Sport + Rekreacja

Idealne okulary dla golfistów

Tajemnica większej przewagi

16 października 2021
  • Idealne okulary dla golfistów

Oślepiające słońce, pofałdowana trawa, częsta zmiana między światłem a cieniem, ostry kontrast: pole golfowe stawia wiele wyzwań, z którymi standardowe okulary i okulary słoneczne nie są w stanie się mierzyć. Tylko odpowiednie okulary z profesjonalnie dobranymi soczewkami są w stanie zapewnić idealne widzenie i wymarzoną przewagę. Ale jakich konkretnie okularów potrzebują golfiści?

Na jakie cechy powinni zwrócić uwagę gracze w golfa, wybierając soczewki i oprawki?

Powszechne utrudnienie na polu golfowym: oślepiające słońce nie pozwala śledzić lotu piłki. Zwykłe okulary słoneczne nie wystarczą, ponieważ zaciemniając obraz, niestety redukują kontrast. Rozwiązaniem tego problemu są specjalistyczne soczewki stworzone z myślą o tym wyzwaniu. Okulary do golfa powinny mieć duże, zakrzywione soczewki i odpowiednio wygiętą oprawkę. Tylko takie soczewki zaspokoją potrzeby oczu podczas gry w golfa i ochronią je przed promieniowaniem UV.

W sprzedaży nie brakuje okularów, które ponoć zostały stworzone specjalnie z myślą o golfie. W rzeczywistości nie zostały jednak dopasowane do potrzeb poszczególnych graczy. W takich okularach zawodnik nie może w pełni korzystać z potencjału swojego wzroku, przez co cierpi jego wynik. Idealne widzenie jest możliwe tylko w przypadku dopasowania soczewek do indywidualnych potrzeb danego golfisty. Nawet w przypadku dużej mocy korekcyjnej soczewki marki ZEISS są w stanie wyeliminować nieostre widzenie peryferyjne i zapewnić wyjątkową, wolną od zniekształceń ostrość. 90% naszych ruchów jest koordynowana początkowo przez oczy. Ból mięśni, nadwyrężony kark czy słynny „łokieć golfisty” często są wynikiem nieprawidłowego widzenia. Profesjonalnie dobrane soczewki pozwalają zapomnieć o tych uciążliwych problemach.

Im lżejsza oprawka, tym lepsza.Nowoczesne materiały na oprawki – na przykład tytan – pozwalają wyprodukować wyjątkowo lekkie okulary. Są nie tylko komfortowe, ale też zapewniają lepsze dopasowanie, ponieważ im lżejsza oprawka, tym mniej zsuwa się z nosa. Oprawki półotwarte z dużymi soczewkami są idealnym wyborem, ponieważ pozwalają zmaksymalizować pole widzenia. Małe soczewki nie są wskazane, ponieważ pozwalają spoglądać ponad okularami. Golfiści muszą ciągle i szybko przenosić wzrok między niebem a trawą. Wymaga to nieustannego ruchu głowy, co prowadzi do zmęczenia, a to odbija się na wyniku gry.

Polecane barwienie: Jasno- i ciemnofioletowe barwienia, a także odcienie żółci i pomarańczu najskuteczniej poprawiają kontrast na zielonym tle. Takie kolory soczewek nie tylko poprawiają komfort widzenia, ale też są praktyczne: optymalizują postrzeganie głębi, a kontury zieleni się bardziej wyraźne. Dzięki temu zawodnikowi jest łatwiej zauważyć pofałdowanie trawy i ocenić trajektorię lotu piłki. Tym sposobem niemiłe niespodzianki zostają wyeliminowane, a piłka częściej trafia do dołka. Wszystko w zasięgu wzroku - właśnie dlatego doświadczeni golfiści cenią specjalistyczne okulary golfowe.

Ostre widzenie podczas gry w golfa

Ostre widzenie podczas gry w golfa

Profesjonalnie dobrane okulary do golfa sprawiają, że piłka nagle nie znika z pola widzenia. Ułatwiają śledzenie trajektorii piłki od uderzenia do lądowania. Dzięki nim flaga na drugim końcu pola jest wyraźnie widoczna, co jest konieczne do efektywnej gry. Nawet drobne niedoskonałości widzenia mogą pogorszyć koordynację oko-ręka, przez co piłka poruszą się całkiem inaczej niż powinna. Znaczenie perfekcyjnego widzenia na polu golfowym jest oczywiste od samego początku gry: błędna ocena odległości sprawia, że nawet najlepsze uderzenie staje się bezwartościowe. Typową cechą golfa jest konieczność przenoszenia wzroku między różnymi dystansami: dalą, odległością pośrednią i bliżą. Indywidualnie dobrane soczewki do golfa – dzięki płynnemu przejściu między poszczególnymi zakresami – gwarantują doskonałe widzenie na wszystkich odległościach, aby gracz ostro widział dołek, kartę wyników, innych zawodników oraz pole golfowe. Czy jest zatem coś wygodniejszego niż jedna para okularów do wszystkich odległości?

