I nagle widzisz więcej – nawet nocą i w słabym oświetleniu
Zobacz więcej mimo ślepoty zmierzchowej i słabego oświetlenia nocą dzięki innowacyjnym soczewkom.
Widzenie w ciemności jest utrudnione, co oznacza, że nasze oczy muszą pracować intensywniej niż zwykle. Dla wielu osób widzenie nocą oraz w słabym oświetleniu jest męczące. Niektórzy uskarżają się nawet na ślepotę zmierzchową. Soczewki z technologią ZEISS i.Scription ułatwiają widzenie w słabym oświetleniu. Dzięki temu zapewniają wyraźniejsze widzenie nocą oraz o zmierzchu. Ponadto redukują efekt oślepienia, zapewniają żywsze kolory i zwiększają kontrast – nawet podczas nocnej jazdy samochodem.
Wieczorem nasze oczy są zazwyczaj dość zmęczone całodniowym wysiłkiem. Gdy dołożyć do tego ślepotę zmierzchową, bardzo łatwo o przemęczenie oczu – nie tylko za kierownicą samochodu. Strumienie światła (na przykład z latarni ulicznych), odbicia od witryn sklepowych i ogólnie gorsze warunki oświetlenia często pogarszają jakość widzenia. Dla wielu osób przekłada się to na poczucie ograniczeń i braku pewności, przez co mniej chętniej przebywają na dworze po zmierzchu, zwłaszcza zimą. Zjawisko to określa się mianem „ślepoty zmierzchowej” lub „kurzej ślepoty”. Występuje, gdy oczy nie są w stanie optymalnie funkcjonować nocą, a cierpiący na ślepotę nocą widzi inaczej niż za dnia. Problemy ze wzrokiem, które są niezauważalne w ciągu dnia, mogą utrudniać widzenie w słabym oświetleniu.
Soczewki na ślepotę zmierzchową?
Jak można rozwiązać ten problem? Jedną z możliwości jest stosowanie soczewek z technologią i.Scription® .Konstrukcja soczewek uwzględnia problemy ze wzrokiem, które dotychczas nie dawały się we znaki, dzięki czemu zapewnia wyraźniejsze widzenie i lepszy kontrast – zwłaszcza nocą lub w słabym świetle. Dzięki temu użytkownicy okularów mogą widzieć wyraźniej, a lepsze widzenie przekłada się na większy komfort noszenia okularów.
Nawet jeśli mówimy o ślepocie zmierzchowej, mając na myśli gorsze widzenie po ciemku lub wrażenie zmęczonych oczu, należy pamiętać, że termin ten oznacza coś innego. Ślepota zmierzchowa to choroba albo konsekwencja choroby. Osoby cierpiące na ślepotę zmierzchową widzą bardzo mało (albo wcale) po ciemku lub w słabym świetle.
Technologia i.Scription® firmy ZEISS – „odciski palców” Twoich oczu
Tradycyjne badania wzroku u optyka lub w szpitalu bazują na tym, co użytkownik okularów jest w stanie dostrzec. Aby wyprodukować soczewki ZEISS z technologią i.Scription, analizujemy oczy w drodze subiektywnej refrakcji oraz z pomocą specjalnego, skomputeryzowanego systemu pomiarowego – ZEISS i.Profilerplus. W przeciwieństwie do standardowej procedury pomiarowej, mierzymy parametry wzroku także po rozszerzeniu źrenic (jak w nocy) za pomocą technologii Wavefront (z ang. wave front – czoło fali) i generujemy kompleksowy, spersonalizowany profil widzenia. Choć może wydawać się to skomplikowane, w praktyce jest dość proste. W technologii Wavefront fale świetlne są emitowane w stronę oka, a ich odbicie jest mierzone za pomocą mikroskopijnych czujników. Pozwala to określić indywidualne parametry oka. Technologia ta stanowi krok milowy w metodyce analizy oka. Za dnia źrenice są węższe, ponieważ do oka wpada większą ilość światła słonecznego. Natomiast nocą źrenice ulegają rozszerzeniu. Tradycyjny sprzęt pomiarowy analizuje oczy tylko w warunkach dziennych. Problem w tym, że wówczas nie można uwzględnić w konstrukcji soczewki zmiany, jaka zachodzi w tęczówce nocą. Rozszerzona tęczówka skutkuje gorszą ostrością, a problemy z widzeniem peryferyjnym rozszerzonej źrenicy potęgują problemy z widzeniem, które można zmierzyć, gdy źrenice są wąskie. W efekcie użytkownik standardowych soczewek może źle widzieć po rozszerzeniu się źrenic.
