Jakie okulary słoneczne wybrać do ulubionej aktywności?
Na rynku dostępne są okulary słoneczne idealne na każdą okazję
Dobre okulary słoneczne to nie tylko modny dodatek. Przede wszystkim poprawiają widzenie w ostrym świetle i chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednakże nie każde okulary słoneczne są odpowiednie do każdej aktywności. Uprawianie sportu, dzień na plaży, wędrówka w górach... W zależności od sytuacji, w której okulary będą noszone, należy zwrócić uwagę na inne aspekty. Nasze kategorie ochrony słonecznej pomogą Ci wybrać właściwe okulary. Wyjaśnimy, jakiej ochrony potrzebujesz, czym różnią się poszczególne kategorie oraz jakie okulary będą najwłaściwsze.
Ochrona, styl i wygoda przez cały rok
Dobre okulary słoneczne pozwalają cieszyć się każdym słonecznym dniem. Konieczne jest jednak, aby okulary te uwzględniały indywidualne potrzeby i zwyczaje użytkownika. Im lepsze dopasowanie okularów do właściciela, tym bardziej będą komfortowe w użytkowaniu. Jeśli Twoje oczy są wrażliwe na światło, wybierz ciemniejsze soczewki. Soczewki o jasnym lub gradalnym zabarwieniu są idealne na pochmurne dni z małą ilością słońca. Natomiast soczewki z ciemnym barwieniem stanowią optymalną ochronę przed silnym słońcem.
Uwaga: wybierając soczewki barwione, upewnij się, że zapewniają pełną ochronę UV do 400 nm1. Wszystkie soczewki słoneczne ZEISS oferują taką kompleksową ochronę. Ale to nie koniec korzyści. Dzięki właściwym dodatkom soczewki mogą poprawić postrzeganie kolorów i kontrastów, a jednocześnie redukować nieprzyjemne odblaski spowodowane przez ostre słońce lub odbicia światła od powierzchni.
Okulary słoneczne, które dopasowują się do sytuacji
Każdy użytkownik okularów wie, że bez okularów ostre widzenie jest niemożliwe. Warto więc zainwestować w okulary słoneczne z soczewkami korekcyjnymi. Niestety często obraz w okularach słonecznych nagle staje się zbyt ciemny, np. po wejściu z ulicy do sklepu, przejściu ze słońca do cienia albo gdy nagle słońce zniknie na chmurami podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Samo zdjęcie okularów nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ powoduje utratę ostrości widzenia oraz nie chroni oczu. Czy zatem pozostaje tylko nieustanne zmienianie okularów? Niekoniecznie. Soczewki słoneczne AdaptiveSun marki ZEISS dopasowują się do aktualnych warunków oświetlenia. Rozjaśniają się, gdy światło jest słabsze, zapewniając optymalne widzenie, lecz nie stają się całkiem przejrzyste. W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek samościemniających, te soczewki wciąż pełnią rolę okularów słonecznych – są modne, stylowe i oczywiście zapewniają pełną ochronę UV do 400 nm.
Pamiętaj: Nawet w pochmurny dzień światło UV może uszkodzić oczy. Przejrzyste soczewki okularowe także powinny chronić w pełni przed promieniowaniem UV. Dowiedz się więcej o ochronie UV w przejrzystych soczewkach tutaj...
Które okulary sprawdzą się w różnych sytuacjach?
Zazwyczaj wyróżnia się trzy główne zastosowania okularów słonecznych: do miasta, do samochodu oraz do uprawiania sportu. Do każdej z tych sytuacji można dobrać odpowiednią intensywność barwienia, aby nie były ani za jasne, ani za ciemne. Dostępne są barwienia pochłaniające od 0 do 97% światła. Wybór zależy od intensywności światła oraz sytuacji, w której okulary będą użytkowane.
Jak widać, do każdej aktywności można dobrać idealne okulary słoneczne – zarówno do golfa, w góry, jak i do przebywania w pomieszczeniach. Jeśli nie wiesz, jaka intensywność barwienia oraz jaki kolor będą odpowiednie, porozmawiaj z optykiem. Nieważne, jaki kolor barwienia wybierzesz, upewnij się, że Twoje soczewki są pokryte powłoką utwardzającą, która uchroni je przed zarysowaniami, a także powłoką antyrefleksyjną, aby ograniczyć męczące refleksy świetlne.
Wszystkie korzyści w skrócie
-
1
Organizacje zdrowotne i badania zalecają zaawansowaną ochronę UV do 400 nm. Wśród nich można wymienić Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) oraz Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, Amerykańska Konferencja Rządowych Higienistów Przemysłowych (ACGIH), norma ISO 21348 (definicja kategorii promieniowania słonecznego), australijska norma Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003