Zdrowie + Profilaktyka

Kiedy należy chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najlepsza ochrona UV na każdą porę roku

28 maja 2020

Wszyscy wiemy, że należy chronić się przed intensywnym słońcem. Ale niewiele osób wie, że światło ultrafioletowe zagraża nam nawet wówczas, gdy słońce chowa się za chmurami. Zatem nawet w pochmurne dni i w cieniu niezbędna jest skuteczna ochrona UV, aby uniknąć uszkodzeń oka. Ale kiedy należy chronić oczy przed promieniowaniem UV i jak o to zadbać? Informator LEPSZY WZROK.

  • Kiedy należy chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Ochrona UB nawet w pochmurny dzień

Gdy mowa o ochronie UV, większość z nas myśli o słońcu. Ale światło ultrafioletowe otacza nas nie tylko w słoneczne dni. Intensywność promieniowania UV może być bardzo wysoka nawet przy zachmurzeniu. Zarówno podczas jesiennej wizyty w kawiarni, letniej wycieczki nad jezioro, jak i zimowego wypadu na narty, aż 95% szkodliwego światła ultrafioletowego może przenikać przez chmury, szkodząc skórze i oczom.

Niestety cień nie zapewnia pełnej ochrony przed ultrafioletem, ponieważ aż 50% promieniowania UV ma formę odbitą lub rozproszoną.

Efekt ten jest spotęgowany nad wodą, ponieważ jej powierzchnia odbija część światła ultrafioletowego. Zalecamy zatem ochronę oczu i skóry w każdej sytuacji – zarówno w słoneczne, jak pochmurne dni. Oznacza to, że nie tylko użytkownicy okularów, ale każdy z nas powinien chronić oczy przed promieniowaniem UV-A i UV-B. W tym celu należy nosić wysokiej jakości okulary słoneczne z pełną ochroną UV albo przejrzyste/barwione okulary z pełną ochroną UV. Zarówno przejrzyste i barwione soczewki okularowe, jak i soczewki słoneczne marki ZEISS zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV-A i UV-B o długości fali do 400 nm1, co pozwala beztrosko cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu. Wszystkie przejrzyste i barwione soczewki okularowe oraz soczewki słoneczne marki ZEISS są wyposażone w filtr UV, więc nie trzeba zamawiać go dodatkowo.

Loremipsum

Kiedy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne?

Istnieją różne rodzaje promieni UV, a każdy z nich inaczej wpływa na ludzkie ciało. Intensywność promieniowania zmiania się w ciągu dnia. Nasze nieosłonięte oczy są najbardziej narażone na promieniowanie UV rano i po południu, a nie tylko w południe, jak się powszechnie uważa. W południe słońce znajduje się nad naszymi głowami, więc nie świeci prosto w oczy. Aby uniknąć uszkodzeń skóry i oczu, niezbędna jest skuteczna ochrona przed promieniami UV. Do ochrony skóry przed ultrafioletem może posłużyć odzież i kremy z odpowiednim filtrem, zaś do ochrony oczu okulary słoneczne lub tradycyjne okulary z ochroną UV. Nie tylko okulary słoneczne powinny chronić przed promieniowaniem UV. Przejrzyste soczewki okularowe powinny być zawsze wyposażone w skuteczny filtr UV. Dobre okulary – zarówno słoneczne, jak i tradycyjne z przezroczystymi soczewkami – zapewniają pełną absorpcję szkodliwego promieniowania. Ochrona UV nie powinna być mylona z ochroną przed odblaskami. Należy zatem korzystać ze skutecznej ochrony przed odblaskami oraz niekorzystnymi promieniami ultrafioletowymi bez względu na pogodę, ale w szczególności w słoneczne dni.

Najlepszy sposób na ochronę oczu przed światłem ultrafioletowym

Zdecydowanie nie zalecamy noszenia okularów słonecznych bez filtrów UV. Takie okulary mogą wręcz wyrządzić więcej szkody w porównaniu z całkowitym brakiem okularów, ponieważ dają złudzenie ochrony oczu. Redukują ilość przenikającego przez soczewki światła, przez co źrenica ulega rozszerzeniu – nawet gdy okulary nie oferują ochrony UV! W rezultacie światło wpada do oka w jeszcze bardziej szkodliwy sposób. Jeśli nie wiesz, czy Twoje okulary oferują właściwą ochronę UV, skonsultuj się z optykiem. Specjalista sprawdzi, czy zapewniają pełną ochronę przed promieniowaniem UV do 400 nm1, a w razie potrzeby poleci soczewki z wysokim filtrem UV. Optyk pomoże także dobrać soczewki barwione albo samościemniające z ochroną UV.

Kluczowe cechy dobrych okularów słonecznych: najlepszą ochronę zapewniają soczewki, których duży rozmiar pozwala osłonić okolicę oczu. Dzięki temu delikatna skóra dookoła oczu jest chroniona.

Ochrona UV dla dzieci i niemowląt

Ochrona UV dla dzieci i niemowląt

Dla większości dzieci zabawa na świeżym powietrzu jest najlepszą częścią lata. Należy jednak pamiętać, że niemowlęta i małe dzieci potrzebują stałej ochrony UV, ponieważ ich organizmy bardzo mocno reagują na promieniowanie ultrafioletowe. Dotyczy to ich skóry, lecz przede wszystkim oczu. Z tego względu rodzice powinni zawsze dbać, aby ich dzieci nosiły dobre, wytrzymałe okulary słoneczne albo przezroczyste okulary z filtrem UV, a nie tylko odzież chroniącą przed słońcem czy krem z filtrem. Okulary słoneczne dla dzieci także można wyposażyć w soczewki korekcyjne. Nasza podpowiedź: Aby mieć pewność, że dziecko będzie nosiło okulary słoneczne, pozwól mu uczestniczyć w ich wyborze.

Eksperci radzą, aby dzieci do ukończenia pierwszego roku życia nie były wystawiane na promienie słoneczne, ponieważ ich siatkówka niemal wcale nie chroni przed promieniowaniem UV. Dzieciom w tym wieku zaleca się czapeczki z szerokim rondem oraz wózki z osłoną słoneczną, aby zapewnić ochronę ich wrażliwym oczom. Należy jednak pamiętać, że aż 50% promieni UV dociera do oka w cieniu. Ilość promieniowania UV obecnego w cieniu zależy od przedmiotu, który rzuca cień. Przykładowo budynek zapewnia pełniejsze zacienienie niż tania osłonka słoneczna do wózka. Okulary słoneczne dla niemowląt i dzieci zawsze zapewniają dodatkową ochronę. Pamiętaj, że dotyczy to także zachmurzenia. Nawet gdy na niebie są chmury, jesteśmy otoczeni szkodliwym promieniowaniem UV!


Udostępnij ten artykuł


  • 1

    Organizacje zdrowotne i badania zalecają zaawansowaną ochronę UV do 400 nm. Wśród nich można wymienić Światową Organizację Zdrowia (WHO), Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP) oraz Health Physics. (2004): 87(2) 171-186, Amerykańską Konferencję Rządowych Higienistów Przemysłowych (ACGIH), normę ISO 21348 (definicja kategorii promieniowania słonecznego), australijską normę Sunlens Standard AS/NZS 1067:2003