Styl życia + Moda

Maksymalny komfort dzięki wyjątkowo cienkim i lekkim okularom

Mniej znaczy więcej! Poniższe wskazówki podpowiedzą, jak dobrać lekkie soczewki i oprawki.

16 października 2022
  • Maksymalny komfort dzięki wyjątkowo cienkim i lekkim okularom

Im lżejsze okulary, tym większy komfort ich noszenia. Maksymalną wygodę można uzyskać, dobierając jak najlżejsze soczewki i oprawkę. Współczesne metody produkcji i wyjątkowo lekkie materiały na soczewki i oprawki umożliwiają wytwarzanie okularów, które zapewniają fantastyczną jakość i niebywale niską wagę. LEPSZY WZROK zdradza pięć wskazówek, jak stworzyć wyjątkowo lekkie soczewki i oprawki – oraz odkrywa, dlaczego redukcja wagi jest tak korzystna.

Zacznijmy od podstaw: dlaczego warto zadbać o niską wagę soczewek i oprawek?

Im mniejsza waga okularów, tym większy komfort ich użytkowania. Co ciekawe, nasze nosy są tak czułe, że odczuwają każdy gram spoczywającego na nich ciężaru. Najlepszym rozwiązaniem byłyby okulary, których w ogóle nie czuć: takie, które korygują wzrok, ale w niezauważalny dla użytkownika sposób. Pozwoliłoby to wyeliminować odciski na nosie i nacisk zauszników na boki głowy, a jednocześnie sprawiłoby, że okulary byłyby bardziej komfortowe i dopasowane. Problemy te dokuczają nie tylko dzieciom czy sportowcom. Na szczęście lekkie soczewki i oprawki pozwalają obecnie zapomnieć o bólu głowy wywoływanym zbyt ciężkimi okularami. Ograniczenie wagi okularów jest niewątpliwie kluczem do osiągnięcia jak największego komfortu, ale niekiedy mija nieco czasu, nim użytkownik zauważy, że jego nowe okulary są o parę gramów za ciężkie. Nasze wskazówki pozwalają uniknąć tej sytuacji. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, można uniknąć takiej sytuacji od samego początku.

Jak zredukować do minimum wagę okularów?

  • 1. Kluczowym czynnikiem jest materiał, z którego wykonano soczewki.

    Lekkie soczewki okularowe wykonane z plastiku – specjalne soczewki wysokoindeksowe ZEISS – to sekret wyjątkowo cienkich i lekkich konstrukcji, nawet gdy wymagana jest duża moc optyczna. Dostępne są cztery kategorie materiałów (szczegóły na infografice na końcu artykułu): podstawowe, standardowe, wysokiej jakości oraz zaawansowane technologicznie. Im wyższa jakość materiału, tym cieńsze można wykonać z niego soczewki. Na przykład w przypadku soczewek organicznych (plastikowych) wybór zaawansowanego technologicznie materiału zamiast standardowego pozwala ograniczyć wagę nawet o 50% (oraz do 40% w przypadku soczewek szklanych). To spora różnica! Dotyczy to także soczewek progresywnych.

  • 2. Metoda użyta do produkcji soczewek okularowych: szlifowanie asferyczne oraz skomputeryzowana technika ZEISS OPTIMA.

    Kolejnym sposobem odchudzenia okularów jest tak zwane szlifowanie asferyczne. W standardowo szlifowanych soczewkach – czyli soczewkach sferycznych – przednia i tylna powierzchnia soczewki ma kształt kuli. W przeciwieństwie do nich soczewki asferyczne mają specjalnie zoptymalizowaną powierzchnię. Aby uniknąć widocznego, nieestetycznego zakrzywienia na przedniej powierzchni soczewki, a jednocześnie zapewnić doskonałą jakość widzenia, przednia powierzchnia soczewki asferycznej zostaje spłaszczona od środka w kierunku brzegów. Dzięki temu soczewki asferyczne są cieńsze i znacznie lżejsze przy zachowaniu tych samych właściwości optycznych. W połączeniu z wyżej opisanymi wysokoindeksowymi materiałami ZEISS, technika asferycznego szlifowania pomaga wyprodukować płaskie, cienkie i zaskakująco lekkie soczewki okularowe, nawet dla użytkowników wymagających dużej korekty wzroku.

    Kolejną metodą produkcji wyjątkowo cienkich soczewek jest skomputeryzowana technika ZEISS OPTIMA. Umożliwia ona redukcję grubości krawędzi i środka soczewek widocznej w oprawce do minimum już na etapie produkcyjnym, z uwzględnieniem wszystkich parametrów oprawki. Często OPTIMA pozwala na wyprodukowanie znacznie cieńszej soczewki. Optycy mogą użyć specjalnych programów ZEISS do zaprezentowania różnicy grubości.

  • 3. Właściwy materiał na oprawkę

    Oprawka i zauszniki mają duże znaczenie dla końcowej wagi okularów. Należy zatem wybrać smukłą oprawkę wykonaną ze specjalnego, ultralekkiego materiału. Przykładowo tytan waży 50% mniej niż zwykły metal lub plastik. Właśnie dlatego okulary w tytanowych oprawkach są szalenie popularne wśród osób, które oczekują trwałych, ale jednocześnie lekkich okularów. Takie oprawki są też idealne dla dzieci i sportowców. Współczesne oprawki z tytanu ważą niecałe 2 g, zapewniając nieporównywalną lekkość. Ale nie tylko niska waga uczyniła z tytanu tak chętnie wybierany materiał na oprawki i zauszniki: tytanowe oprawki są wyjątkowo lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, a do tego można je produkować w bardzo elastycznych wzorach. Obecnie materiał ten jest tak elastyczny, że możliwe jest zginanie boków okularów bez ich uszkodzenia – po zwolnieniu nacisku samoistnie wracają do pierwotnego kształtu. Ponadto są dostępne w wielu wyjątkowych wzorach, a ich konstrukcja jest pozbawiona śrub. Liczni producenci oferują tytanowe oprawki w tradycyjnych i ultranowoczesnych kolorach. Jedyne, co łączy tak zróżnicowane modele, to niezrównana lekkość. Tytanowe oprawki są bezniklowe, co ucieszy zwłaszcza alergików.

  • 4. Konstrukcja oprawki

    Na wagę okularów ma wpływ także rozmiar oprawki, ponieważ decyduje on o tym, czy soczewka będzie lżejsza, czy cięższa. Im mniejsza oprawka, tym cieńsze i lżejsze soczewki.

  • 5. Dobry optyk

    Fundamentem dobrania jak najlżejszych okularów jest znalezienie profesjonalnego optyka, dysponującego właściwym sprzętem. Dzięki starannym obliczeniom i wybraniu właściwej soczewki dobry optyk może pomóc w redukcji grubości soczewki, co przełoży się na lżejsze okulary.  Jak znaleźć dobrego optyka…

Cienkie i lekkie soczewki okularowe

1.5

0%

1.5

0%

1.6

20%

1.6

20%

1.7

35%

1.67

40%

1.9

40%

1.74

50%

Udostępnij ten artykuł