Idealnie byłoby, gdyby powłoki na soczewkach okularowych mogły zrobić wszystko
LEPSZY WZROK przeprowadza wywiad z Menedżerem ds. Produktu DuraVision® Platinum, twardszej niż kiedykolwiek powłoki na soczewkach okularowych ZEISS.
Codziennie korzystamy z naszych okularów nie zastanawiając się, co soczewki w naszych okularach potrafią dokonać w dziedzinie optyki ani jak solidne muszą być, aby wytrzymać wszystko, przez co muszą przejść każdego dnia. I tak właśnie powinno być. Żaden sprzęt optyczny nie jest wystawiany przez cały czas na takie obciążenia mechaniczne i taki wpływ środowiska jak soczewki okularowe. Projektanci w Carl Zeiss pracują nad ciągłym ulepszaniem wykończeń i powłok dostępnych na soczewkach okularowych. LEPSZY WZROK zapytało René Stanke, Menedżera ds. Produktu dla DuraVision® Platinum jak są wykończone obecne soczewki okularowe.
LEPSZY WZROK: Gdy okulary są dopasowane dla Państwa przez optyka, zazwyczaj dość mało uwagi poświęca się tematowi wykończenia soczewek. Polegamy zazwyczaj na zaleceniach optyka. Wykończenie ma jednak największy wpływ na trwałość użytkową soczewek okularowych, ich właściwości wizualne oraz łatwość czyszczenia. Co użytkownicy okularów powinni tak naprawdę brać pod uwagę przy wyborze powłoki?
René Stanke: Zoptymalizowaliśmy w oparciu o badania rynku całą gamę powłok na soczewkach okularowych ZEISS. Mówimy główne o czterech następujących właściwościach produktu:
Po pierwsze, wykonaliśmy sporo pracy w kwestii twardości powierzchni soczewek. Jesteśmy dumni, że udało nam się opracować pierwsze organiczne soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną o takiej samej, lub nawet większej twardości niż w porównywalnych soczewkach mineralnych. Nasze pomiary wykazały, że dzięki DuraVision® Platinum produkujemy soczewki trzy razy twardsze niż dotychczas.
Po drugie, znacznie ulepszyliśmy wydajność powłoki antyrefleksyjnej. Pomimo zastosowania powłoki antyrefleksyjnej, każdą soczewkę okularową cechuje coś, co znane jest jako odbicie resztkowe, tzn. jest to światło, które jest odbijane z powrotem przez soczewkę i w związku z tym nie dociera do oka. W związku z tym jakość powłok antyrefleksyjnych różni się poziomem odbić szczątkowych. W porównaniu do poprzednich soczewek, udało nam się zmniejszyć to odbicie szczątkowe o 20%.
Chcieliśmy też oczywiście utrzymać wyjątkową, opatentowaną powłokę antystatyczną ZEISS, aby soczewki nie brudziły się szybko i przyciągały znacznie mniej pyłu i kurzu.
Czwartą cechą jest wyjątkowa łatwość czyszczenia powierzchni, którą zapewnia nasza powłoka hydrofobowa i oleofobowa. Soczewki okularowe z powłoką DuraVision® Platinum mogą Państwo czyścić za pomocą naszych produktów do czyszczenia ZEISS lub po prostu pod bieżącą, letnią wodą. Wystarczy strząsnąć niewielką ilość pozostałych kropli wody, a zostanie niewiele do przetarcia ściereczką z mikrofibry.
LEPSZY WZROK: Jak można sprawdzić te ulepszenia - w szczególności ulepszone właściwości twardości soczewek?
René Stanke: Przeprowadzamy intensywne testy laboratoryjne. Przykładowo, diamentowy szpic jest dociskany do konwencjonalnej powłoki oraz do nowego produktu w celu porównania. Mierzymy siłę nacisku do momentu, kiedy powłoka nie jest w stanie opierać się dalej sile nacisku i pęka. Pozwala nam to określić i porównać twardość poszczególnych powłok. Powłoka DuraVision® Platinum osiągnęła w tym badaniu do 50% lepsze wyniki niż poprzednie wykończenia na soczewkach okularowych firmy ZEISS.
Testy praktyczne były dla nas jednak ważniejsze, ponieważ soczewki okularowe muszą przetrwać codzienne użytkowanie, poza laboratorium. Zakładamy okres trwałości użytkowej od dwóch do trzech lat. Przeprowadziliśmy symulację, aby wykazać odporność naszej nowej powłoki na zużycie. Zdobyliśmy „standardowy kurz” (używany także w testach w branży odkurzaczy), pokryliśmy nim ściereczkę do czyszczenia okularów i „czyściliśmy” nią soczewki okularowe z konwencjonalną powłoką oraz z nową powłoką DuraVision® Platinum po 600 razy, z użyciem określonego nacisku. Wyniki zostały następnie szczegółowo przeanalizowane pod mikroskopem. Skutek: Soczewki okularowe z powłoką DuraVision® Platinum wykazały niemal brak uszkodzeń, podczas gdy produkt porównawczy został bardzo wyraźnie zarysowany.
