Dlaczego dobre widzenie jest tak bardzo ważne
Jeśli nie posiadamy jednego zmysłu, inne muszą przejąć jego pracę. Oczy odgrywają w tym ważną rolę.
Ludzkie zmysły są naszym kontaktem ze środowiskiem. Nasz mózg łączy neurony wzrokowe, słuchowe, węchowe, smaku i dotyku w jedną całość. Nie myślimy o tym, dopóki któryś z naszych zmysłów przestaje prawidłowo funkcjonować.
Ludzie mają pięć zmysłów: oczy- żeby widzieć, język-żeby czuć smaki, nos-żeby czuć zapachy ,uszy -żeby słyszeć i skórę-żeby czuć dotyk. Najważniejszym organem są nasze oczy. Przy pomocy “ludzkiej kamery” odbieramy 80% wszystkich wrażeń. I jeśli zmysł smaku lub zapachu przestaje funkcjonować zmysł wzroku najlepiej ochroni nas wtedy przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.
Przykład: Przeziębienia
Przeziębienia atakują nas średnio 3-4 razy w roku. Kiedy złapiemy przeziębienie jest nam zazwyczaj zimno, czujemy się zmęczeni, pogarsza się zmysł węchu i smaku. W rezultacie nasze oczy muszą wtedy przejąć funkcje tych zmysłów, ponieważ trudno jest nam wtedy ocenić poprzez węch czy np. dana żywność nadaje się jeszcze do jedzenia albo czy jest już przeterminowana.
Przykład: jedzenie i picie
Być może wyda się to Państwu dziwne, ale oczy odgrywają decydującą role w podejmowaniu decyzji czy coś nam smakuje czy nie. W przeciwieństwie do innych zmysłów, zmysł smaku jest bardzo słaby. Podczas , gdy nasze oczy mogą rozróżnić tysiące kolorów , poprzez zmysł smaku możemy rozróżnić tylko pięć smaków : słodki, kwaśny, gorzki, słodki i “umami „- naturalny środek wzmacniający smak mięsa, pomidorów, sera. Lecz jak już zostało wspomniane w zmysł smaku zaangażowane są również nasze oczy: np. kolor żółty, pomarańczowy a nawet czerwony są dla oczu bardziej słodkie niż żywność w pozostałych kolorach. Nawet profesjonalni znawcy wina dali się kiedyś nabrać. Kiedy francuscy badacze zaproponowali im wino barwione czerwonym barwnikiem spożywczym -9 z 10 badanych nie odróżniło tego wina od prawdziwego wina czerwonego.
Przykład: znajdowanie partnera
Zmysł wzroku odgrywa decydująca rolę w tej pierwszej, magicznej chwili. Gesty, mimika, mowa ciała, stanowią dużą część ogólnego, pierwszego wrażenia. Czasami, nawet w ciągu ułamków sekundy ludzie potrafią zdecydować czy znaleźli dla siebie kogoś atrakcyjnego czy nie.
Przykład: upośledzenie słuchu
Miliony ludzi na całym świecie mają problem ze słuchem. Nie wszyscy mogą skorzystać z obecnie dostępnych możliwości technicznych. Dla tych ludzi istnieje wiele niebezpieczeństw, ponieważ mogą nie usłyszeć samochodu, syreny policyjnej itp. W tym momencie oczy muszą przejąć funkcje zmysłu słuchu- w domu, w ruchu ulicznym, w wolnym czasie.
Przykład: niewidomi
Ludzie niewidomi również mogą zrekompensować swoją niesprawność poprzez inne zmysły: np. zmysł słuchu dla orientacji w przestrzeni lub węchu w celu rozpoznania miejsc i ludzi.
Osoby, które kiedyś widziały, ale utraciły wzrok w wyniku wypadku lub choroby mogą zapamiętać kolory do końca życia. Osoby, które nie widzą od urodzenia , nie mają świadomości kolorów, ale mają świadomość światła i ciemności oraz jasnego i matowego.