Potwierdza to optometrysta Jürgen Jainta z zakładu Optiker Schütz w niemieckim Pforzheim, który jest ogromnym fanem tego innowacyjnego rozwiązania. Jürgen jest przekonany, że tylko ZEISS i.Profilerplus jest w stanie pomóc jemu i jego współpracownikom w określeniu, czy dzienne parametry wzroku pacjenta – czyli przy zwężonych średnicach – są takie same w nocy, gdy źrenice ulegają rozszerzeniu.
Wyraźniejsze widzenie, lepszy kontrast
W przeciwieństwie do standardowych badań, które zazwyczaj mierzą tylko siłę widzenia za dnia przy wysokim kontraście, analiza za pomocą ZEISS i.Profilerplus uwzględnia także zmiany oświetlenia, kontrastu, refleksów oraz barw. Pozwala to ocenić indywidualne parametry wzroku w różnych warunkach oświetlenia i kontrastu. Wyniki analizy są tak niepowtarzalne jak odcisk palca, ale w praktyce wystarczy szybkie spojrzenie do systemu, aby uzyskać wszystkie potrzebne dane: ZEISS i.Profiler®plus wykorzystuje technologię czoła światła podczerwonego, aby wygenerować punkt światła na siatkówce i przeanalizować optyczne parametry oczu pacjenta. Światło ulega różnym odkształceniom, a ich pomiar pozwala stworzyć precyzyjny obraz oka i jego właściwości. W efekcie zidentyfikowane zostają nie tylko powszechne wady wzroku (np. krótkowzroczność, nadwzroczność), ale także aberracje wyższego rzędu, czyli wady, które znacząco wpływają na widzenie nocą i o zmroku. Wielu z nich nie można wykryć w trakcie standardowego badania, np. aberracji sferycznych, czyli sytuacji, w której promienie światła są mocniej odbijane na krawędzi soczewki niż w jej środku, co przekłada się na gorszy kontrast. Kolejną aberracją wyższego rzędu jest błąd asymetrii: odbite promienie światła tworzą swego rodzaju świetlny „ogon”. Przy braku leczenie oba problemy mogą skutkować słabym widzeniem nocą i o zmierzchu.
Mówiąc krótko, badanie ZEISS i.Profiler plus , które łączy subiektywną i obiektywną refrakcję, uwzględnia wszystkie aspekty widzenia danego pacjenta. Co więcej, pierwsze systemy tego rodzaju były w stanie przeanalizować tylko kilka części oka, natomiast ZEISS i.Profiler® plus dokonuje pomiaru w ponad 1500 punktach referencyjnych w zaledwie 60 sekund.
Optometrysta Jainta tłumaczy: - Dzięki danym pomiarowym możemy określić, jak poprawić widzenie nocne. Przykładowo osoba nosząca okulary i cierpiąca na krótkowzroczność na poziomie -1,5 dioptrii podczas badania w warunkach dziennych, nocą przy rozszerzonych źrenicach będzie potrzebowała korekty -2,0 dioptrii, aby widzieć wyraźniej i z lepszym kontrastem.
Badanie daje nam coś w rodzaju optycznej mapy oczu, pełnej wskazówek jak poprawić widzenie nocne. Nieskorygowane problemy ze wzrokiem stanowią utrudnienie, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności. Warto pamiętać, że identyfikacja niezdiagnozowanych wcześniej problemów ze wzrokiem i dobranie właściwych okularów sprawiają, że użytkownicy o mało nasilonej ślepocie zmierzchowej oraz słabym widzeniu nocą mogą cieszyć się lepszą wizją.
