Styl życia + Moda

Samościemniające soczewki okularowe: komfort i swoboda widzenia dla każdego

LEPSZY WZROK poprosił Volkera Gahra – starszego kierownika produkcji, który w ZEISS odpowiada za soczewki ZEISS PhotoFusion – o opisanie kluczowych cech nowoczesnych soczewek fotochromowych.

16 października 2018

Każdy użytkownik okularów potwierdzi, że idealne okulary to takie, których się nie zauważa, ponieważ tak dobrze sprawdzają się w każdej sytuacji. Konieczność częstej zmiany okularów zwykłych na słoneczne i vice versa może więc być bardzo uciążliwe. Przez kilka chwil podczas zmiany okularów widzenie jest nieostre, a niepotrzebną parę trzeba odłożyć do etui, co bywa irytujące i czasochłonne. Soczewki samościemniające to dobre rozwiązanie tych problemów. Ale jak wybrać właściwe soczewki fotochromowe? Aby lepiej poznać to zagadnienie, LEPSZY WZROK porozmawiał z Volkerem Gahrem – starszym kierownikiem produkcji, który w ZEISS odpowiada za soczewki ZEISS PhotoFusion.

LEPSZY WZROK: Soczewki fotochromowe są dostępne na rynku od dawna. Sposób, w jaki zmieniają się z przejrzystych na zaciemnione może wydawać się magiczny, lecz wielu użytkowników wciąż uważa je za staromodne i nieatrakcyjne. Jakie atuty ma zatem najnowsza generacja soczewek fotochromowych? I czym różnią się od starszych modeli?

Volker Gahr: Zanim przystąpiliśmy do prac nad soczewkami fotochromowymi ZEISS PhotoFusion, poprosiliśmy użytkowników soczewek o szczegółowe opisanie wyglądu i cech idealnych soczewek samościemniających.

Najważniejszym oczekiwaniem użytkowników była szybka reakcja na światło słoneczne oraz szybkie rozjaśnienie w pomieszczeniu. Użytkownicy chcieli, by soczewki ciemniały w chwili wyjścia na dwór i błyskawicznie rozjaśniały się po powrocie do pomieszczenia. Trudno opisać, jak nieprzyjemne jest uczucie, gdy wchodzisz na przykład do sklepu i widzisz tylko ciemność!

Nawiązując do drugiej części pytania – twierdzenia, że soczewki samościemniające są uważane za niemodne lub przestarzałe – wynika to głównie z problemów starszych generacji soczewek fotochromowych. Zamiast natychmiast się rozjaśniać, bardzo długo pozostawały w stanie przejściowym. Brązowe wersje dawnych soczewek wydawały się żółtawe po rozjaśnieniu, co nie wyglądało dobrze z estetycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego współcześni użytkownicy oczekują od soczewek fotochromowych całkowitej przejrzystości w pomieszczeniach, porównywalnej z tradycyjnymi soczewkami. Cecha ta była wskazana jako druga najważniejsza – zaraz po krótkim czasie reakcji na słońce.

Nowoczesne soczewki fotochromowe muszą także zapewniać takim sam poziom ochrony przed promieniowaniem UV i odblaskami, co normalne okulary słoneczne.

Te trzy cechy wskazane przez klientów stanowiły nasz punkt odniesienia podczas prac nad soczewkami PhotoFusion. Cechy te powinny także stanowić kryteria wyboru podczas porównywania i zakupu soczewek fotochromowych.

LEPSZY WZROK: Jak sprawić, aby soczewki reagowały szybciej na zmieniające się warunki oświetlenia?

Volker Gahr: Sekretem są fotoczułe cząsteczki naniesione na soczewkę, które reagują na wysokoenergetyczne światło UV. Gdy światło słoneczne pada na soczewkę, powierzchnia tych cząsteczek zwiększa się, co powoduje ciemnienie soczewki. Im mocniejsze światło słoneczne lub UV, tym ciemniejszy kolor soczewki. Gdy ekspozycja na UV zostanie przerwana, cząsteczki kurczą się i wracają do pierwotnego rozmiaru.

Fotoczułe cząsteczki to związki chemiczne, które zoptymalizowaliśmy, pracując nad soczewkami PhotoFusion, aby jak najszybciej spełniały swoją rolę.

LEPSZY WZROK: A propos promieniowania UV – czy soczewki fotochromowe ZEISS naprawdę oferują ten sam poziom ochrony przed UV co soczewki słoneczne ZEISS? Czy można je nosić nawet w warunkach dużego nasłonecznienia, na przykład w górach?

Volker Gahr: Podobnie jak nasze soczewki słoneczne, soczewki PhotoFusion zapewniają 100% ochrony UV1, co oznacza, że stanowią najlepszą możliwą ochronę. Filtr UV soczewek PhotoFusion jest w pełni aktywny także wtedy, gdy soczewka jest przejrzysta. Światło słoneczne jest wyjątkowo mocne w górach, ponieważ intensywność promieniowania UV wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza. Wybierając soczewki PhotoFusion, możemy mieć pewność, że nie narażamy oczu na ryzyko. Ale ochrona UV to nie jedyny klucz do komfortowego widzenia: konieczna jest także ochrona przed odblaskami promieni słonecznych. Osoby, które angażują się w ekstremalne aktywności na dużych wysokościach powinny jednak korzystać z soczewek stworzonych z myślą o specjalistycznych zastosowaniach. Soczewki te mogą obejmować ochronę przed promieniami padającymi z boku, ciemniejsze barwienie czy powłoki lustrzane, idealne dla osób wspinających się po lodowcach albo uprawiających długie wędrówki po śniegu. Śnieg odbija światło jak lustro, co znacząco zwiększa intensywność promieniowania.

