Zdrowie + Profilaktyka

Dlaczego problemy ze wzrokiem mogą być przyczyną bólów głowy?

Miliony osób cierpią z powodu bólów głowy. Żadna inna dolegliwość nie jest tak powszechna. Wiele osób nie wie jednak, że pomocne mogą okazać się nowe soczewki okularowe.

1 stycznia 2022
  • Loremipsum

Tępy ucisk z tyłu głowy pulsowanie w skroniach lub lekkie łomotanie na czubku głowy - mało kto nigdy nie odczuł, co znaczy ból głowy. Wiele osób sięga wtedy po prostu po tabletkę lub ewentualnie przeczekuje ból. Wielu osobom odczuwającym bóle głowy można by pomóc, gdyby wybrały się do okulisty i zbadały swój wzrok, ponieważ bóle głowy mogą być częstym problemem osób,które noszą lub powinny nosić okulary.

Odczuwa się to tak, jakby mózg obluzował się i obijał o czaszkę przy każdym ruchu. Dokładnie tak osoby cierpiące na bóle głowy opisują często swoje objawy. Miliony ludzi na całym świecie - kobiety, mężczyźni i dzieci - cierpią regularnie na bolesne uciskające lub ostre kłujące bóle, które wpływają na ich koncentrację w pracy i w szkole. Przyczyną bólów głowy jest często wada wzroku o której możemy nawet nie wiedzieć.

W szczególności dalekowzroczność (hyperopia) męczy oczy i powoduje bóle głowy, jeśli nie jest skorygowana. Często odczuwa się oba te objawy po długotrwałym czytaniu lub korzystaniu z komputera. Dzieje się tak ponieważ dla osób dalekowzrocznych utrzymywanie ostrego zogniskowania obrazów jest szczególnie męczące. Przy próbie wyraźnego widzenia soczewka musi dokonać dostosowania się (akomodacji). Wiele osób jest dalekowzrocznych nie wiedząc o tym, ponieważ oczy mogą w pewnym stopniu radzić sobie bez odpowiedniej korekcji. Ciągły wysiłek lub napięcia w celu utrzymywania cały czas ostrego widzenia powoduje jednak bóle głowy, których często nie łączy się z problemami ze wzrokiem.

Przyczyną bólów głowy może być również zez ukryty. Aby widzieć wyraźnie, osoby mające zeza muszą bardzo wysilić swoje oczy aby utrzymać je w odpowiedniej pozycji co również może powodować ból głowy.

Typowe symptomy bólów głowy, które mogą wystąpić z powodu dalekowzroczności lub lekkiego zeza często pojawiają się dopiero po jakimś czasie, w szczególności tuż po długotrwałym czytaniu lub pracy przy komputerze. Jeżeli występują wtedy bóle głowy, podwójne widzenie lub tymczasowe rozmazywanie się obrazu wynika to prawdopodobnie z problemów ze wzrokiem. Dokładne badanie wzroku u optometrysty lub okulisty określi jaka jest Państwa wada wzroku.

Dobre wieści: dobrze dobrane oprawki oraz soczewki pomogą skorygować dalekowzroczność i zapewnić optymalne widzenie. Bóle głowy przejdą wówczas szybko do historii. Zez ukryty może być także leczony za pomocą okularów wyposażonych w przepisane soczewki pryzmatyczne (do przepisania szkieł pryzmatycznych stosuje się badanie z użyciem pryzmatu).


Udostępnij ten artykuł