Indywidualne soczewki precyzyjne
Po przeprowadzeniu precyzyjnej, kompleksowej analizy oczu za pomocą ZEISS i.Profilerplus wykorzystujemy jej wyniki do opracowania soczewki w innowacyjnej technologii ZEISS i.Scription. Nasza opatentowana technika konstruowania soczewek* oraz zgromadzone dane dodatkowe pozwalają nam zaprojektować „szyte na miarę” soczewki w technologii i.Scription®. Technologia ta umożliwia dobranie mocy z dokładnością do części setnych dioptrii (tj. 0,01). Dla porównania, w standardowych soczewkach dokładność wynosi ćwierć dioptrii (tj. 0,25). Oznacza to, że nasz pomiar jest 25-krotnie bardziej precyzyjny. Wykorzystywana przez nas technologia pozwala nam produkować precyzyjne soczewki o optymalnych właściwościach korekcyjnych. Zapewnia to wyższy komfort widzenia (nie tylko dla osób z mało nasiloną ślepotą zmierzchową) i większe poczucie bezpieczeństwa w warunkach słabego oświetlenia. Dzięki pełnemu dopasowaniu do indywidualnych potrzeb soczewki te przekładają się na większą ostrość i komfort widzenia w ciągu dnia, a także lepszą orientację w przestrzeni, wyższy kontrast oraz lepsze postrzeganie kolorów. Innymi słowy nasze soczewki zachwycą każdego, kto cierpi na ślepotę zmierzchową lub po prostu chce poczuć się pewniej w słabym oświetleniu, a nawet w ciągu dnia.
Atuty soczewek progresywnych i innych rozwiązań
Technologia ZEISS i.Scription jest dostępna w soczewkach jednoogniskowych i progresywnych. Przy obu rodzajach soczewek przeprowadza się kompleksową analizę oczu za pomocą i.Profiler®plus , a następnie wykorzystuje uzyskane dane do skonstruowania soczewki w technologii i.Scription. Soczewki progresywne z technologią ZEISS i.Scription cechują się mniejszą ilością rozmazanych stref oraz znacznie większymi strefami widzenia – bliży, dali i odległości pośrednich. Dzięki temu niekorzystne efekty, takie jak kołysanie podczas ruszania oczami lub brak ostrości, stają się jedynie odległym wspomnieniem – a oczy mogą szybko przystosować się do soczewek!
Optometrysta Heinrich Raub opowiada o swoich doświadczeniach z ZEISS i.Scription: - Technologia i.Scription® wpływa na jakość zwłaszcza soczewek progresywnych. Precyzyjne pomiary zapewniają większy komfort podczas czytania z bliska oraz szersze strefy widzenia dali.
i.Scription – ostre widzenia także za kierownicą
Technologia ZEISS i.Scription znajduje zastosowanie także w soczewkach dla kierowców ZEISS DriveSafe. Soczewki te zostały stworzone z myślą o prowadzeniu pojazdów – za dnia i nocą – oraz poprawie ostrości i kontrastu, lepszym widzeniu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, a także redukcji zniekształceń w strefie peryferyjnej soczewki, zwłaszcza w przypadku soczewek progresywnych. Efektem jest lepsze widzenie i bardziej precyzyjna ocena odległości w stresujących sytuacjach na drodze, np. nocą lub w deszczu, mgle lub śniegu.
Czy chcesz dowiedzieć się więcej o naszych unikalnych rozwiązaniach? Jeśli chcesz zamówić soczewki jednoogniskowe lub progresywne z technologią i.Scription® firmy ZEISS, skontaktuj się z optykiem – chętnie udzieli Ci pomocy.
Badania za pomocą i.Profiler®plus stosuje się także wobec użytkowników soczewek kontaktowych
Użytkownicy soczewek kontaktowych także mogą skorzystać z badania i analizy wzroku za pomocą i.Profiler®plus. System tak precyzyjnie określa geometrię rogówki, że optyk może polecić optymalne soczewki kontaktowe i dopasować je z większą precyzją niż kiedykolwiek wcześniej.