Zdrowie + Profilaktyka

Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności?

Na rynku dostępne są okulary słoneczne idealne na każdą okazję

27 lipca 2021

Dobre okulary słoneczne to nie tylko modny dodatek. Przede wszystkim poprawiają widzenie w ostrym świetle i chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednakże nie każde okulary słoneczne są odpowiednie do każdej aktywności. Uprawianie sportu, dzień na plaży, wędrówka w górach... W zależności od sytuacji, w której okulary będą noszone, należy zwrócić uwagę na inne aspekty. Nasze kategorie ochrony słonecznej pomogą Ci wybrać właściwe okulary. Wyjaśnimy, jakiej ochrony potrzebujesz, czym różnią się poszczególne kategorie oraz jakie okulary będą najwłaściwsze.

  • Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności?

Ochrona, styl i wygoda przez cały rok

Dobre okulary słoneczne pozwalają cieszyć się każdym słonecznym dniem. Konieczne jest jednak, aby okulary te uwzględniały indywidualne potrzeby i zwyczaje użytkownika. Im lepsze dopasowanie okularów do właściciela, tym bardziej będą komfortowe w użytkowaniu. Jeśli Twoje oczy są wrażliwe na światło, wybierz ciemniejsze soczewki. Soczewki o jasnym lub gradalnym zabarwieniu są idealne na pochmurne dni z małą ilością słońca. Natomiast soczewki z ciemnym barwieniem stanowią optymalną ochronę przed silnym słońcem.

Uwaga: wybierając soczewki barwione, upewnij się, że zapewniają pełną ochronę UV do 400 nm1. Wszystkie soczewki słoneczne ZEISS oferują taką kompleksową ochronę. Ale to nie koniec korzyści. Dzięki właściwym dodatkom soczewki mogą poprawić postrzeganie kolorów i kontrastów, a jednocześnie redukować nieprzyjemne  odblaski spowodowane przez ostre słońce lub odbicia światła od powierzchni.

Okulary słoneczne, które dopasowują się do sytuacji

Każdy użytkownik okularów wie, że bez okularów ostre widzenie jest niemożliwe. Warto więc zainwestować w okulary słoneczne z soczewkami korekcyjnymi. Niestety często obraz w okularach słonecznych nagle staje się zbyt ciemny, np. po wejściu z ulicy do sklepu, przejściu ze słońca do cienia albo gdy nagle słońce zniknie na chmurami podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Samo zdjęcie okularów nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ powoduje utratę ostrości widzenia oraz nie chroni oczu. Czy zatem pozostaje tylko nieustanne zmienianie okularów? Niekoniecznie. Soczewki słoneczne AdaptiveSun marki ZEISS dopasowują się do aktualnych warunków oświetlenia. Rozjaśniają się, gdy światło jest słabsze, zapewniając optymalne widzenie, lecz nie stają się całkiem przejrzyste. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek samościemniających, te soczewki wciąż pełnią rolę okularów słonecznych – są modne, stylowe i oczywiście zapewniają pełną ochronę UV do 400 nm.

Pamiętaj: Nawet w pochmurny dzień światło UV może uszkodzić oczy. Przejrzyste soczewki okularowe także powinny chronić w pełni przed promieniowaniem UV.  Dowiedz się więcej o ochronie UV w przejrzystych soczewkach tutaj...

Które okulary sprawdzą się w różnych sytuacjach?

Zazwyczaj wyróżnia się trzy główne zastosowania okularów słonecznych: do miasta, do samochodu oraz do uprawiania sportu. Do każdej z tych sytuacji można dobrać odpowiednią intensywność barwienia, aby nie były ani za jasne, ani za ciemne. Dostępne są barwienia pochłaniające od 0 do 97% światła. Wybór zależy od intensywności światła oraz sytuacji, w której okulary będą użytkowane.

  • Okulary słoneczne do spacerów po mieście i przebywania w pomieszczeniach (bardzo mała intensywność światła)

    Okulary słoneczne do spacerów po mieście i przebywania w pomieszczeniach (bardzo mała intensywność światła)

    Idealny dodatek na zakupy – stylowe akcesorium w pomieszczeniach: te okulary sprawdzą się na spacerach w pochmurne dni w mieście oraz w pomieszczeniach. Pochłaniają od 0 do 20% światła i zostały stworzone z myślą o miejskich zastosowaniach. Zarówno w wersji gradalnej, jak i barwionej jednorodnie (np. na szaro, błękitno lub różowo), budzą podziw i zainteresowanie. Odkryj naszą niemal nieograniczoną gamę barwień, a z pewnością znajdziesz swój ulubiony kolor! Szukasz barwienia pasującego do Twojego stylu albo nietypowych oprawek? Żaden problem! Zaskoczymy Cię bogatą ofertą!