LEPSZY WZROK: Imponujące. Nie jest to chyba jednak coś, co powinno się normalnie robić ze swoimi soczewkami okularowymi, prawda?
René Stanke: O nie, zdecydowanie proszę nie powtarzać naszych badań. Niezależnie od tego, jakie są współczesne wykończenia na soczewkach okularowych, ze swoimi okularami należy obchodzić się ostrożnie. Nagromadzająca się przez dłuższy czas duża liczba małych zarysowań może spowodować brak przejrzystości w soczewce podczas patrzenia, pogarszając widzenie i znacznie zmniejszając skuteczność powłoki antyrefleksyjnej. Nie wolno czyścić swoich soczewek okularowych za pomocą ubrania, chustek czy podobnych przedmiotów. Na potrzeby codziennego czyszczenia okularów zalecamy używanie bieżącej, letniej wody lub sprayu do czyszczenia ZEISS oraz ściereczki z mikrofibry. Od czasu do czasu można użyć nawilżonych ściereczek do czyszczenia okularów firmy ZEISS, które nie niszczą powłoki. Kolejna wskazówka: nie należy zostawiać okularów w samochodzie. Nagromadzone ciepło może uszkodzić okulary. Nie powinno się też nosić okularów w saunie oraz kłaść ich soczewkami do dołu. Zwiększy to okres trwałości użytkowej Państwa okularów.
Niezależnie od tego, jakie są współczesne wykończenia na soczewkach okularowych, ze swoimi okularami należy obchodzić się ostrożnie.
LEPSZY WZROK: Bez wątpienia, byłoby naprawdę szkoda, gdyby indywidualnie dopasowane soczewki progresywne nie wytrzymały tak długo, jak powinny.
René Stanke: Dokładnie. Niestety uszkodzeń takich, jak zarysowania nie da się wypolerować na organicznej soczewce. Oznacza to, że taka soczewka okularowa jest już trwale uszkodzona i musi zostać wyprodukowana całkowicie nowa soczewka.
LEPSZY WZROK: Co zaimponowało Panu osobiście najbardziej w kwestii opracowania powłoki DuraVision® Platinum firmy ZEISS?
René Stanke: Najważniejsza dla mnie rzecz? Są w zasadzie dwie. Po pierwsze, fakt, że stworzyliśmy organiczne soczewki okularowe o takiej samej twardości jak soczewki mineralne lub lepszej, a po drugie, że udało nam się znacznie zwiększyć przejrzystość soczewek.
Oto jak precyzyjnym soczewkom okularowym ZEISS nadaje się nowe wykończenie DuraVision® Platinum:
- Na początku dokonywana jest obróbka częściowo ukończonego produktu organicznego, dzięki czemu uzyskuje on właściwości optyczne, które są wymagane, aby zapewnić użytkownikowi okularów jak najlepsze widzenie. Po tym następuje toczenie i frezowanie. Następnie soczewka organiczna jest polerowana, aby zapewnić jej optymalną przezroczystość.
- Twardy lakier jest następnie nakładany w kąpieli zanurzeniowej i całkowicie utwardzany w piecu. Nadaje to soczewce pewną podstawową twardość, a lakier zapewnia optymalne połączenie między soczewką bazową a powłoką antyrefleksyjną.
- W wysokopróżniowym systemie powlekania rozpoczyna się wówczas proces nakładania warstw antyrefleksyjnych. W sumie nakładane jest osiem ultra-cienkich warstw. Jeśli w trakcie tego procesu dojdzie do choćby najmniejszego zanieczyszczenia (np. cząstką pyłu), soczewka zostaje odrzucona.
- W trakcie tego procesu wysokoenergetyczne jony, tzn. naładowane cząsteczki, są „wystrzeliwane” w kierunku soczewki. Jony te oddają swoją energię, gdy uderzają w powierzchnię. Wywołuje to nacisk na poszczególne warstwy powłoki zwiększając twardość całej powłoki. W połączeniu z twardym lakierem, taka dopasowana powłoka zapewnia potrzebną solidność.
- Ponadto, nakładana jest też warstwa antystatyczna opatentowana przez ZEISS, a na koniec nakładana jest warstwa Clean Coat, dzięki której soczewki okularowe zyskują właściwości hydrofobowe i oleofobowe oraz łatwiej się je czyści.