Podobnie jak nasze soczewki słoneczne, soczewki PhotoFusion zapewniają 100% ochrony UV1, co oznacza, że stanowią najlepszą możliwą ochronę. Filtr UV soczewek PhotoFusion jest w pełni aktywny także wtedy, gdy soczewka jest przejrzysta.

Volker Gahr Starszy Kierownik Produkcji

LEPSZY WZROK: Kto według Pana skorzysta na soczewkach fotochromowych?

Volker Gahr:  Soczewki fotochromowe zapewniają komfort i swobodę widzenia, zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze. Moim zdaniem soczewki fotochromowe są idealna dla osób, które często wchodzą i wychodzą z budynków oraz tych, które nie lubią ciągle zmieniać okularów. Oczywiście są doskonałym rozwiązaniem dla osób wrażliwych na światło, ponieważ nieustannie mrużenie oczu może być bardzo męczące, a nawet prowadzić do bólu głowy.

LEPSZY WZROK: I zmarszczek...

Volker Gahr:  Pewnie tak. Ale oczywiście naszym priorytetem w ZEISS jest optymalne, komfortowe widzenie. Jeśli przy okazji przybędzie nam mniej zmarszczek, tym lepiej!

LEPSZY WZROK: Jak długo cząsteczki w soczewkach PhotoFusion są w stanie spełniać swoją rolę?

Volker Gahr: One nie mają terminu ważności! W okresie użytkowania soczewek ich właściwości nie pogarszają się. Niemniej jednak soczewki fotochromowe, podobnie jak inne pomoce optyczne, takie jak lornetki, mikroskopy czy soczewki fotograficzne, wymagają pewnej pielęgnacji i ochrony. Niewątpliwie właściwe wykończenie powierzchni, czyli powłoka utwardzająca z antyrefleksem zwiększy okres użytkowania soczewki i zapewni większy komfort.

Niemniej jednak soczewki fotochromowe, podobnie jak inne pomoce optyczne, takie jak lornetki, mikroskopy czy soczewki fotograficzne, wymagają pewnej pielęgnacji i ochrony.

Volker Gahr Starszy Kierownik Produkcji

LEPSZY WZROK: Używanie soczewek fotochromowych podczas prowadzenia pojazdu jest tematem zagorzałych dyskusji. Czy w soczewkach PhotoFusion można prowadzić samochód?

Volker Gahr:  Soczewki PhotoFusion zdecydowanie pozwalają prowadzić samochód, ponieważ stanowią wszechstronny produkt przystosowany do codziennych potrzeb użytkowników. Ale jak już wspominałem, soczewki PhotoFusion reagują na promieniowanie UV, więc w aucie nie ciemnieją tak mocno, jak na dworze, ponieważ przednia szyba samochodu absorbuje część światła ultrafioletowego. Oznacza to nieco mniejszą ochronę przed odblaskami, więc w przypadku długich podroży samochodem w słoneczne dni, okulary słoneczne będą bardziej komfortowe. Optyk chętnie doradzi, czy na takie okazje warto mieć dodatkową parę okularów.

LEPSZY WZROK: Czy soczewki PhotoFusion są dostępne z różnymi mocami korekcyjnymi i powłokami ZEISS?

Volker Gahr:  Bardzo zależy nam na zapewnianiu naszym klientom maksymalnej elastyczności w łączeniu produktów ZEISS. Zasadniczo PhotoFusion można łączyć z różnymi typami soczewek, powłok, mocy i oprawek. Oznacza to, że każdy może skorzystać z większego komfortu zapewnianego przez soczewki PhotoFusion.

BETTER VISION: Czy PhotoFusion to już zwieńczenie procesu udoskonalania, czy może soczewki fotochromowe można jeszcze ulepszyć?

Volker Gahr:  ZEISS ma już ponad 100 doświadczenia w innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu soczewek okularowych. Soczewki PhotoFusion   to symbol naszej dogłębnej wiedzy o soczewkach fotochromowych i doskonały fundament do dalszego rozwoju. Naszą działalność można porównać do sportu: nieustannie dążymy do coraz lepszych wyników. Obecnie zajmujemy pozycję lidera i zamierzamy na niej pozostać!


Udostępnij ten artykuł


  • 1

    Promieniowanie UV dzieli się na trzy zakresy, choć na Ziemię dociera tylko UVA i UVB. Krótkofalowe, wysokoenergetyczne promieniowanie UVC (100 - 280 nm) jest niemal w całości pochłaniane przez ziemską atmosferę. Określenie „promieniowanie UV” dotyczy jedynie zakresów UVA i UVB, które dociera na powierzchnię Ziemi. Promieniowanie UVA i UVB jest pochłaniane przez oko w różnym stopniu, chyba że zostanie zablokowane przez soczewki okularowe.