  • Okulary słoneczne na minimalne nasłonecznienie (światło o małej intensywności)

    Okulary słoneczne na minimalne nasłonecznienie (światło o małej intensywności)

    Choć niebo jest przesłonięte chmurami, raz na jakiś czas przebija się przez nie słońce. W takie dni soczewki słoneczne o średnim wskaźniku absorbcji światła (20-60%) są idealne w mieście. W takich warunkach najlepiej sprawdzą się modne barwienia, np. niebieskie, zielone lub różowe. Jeśli szukasz wyjątkowo wygodnego rozwiązania, rozważ soczewki samościemniające z technologią  PhotoFusion® marki ZEISS.

  • Okulary słoneczne na plażę i nad wodę (światło o średniej intensywności)

    Okulary słoneczne na plażę i nad wodę (światło o średniej intensywności)

    Błękitne niebo, pełne słońce i ani chmury w zasięgu wzroku: oto idealna pogoda na wakacje! Spędzając czas nad wodą lub na plaży, gdzie światło słoneczne ma średnią intensywność, warto zaopatrzyć się w okulary z soczewkami absorbującymi od 57 do 82% światła. Barwienia z tej kategorii oraz powłoka lustrzana zapewniają wyjątkową ochronę oraz mody wygląd – idealne połączenie! Soczewki słoneczne AdaptiveSun marki ZEISS są idealne dla każdego, kto spędza czas zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Soczewki te mają podstawowe barwienie, które w słońcu dodatkowo ciemnieje, zapewniając pełną i wygodną ochronę UV.

  • Okulary słoneczne dla rowerzystów (światło o średniej intensywności)

    Okulary słoneczne dla rowerzystów (światło o średniej intensywności)

    Wielu rowerzystów wie, co oznaczają szybkie zmiany z jazdy w cieniu na jazdę w słońcu i na odwrót. Czasem w okularach otoczenie wydaje się zbyt ciemne, a czasem zbyt jasne – choć okulary słoneczne powinny zapewniać komfortowe widzenie w każdych warunkach oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem dla rowerzystów są soczewki słoneczne ZEISS pochłaniające od 57 do 82% światła, wyposażone w dość jasne barwienie. Barwienia w odcieniu bursztynu i różu są idealne dla kolarzy jeżdżących w warunkach braku lub słabego oświetlenia: te jasne, wysokokontrastowe barwienia pozwalają oku szybko i wyraźnie dostrzegać szczegóły, nawet przy słabym oświetleniu. Przy wyborze ciemnego barwienia oko nie jest w stanie tak szybko dostosować się do zmiennych warunków oświetlenia. W tego względu nie zaleca się rowerzystom soczewek samościemniających. Tutaj dowiesz się, jakie okulary są najlepsze dla kolarzy.

  • Okulary słoneczne dla golfistów (światło o średniej intensywności)

    Okulary słoneczne dla golfistów (światło o średniej intensywności)

    Pole golfowe stawia przed oczami wiele wyzwań, w tym ostre światło słoneczne i trudne zmiany odległości widzenia. Dodatkowe konieczne jest ciągłe śledzenie piłki, aby zakończyć rozgrywkę z sukcesem. Okulary słoneczne niedopasowane do potrzeb golfistów ograniczają jakość widzenia i mogą przekreślić szansę na zwycięstwo. Dobre okulary słoneczne do golfa powinny nie tylko zaciemniać widzenie, ale też poprawiać kontrast. W szczególności jasno- i ciemnofioletowe barwienia oraz odcienie żółci i pomarańczu poprawiają kontrast na zielonym tle, a także optymalizują kontrast i kontury na trawie. Dzięki temu graczowi jest łatwiej zauważyć pofałdowanie greenu i ocenić trajektorię lotu piłki przed uderzeniem. Okulary słoneczne ze wskaźnikiem absorpcji na poziomie 40% (jednorodne barwienie „ProGolf”) albo od 25 do 75% (barwienie gradalne „ProGolf grad” – nie nadaje się dla kierowców) to idealne rozwiązania dla golfistów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, kupując okulary do golfa.