Jakie soczewki są najbardziej wskazane dla golfistów?

Koniecznie ze zintegrowanym filtrem polaryzacyjnym. Ta powłoka skutecznie eliminuje większość uciążliwych odbić i odblasków światła od trawy, wody czy śniegu, choć to ostatnie ma małe znaczenie w golfie.

Powłoki antyrefleksyjne zapewniają dodatkową ostrość widzenia, a w połączeniu z filtrem polaryzacyjnym zapewniają maksymalną przejrzystość i niezakłócone widzenie. Ponadto dzięki nim okulary wyglądają lepiej, ponieważ nie mają „efektu szyby”, co zwiększa widoczność oczu użytkownika. Sprawdzone dodatki, takie jak powłoka utwardzająca, która chroni przed rysami czy antystatyczne powłoki odpychające zanieczyszczenia, są także przydatne. Ponadto mają inną dużą zaletę: nie trzeba czyścić ich tak często jak zwykłych soczewek.

Pamiętaj: Jak już wspomnieliśmy, 100% ochrony UV to konieczność na polu golfowym z uwagi na ostre słońce.

Jakie korzyści mają soczewki progresywne na polu golfowym?

W przeciwieństwie do wielu innych sytuacji dnia codziennego, eksperci zdecydowanie nie zalecają soczewek progresywnych do gry w golfa. Dwie kluczowe odległości w golfie nie są wystarczająco uwzględnione w soczewkach progresywnych. Chodzi o dystans do piłki przed uderzeniem oraz podczas puttowania, czyli kiedy piłka jest na trawie, a nie w powietrzu. W tradycyjnych soczewkach progresywnych odległości te są nieostre i zniekształcone. Efekt? Nietrafione uderzenia mimo właściwych soczewek. Skonsultuj się z optykiem, aby dowiedzieć się więcej o zindywidualizowanych okularach do golfa.

Maksymalna ochrona, optymalne wyniki

Okulary słoneczne z soczewkami ZEISS ProGolf® to najlepszy wybór dla golfistów – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Najważniejszą przewagą nad standardowymi okularami słonecznymi jest jednoczesne zaciemnianie widzenia i zapewnianie doskonałego kontrastu poprzez selektywną absorbcję. Dzięki temu soczewki zapewniają komfortowe widzenie nawet w zmieniającym się oświetleniu i ułatwiają dostrzeżenie nieoczekiwanych, mało widocznych pofałdowań terenu. Ale to nie koniec zalet! Standardowe wyposażenie soczewek obejmuje 100% ochrony UV, powłokę utwardzającą, która zwiększa odporność na zarysowania oraz wysokiej jakości powłokę antyrefleksyjną. A wszystko to w wyjątkowo lekkiej i wysoko odpornej organicznej soczewce. Wszystko w jednym – jedne do wszystkiego! Barwienia jednorodne (o 40% współczynniki absorpcji) i gradalne (od 25 do 75% absorpcji) jeszcze lepiej chronią przed odblaskami.

Pierwszy krok do zindywidualizowanych soczewek dla golfistów

Jak po każde dobre okulary, po okulary do golfa należy udać się do profesjonalisty – czyli do optyka. Optyk szczegółowo zbada wzrok, wykona niezbędne pomiary i przeprowadzi analizę konieczną do sporządzenia indywidualnego profilu widzenia. Aby wynik był jak najbardziej miarodajny podczas pomiaru badany powinien trzymać kij golfowy i przyjąć pozycję typową dla puttingu lub wymachu. Kształt głowy, naturalna postawa ciała oraz długość kija golfowego mają znaczenie dla dopasowania soczewek. Wizyta u optyka z kijem golfowym? Choć może brzmieć to ekscentrycznie, jest to jedyny sposób, aby okulary do golfa zostały perfekcyjnie dopasowane do użytkownika i specyficznych warunków panujących na polu golfowym. Optyk z chęcią udzieli pomocy.    


Udostępnij ten artykuł