Myopia

Postępująca krótkowzroczność u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

26 sierpnia 2024

Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to dla każdego dziecka nowy i ekscytujący rozdział w życiu. Jest to również istotny okres w ogólnym rozwoju, a dobry wzrok odgrywa w nim kluczową rolę. W zależności od kraju większość dzieci przechodzi określone badanie wstępne do szkoły. Kwalifikacja ta zazwyczaj obejmuje ocenę zdolności wzrokowych dziecka. Jeżeli badanie wykryje nieprawidłowości, zaleca się konsultację z okulistą. Specjalista przeprowadza dokładniejsze badanie oczu i zdolności widzenia dziecka. Może na przykład zdiagnozować krótkowzroczność (miopię) i wspólnie z rodzicami zdecydować, czy dziecko potrzebuje przyrządów optycznych, np. okularów.

  • Dziewczyna w okularach pisząca długopisem

W przypadku krótkowzroczności kluczowe jest wczesne wykrycie, dlatego dla dziecka najkorzystniejsze jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie wady. Jeśli u dziecka wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, nawet w wieku przedszkolnym, należy zawsze skonsultować się z optykiem, okulistą lub innym lokalnym specjalistą. Im wcześniej podejmie się kroki mające na celu zapobieganie krótkowzroczności, tym lepiej.

Postępująca krótkowzroczność to szczególna forma krótkowzroczności, która pogarsza się z czasem. Przede wszystkim ważne jest spowolnienie lub zatrzymanie postępu krótkowzroczności poprzez zastosowanie odpowiednich środków zapobiegających znacznej wadzie. Jest to istotne, ponieważ nie tylko poprawia jakość życia dziecka, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia dalszych problemów ze wzrokiem.

Czym jest krótkowzroczność?

Chłopiec w okularach używający lupy
Chłopiec w okularach używający lupy

Krótkowzroczność to wada wzroku, w której promienie światła wpadające do oka skupiają się przed siatkówką. Gdy niekorygowane oko patrzy w dal, obraz powstający na siatkówce jest rozmazany i oko nie akomoduje prawidłowo. Ta wada wzroku jest zwykle spowodowana zbytnim wydłużeniem gałek ocznych. Zazwyczaj krótkowzroczność pojawia się po raz pierwszy u dzieci w wieku szkolnym i nie musi prowadzić do znacznej wady.

  • Znaczna krótkowzroczność zaczyna się od -5 dioptrii (w zależności od definicji).
  • Charakterystyczne dla postępującej krótkowzroczności (szczególna forma) jest pogarszanie się wady z biegiem lat. Oka może wydłużać się przez lata. Może to prowadzić do nawet -12 dioptrii. Oprócz wynikających z tego problemów zdrowotnych ma to również bardzo negatywny wpływ na codzienne życie. Najdalszy punkt, który człowiek w tym przypadku jest w stanie wyraźnie zobaczyć, znajduje się zaledwie osiem centymetrów od oka. Normalne, codzienne życie bez pomocy optycznych jest wówczas niemożliwe.
  • Patologiczną krótkowzroczność charakteryzują patologiczne objawy, takie jak powikłania w obrębie dna oka (na przykład odwarstwienie siatkówki – patrz niżej). Patologiczna krótkowzroczność występuje częściej u osób ze znaczną krótkowzrocznością, ale nie jest nieuchronna.11

Aby ograniczyć postęp krótkowzroczności, można podjąć pewne kroki. Gdy okuliści wdrażają leczenie krótkowzroczności, ich celem jest ochrona dzieci przed wysokim stopniem wady i potencjalnymi długoterminowymi konsekwencjami zdrowotnymi dla oczu. Pomocny jest również zdrowy tryb życia. Badania wykazały, że spędzanie co najmniej dwóch godzin na świeżym powietrzu i ograniczenie pracy wykonywanej z bliska ma pozytywny wpływ na rozwój wzroku u dzieci.1

Rozwój oka u dzieci

Noworodki są zazwyczaj dalekowzroczne.2 W miarę rozwoju ich oczy wydłużają się, a zdolność refrakcyjna soczewki poprawia się tak, że prawidłowy wzrok (emmetropia) osiągany jest około 10. roku życia (w normalnych warunkach).3,4 Ten naturalny proces znany jest jako emmetropizacja.

Ponadto ostrość widzenia rozwija się z czasem. Noworodki widzą nieostro, ale ostrość wzroku poprawia się szybko, aż do wieku ok. sześciu-dziesięciu lat.5 Oznacza to, że gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole z prawidłowo rozwijającym się wzrokiem, widzenie dziecka jest na poziomie wzroku zdrowego dorosłego. Dzieci miarowe (z prawidłowym wzrokiem) widzą wyraźnie i ostro przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko. Rozwój ten jest bardzo istotny, gdyż wspomaga czytanie, pisanie i interakcje ze światem. Ponadto w okresie szkoły podstawowej nadal rozwija się percepcja przestrzenna – dzieci uczą się oceniać głębokość i odległość między obiektami. Odgrywa to znaczącą rolę w sporcie, jeździe na rowerze czy zabawie w parku. Prawidłowe postrzeganie głębi pomaga dzieciom pewnie poruszać się w otoczeniu, a jednocześnie rozwija umiejętności motoryczne.

