Nie tylko atrakcyjny wygląd: ochrona słoneczna dziecięcych oczu
Okulary słoneczne mogą być modnym dodatkiem, nawet w przypadku dzieci. Ale to ochrona delikatnych oczu dziecka jest znacznie ważniejsza niż atrakcyjny wygląd.
Zarówno na wakacjach na plaży, jak i w przydomowym ogródku – gdy świeci słońce, dzieci chcą bawić się na dworze. Większość rodziców pamięta o kremie i kapeluszu przeciwsłonecznym dla swojego dziecka, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że okulary słoneczne są równie ważne. Oczy dzieci są szczególnie delikatne. Właśnie dlatego warto zapewnić dziecku okulary od optyka podczas zabaw na dworze.
Gdy świeci słońce, żadna siła nie utrzyma dzieci w domu. Chcą wyjść na dwór i bawić się na świeżym powietrzu. Odpowiedzialni rodzice stosują kremy z filtrem i czapki, aby ochronić swoje pociechy przed słońcem. Warto jednak pamiętać, że ochronę tę warto uzupełnić okularami słonecznymi. Oczy dzieci są szczególnie podatne na działanie promieni słonecznych. Są jaśniejsze i przepuszczają znacznie więcej światła niż oczy osób dorosłych. Oznacza to, że promieniowanie UV może wyrządzić dużo więcej szkód, ponieważ dzieci nie mają ochrony przed krótkofalowym promieniowaniem UV. Ryzyko trwałych uszkodzeń wzrasta drastycznie, jeśli dzieci są narażone na działanie słońca przez dłuższy czas. Dekady promieniowania UV mogą zaowocować problemami takimi jak katarakta. Jest zatem jasne, że okulary słoneczne to znacznie więcej niż modny dodatek dla dziecka.
Podobnie jak w przypadku tradycyjnych okularów - a zwłaszcza soczewek - jakość okularów słonecznych jest szczególnie ważna. Ładne, ale tanie okulary zazwyczaj nie zapewniają wystarczającej ochrony. Jeśli soczewki okularowe mają pęcherzyki powietrza albo smugi, powinny wylądować w pudle z zabawkami (a najlepiej w śmietniku). Ta sama zasada dotyczy okularów słonecznych z żółtymi, niebieskimi i czerwonymi soczewkami, ponieważ zaburzają postrzeganie kolorów. Twój optyk pomoże Ci wybrać właściwy produkt dla Twojego dziecka.
Co musisz wiedzieć, kupując okulary słoneczne dla dziecka?
Oprawki okularów nie powinny mieć ostrych krawędzi. Nie mogą też być łamliwe - w przeciwnym razie dziecko może zranić się podczas zabawy. Jeszcze ważniejsze są wysokiej jakości soczewki. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, okulary słoneczne prowadzą do rozszerzenia się źrenic. Jeśli soczewki nie zapewniają odpowiedniej ochrony UV, niebezpieczne promienie ultrafioletowe mogą swobodnie przez nie przenikać i - w pewnych sytuacjach - wyrządzić permanentne uszkodzenia. Sprawdź, czy soczewki zostały znaczone symbolem CE oraz UV 400. Tylko tak oznaczone soczewki spełniają normy europejskie. Ze względów bezpieczeństwa w dziecięcych okularach słonecznych należy stosować tylko wytrzymałe soczewki organiczne.
Oczywiście nawet najlepsze okulary nie pomogą, jeśli dziecko nie będzie chciało ich nosić. Największym problemem jest fakt, że dzieci nie potrafią ocenić, czy okulary są dobrze dopasowane - czy nie uciskają i czy nie są niewygodne. W tej kwestii warto zatem zdać się na doświadczenie optyka. Profesjonalny optyk z pewnością znajdzie okulary idealnie dopasowane do kształtu głowy dziecka.
Podpowiedź: Aby mieć pewność, że dziecko będzie nosiło okulary słoneczne, pozwól mu uczestniczyć w ich wyborze.
Pamiętaj także, że okulary słoneczne nie są odpowiednie dla niemowląt. Ich nosy i uszy nie są jeszcze przystosowane do noszenia okularów. Najlepszą ochroną dla niemowląt jest czapeczka z szerokim rondem oraz przebywanie w cieniu. Dzieci powinny zacząć nosić okulary słoneczne najpóźniej w momencie, gdy rozpoczynają edukację przedszkolną.