stanie wyraźnie zobaczyć, znajduje się zaledwie osiem centymetrów od oka. Normalne, codzienne życie bez pomocy optycznych jest wówczas niemożliwe.
- Patologiczną krótkowzroczność charakteryzują patologiczne objawy, takie jak powikłania w obrębie dna oka (na przykład odwarstwienie siatkówki – patrz niżej). Patologiczna krótkowzroczność występuje częściej u osób ze znaczną krótkowzrocznością, ale nie jest nieuchronna.11