Zapobieganie i rozpoznawanie krótkowzroczności

Na wczesnym etapie rozwoju dziecka niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na wszelkie oznaki problemów ze wzrokiem. Objawy mogą obejmować częste mrużenie oczu, bóle głowy lub trudności z czytaniem i pisaniem. W przypadku wątpliwości rodzice powinni udać się do specjalisty, który oceni wzrok dziecka.

Konieczność korekcji wzroku może mieć duży wpływ na wyniki w nauce i życie społeczne dziecka. Chociaż dzieci często doskonale potrafią ukrywać mniejsze lub większe wady wzroku, badania pokazują, że od dobrego widzenia zależą sukcesy w nauce i ogólna jakość życia.6

Profilaktyka: zachęcaj dzieci do zabawy na zewnątrz, z dala od smartfonów

Aby zapobiegać krótkowzroczności u dzieci, eksperci zalecają ograniczenie czasu spędzanego ze smartfonem, tabletem oraz innych czynności wymagających ciągłego patrzenia z bliska.

Dzieci powinny robić regularne przerwy na świeżym powietrzu. Badania wykazały, że spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu zmniejsza ryzyko wystąpienia krótkowzroczności i spowalnia postęp tej wady wzroku u dzieci.7

Eksperci zalecają zatem, aby dzieci, niezależnie od wieku, spędzały codziennie co najmniej dwie godziny na świeżym powietrzu w świetle dziennym.

Należy jednak pamiętać, że ryzyko wystąpienia (znacznej) krótkowzroczności jest wyższe, jeżeli pierwsze objawy krótkowzroczności pojawiają się przed siódmym rokiem życia.8 W oparciu o różne badania, ZEISS Myopia Management Guide stwierdza, co następuje: Jeżeli u dziecka w wieku sześciu lat refrakcja daleka jest nadal większa niż +0,75 dioptrii, lub w wieku od siedmiu do dziesięciu lat większa niż +0,5 dioptrii, rozwój długości oka można uznać za prawidłowy. Jeśli wartość ta jest niższa lub mieści się w zakresie ujemnym, u dziecka istnieje ryzyko krótkowzroczności.9

  • Uśmiechnięty chłopiec w okularach jadący na rowerze na świeżym powietrzu
  • Grupa dzieci w okularach i z lupami bawi się i śmieje na zewnątrz
  • Chłopiec poddawany badaniu wzroku za pomocą biometru optycznego ZEISS IOLMaster 500

W skrócie

W przypadku krótkowzroczności profilaktyka jest kluczowa

✔ Spędzaj codziennie co najmniej dwie godziny na świeżym powietrzu, przy naturalnym świetle.10

✔ Ogranicz czynności wykonywane z bliska, takie jak czytanie i spędzanie czasu przed ekranem. Przeplataj je dłuższymi przerwami na rekreację, najlepiej spędzanymi na świeżym powietrzu i połączonymi z aktywnością fizyczną.

✔ Dzieciom z ryzykiem wystąpienia krótkowzroczności należy badać wzrok przynajmniej raz w roku.

Zwalczanie krótkowzroczności u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Jeżeli u dziecka w wieku wczesnoszkolnym pojawią się jakiekolwiek objawy krótkowzroczności, ważne jest, aby wykryć je jak najwcześniej. Badanie wstępne do szkoły jest kluczowe i zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni uważnie obserwować, czy uczniowie mają jakiekolwiek trudności w trakcie lekcji lub podczas odrabiania prac domowych. Na tym etapie ważne jest, aby za pomocą regularnych badań i testów określić, czy krótkowzroczność postępuje w granicach normy, czy też jej wzrost następuje szybko, co wskazuje na postępującą krótkowzroczność.

Aby spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci i młodzieży, dostępne są różne rozwiązania, w tym krople do oczu, specjalistyczne soczewki kontaktowe (które mogą nie być odpowiednie dla dzieci w tym wieku) lub specjalistyczne soczewki okularów, które mogą spowolnić wydłużanie się oka u dziecka.

Znajdź optyka.

Już teraz sprawdź wzrok swojego dziecka.

Skorzystaj z naszego narzędzia Znajdź optyka, aby znaleźć optometrystę, partnera ZEISS, w okolicy. Już teraz umów się na spotkanie!