  • Okulary słoneczne dla kierowców (światło o średniej lub dużej intensywności)

    Okulary słoneczne dla kierowców (światło o średniej lub dużej intensywności)

    Poczuj się bezpiecznie i ciesz komfortem widzenia. Okulary słoneczne zapewnią doskonałe widzenie „za kółkiem”, jeśli są wyposażone w filtr polaryzacyjny, który redukuje uciążliwe odblaski (wywołane słońcem lub światłem odbitym od mokrej nawierzchni) oraz barwienie odpowiednie do prowadzenia pojazdu. Kierowcom zaleca się okulary słoneczne lub tradycyjne okulary z wskaźniku absorpcji światła na poziomie 57-92% oraz specjalistyczne barwienie, np. Skylet® Road marki ZEISS. Filtr światła niebieskiego w soczewce poprawia kontrast, wyostrza kontury i zwiększa intensywność kolorów. Intensywność barwienia Skylet® Road zostało dopasowane do mocniejszego oświetlenia niż w innych sytuacjach życia codziennego. Jednocześnie soczewki te zapewniają idealne widzenie, gdy słońce chowa się za chmurami. Dla posiadacza kabrioletów przygotowaliśmy zakrzywione soczewki, które dodatkowo chronią przed wiatrem. Tutaj dowiesz się więcej o soczewach dla kierowców.

  • Okulary słoneczne do sportów wodnych (światło o średniej lub dużej intensywności)

    Okulary słoneczne do sportów wodnych (światło o średniej lub dużej intensywności)

    Woda stawia przed oczami kilka wyzwań, ponieważ jej powierzchnia odbija światło, co często prowadzi do uciążliwych odblasków i refleksów. Miłośnicy sportów wodnych, takich jak surfing czy żeglarstwo, powinni zatem korzystać z soczewek słonecznych ze zintegrowanym filtrem polaryzacyjnym oraz powłoką lustrzaną. Cechy te pozwalają zminimalizować nieprzyjemne odblaski i zapewnić doskonałe widzenie. Idealne barwienie nad wodę zazwyczaj wynosi od 57 do 92%. Oferujące 90% absorpcji soczewki słoneczne ZEISS SkyPol Sport z łatwością sprostają wyzwaniom, które wiążą się z żeglarstwem i surfingiem. Uwaga: Aby zapewnić ochronę przed dodatkowymi refleksami z dołu lub z boku podczas uprawiania sportów wodnych, polecamy zakrzywione okulary słoneczne. Tutaj dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę, kupując okulary do sportów wodnych.

  • Okulary słoneczne w góry (światło o skrajnie dużej intensywności)

    Okulary słoneczne w góry (światło o skrajnie dużej intensywności)

    Dobre okulary słoneczne to obowiązek, gdy jeździsz na nartach albo wspinasz się po górach. Na dużych wysokościach nad poziomem morza musimy chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, ponieważ w górach nawet w pochmurny, mglisty dzień promieniowanie UV jest wciąż groźne. W warunkach skrajnie mocnego oświetlenia (np. na lodowcu lub w bardzo wysokich górach) zaleca się okulary o wskaźniku absorpcji od 80 do 95%. Warto także zdecydować się na zakrzywione soczewki i oprawki, aby chronić oczy przed światłem padającym z boku.

Jak widać, do każdej aktywności można dobrać idealne okulary słoneczne – zarówno do golfa, w góry, jak i do przebywania w pomieszczeniach. Jeśli nie wiesz, jaka intensywność barwienia oraz jaki kolor będą odpowiednie, porozmawiaj z optykiem. Nieważne, jaki kolor barwienia wybierzesz, upewnij się, że Twoje soczewki są pokryte powłoką utwardzającą, która uchroni je przed zarysowaniami, a także powłoką antyrefleksyjną, aby ograniczyć męczące refleksy świetlne.

Wszystkie korzyści w skrócie

Wszystkie korzyści w skrócie

Udostępnij ten artykuł


  • 1

    Organizacje zdrowotne i badania zalecają zaawansowaną ochronę UV do 400 nm. Wśród nich można wymienić Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) oraz Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, Amerykańska  Konferencja Rządowych Higienistów Przemysłowych (ACGIH), norma ISO 21348 (definicja kategorii promieniowania słonecznego), australijska norma Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003