Specjalistyczne soczewki okularowe ZEISS MyoCare spowalniające rozwój krótkowzroczności

Portfolio ZEISS MyoCare obejmuje dwie konstrukcje soczewek przeznaczonych do hamowania rozwoju krótkowzroczności. Soczewki te mogą spowolnić wzrost długości oka. Osiąga się to dzięki specjalnym mikrostrukturom w obszarze funkcjonalnym soczewki, które powodują tzw. jednoczesne rozogniskowanie krótkowzroczności. Ma to na celu spowolnienie wzrostu długości oka.

W środku soczewki znajduje się obszar korygujący wadę refrakcji u dziecka. Wokół centralnej strefy wyraźnego widzenia znajdują się niemal niewidoczne pierścienie – tzw. mikrostruktury o dodatkowej mocy optycznej – występujące naprzemiennie ze strefami, które mają działanie korygujące.

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym soczewki te oferują dwie istotne zalety, które mogą mieć wpływ na ich długoterminową jakość życia i zdrowie. Po pierwsze, korygują wadę refrakcji, jak każda inna soczewka, dzięki czemu dziecko może widzieć wyraźnie na każdą odległość i w pełni uczestniczyć w zajęciach w klasie. Po drugie, spowalniają postęp krótkowzroczności, redukując ryzyko ograniczeń wynikających ze znacznej krótkowzroczności i potencjalnych długoterminowych konsekwencji dla zdrowia oczu.

Podsumowując: ważne jest, aby kontrolować postępującą krótkowzroczność pod opieką specjalisty. Wczesne wykrycie krótkowzroczności i wprowadzenie metod hamujących jej rozwój pozwoli poprawić ogólną jakość życia dziecka teraz i w przyszłości.


Udostępnij tę stronę


  • 1

    Xiong S, Sankaridurg P, Naduvilath T, Zang J, Zou H, Zhu J, Lv M, He X, Xu X. Time spent in outdoor activities in relation to myopia prevention and control: a meta-analysis and systematic review. Acta Ophthalmol. 2017 Sep;95(6):551-566.

  • 2

    Sankaridurg P, Tahhan N, Kandel H, et al. IMI Impact of myopia. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2021;62(5):2. https://doi.org/10.1167/iovs.62.5.2

  • 3

    Mutti, D. O., Mitchell, G. L., Jones, L. A., Friedman, N. E., Frane, S. L., Lin, W. K., ... & Zadnik, K. (2005). Axial growth and changes in lenticular and corneal power during emmetropization in infants. Investigative ophthalmology & visual science, 46(9), 3074-3080.

  • 4

    Flitcroft, D. I. (2014). Emmetropisation and the aetiology of refractive errors. Eye, 28(2), 169-179.

  • 5

    Zadnik, K., Manny, R. E., Yu, J. A., Mitchell, G. L., Cotter, S. A., Quiralte, J. C., & Mutti, D. O. (2003). Ocular component data in schoolchildren as a function of age and gender. Optometry and Vision Science, 80(3), 226-236.

  • 6

    Leat S. J., Yadav, N. K., & Irving, E. L. (2009). Development of visual acuity and contrast sensitivity in children. Journal of optometry, 2(1), 19-26

  • 7

    Xiong S, Sankaridurg P, Naduvilath T, Zang J, Zou H, Zhu J, Lv M, He X, Xu X. Zeit in Outdoor-Aktivitäten im Zusammenhang mit der Prävention und Kontrolle von Myopie: eine Metaanalyse und systematische Überprüfung. Acta Ophthalmol. 2017;95(6):551-566. doi: 10.1111/aos.13403.

  • 8

    Rudnicka AR, Kapetanakis VV, Wathern AK, et al. Globale Variationen und zeitliche Trends in der Verbreitung von Myopie bei Kindern: Eine systematische Überprüfung und quantitative Metaanalyse: Implikationen für die Ätiologie und frühe Prävention. Br J Ophthalmol. 2016; 100: 882–890.

  • 9

    MI-Clinical-Myopia-Management-Guidelines_FINAL_German_MJ.pdf (myopiainstitute.org)

  • 10

    Jong M. Should We Be Identifying and Managing Pre-Myopia? Review of Myopia Management. February 1, 2021. Accessed October 18, 2022. Reviewofmm.com/should-we-be-identifying-and-managing-pre-myopia.February 1, 2021. Accessed October 18, 2022. Reviewofmm.com/should-we-be-identifying-and-managing-pre-myopia.

  • 11

    Kyoko Ohno-Matsui, Pei-Chang Wu, Kenji Yamashiro, Kritchai Vutipongsatorn, Yuxin Fang, Chui Ming Gemmy Cheung, Timothy Y. Y. Lai, Yasushi Ikuno, Salomon Yves Cohen, Alain Gaudric, Jost B. Jonas; IMI Pathologic Myopia. Invest. Ophthalmol. Vis. Sci. 2021;62(5):5. doi: https://doi.org/10.1167/iovs.62.5.5.