Zdrowie + Profilaktyka

Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów

Okulary do bliży i dali, okulary progresywne, okulary sportowe, okulary do czytania i okulary do pracy... Co warto o nich wiedzieć?

20 września 2022

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary? Co należy wiedzieć? Jakich błędów się wystrzegać i jak zwiększyć radość z nowego nabytku? LEPSZY WZROK przedstawia kompleksową listę kontrolną przed zakupem okularów do bliży i dali, progresywnych, sportowych, do czytania i do pracy.

  • Lista kontrolna przy zakupie nowych okularów

Przed zakupem nowych okularów - Co należy wiedzieć o zakupie okularów?

Najważniejszym elementem przy zakupie okularów jest znalezienie optyka, który znajdzie odpowiednio dużo czasu dla pacjenta i przeprowadzi szczegółową konsultację. Okulary to bardzo osobisty zakup i wyjątkowy przedmiot użytku codziennego, który powinien być skrupulatnie dopasowany do stylu życia użytkownika. Ponadto na komfort widzenia w nowych okularach wpływa wiele czynników. Tym bardziej należy wybrać optyka, który szczegółowo zbierze wywiad, a także znajdzie czas na sesję pytań i odpowiedzi i przeprowadzi profesjonalną i niespieszną refrakcję. Podczas refrakcji pacjent powinien czuć się komfortowo i swobodnie. Przykładowo badanie wzroku oraz refrakcja nie powinny być przeprowadzane podczas kataru siennego, który wiąże się z podrażnieniem oczu i migrenami. Błędów popełnionych podczas badania wzroku oraz refrakcji nie można skorygować w gotowej soczewce, co skutkuje mniejszym komfortem widzenia i gorszą korektą wzroku. W najgorszym przypadku użytkownik może nawet nie być w stanie przyzwyczaić się do takich okularów. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ten etap i nalegać, aby optyk wykonał niezbędne badania bez pośpiechu.

Bez względu na rodzaj kupowanych okularów, podczas wyboru należy zastanowić się nad poniższymi pytaniami:

  • Do jakiego celu będą przeznaczone nowe okulary?
  • Określ szczegółowo warunki, w jakich będą noszone (w pracy i życiu prywatnym).
  • Czy cierpisz na jakiekolwiek choroby, które mogą wpływać na oczy/wzrok?
  • Co lubisz, a czego nie lubisz w dotychczasowych okularach?
  • Jakie powłoki soczewek mogą być przydatne?

Na co zwrócić uwagę, wybierając oprawki?

Nie tylko soczewki, ale też właściwe oprawki mają duże znaczenie. Przymierzając różne modele oprawek, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na wygląd. Dopasowanie do twarzy jest niebywale ważne dla komfortu i przyjemności z wielogodzinnego użytkowania. Oprawka powinna dobrze leżeć na twarzy. Nie może uciskać w punktach styku, czyli za uszami i na nosie. Optyk powinien dopasować boki oprawki do twarzy klienta, aby nie powodowały ucisku skroni, nawet przy wielogodzinnym noszeniu okularów. Dobrze dopasowane boki są jedynie lekko odczuwalne za uszami, dzięki czemu zapobiegają naciskowi okularów na nos. Ogólna zasada brzmi: okulary są dobrze dopasowane, gdy zapominasz, że masz je na sobie.

Optymalna pozycja oprawek to taka, w której brwi są nad albo tuż pod górną krawędzią oprawki. Wówczas pole widzenia nie jest ograniczone krawędzią oprawki lub soczewki. Rozmiar oprawki należy dobierać z rozwagą. O idealnym rozmiarze decyduje odległość między oczami oraz wielkość oczodołów. Oprawka nie powinna jednak być dużo szersza od twarzy i nie może dotykać kości policzkowych. W przeciwnym razie soczewki będą parowały, a na twarzy mogą pojawiać się odciski od okularów. Obecnie modne są większe oprawki, które zapewniają komfortowe widzenia i przyjemność użytkowania.

Więcej informacji: Jak idealnie dobrać okulary do twarzy?

  • Jeśli po raz pierwszy kupujesz okulary, poproś optyka o szczegółowe wyjaśnienie różnic między poszczególnymi typami soczewek. W przypadku dużej wady wzroku najlepszym rozwiązaniem mogą być materiały o wysokim współczynniku refrakcji, które pozwalają zminimalizować wagę i grubość soczewki.
    Po wybraniu soczewek za pomocą oprawki próbnej w gabinecie do refrakcji, należy spędzić nieco czasu (zwłaszcza w przypadku zakupu pierwszej pary okularów) w wybranych soczewkach: pochodzić po pomieszczeniu albo przeczytać jakiś tekst.

    Dodatki do soczewek, takie jak powłoka antyrefleksyjna, powłoka utwardzająca, powłoka Clean Coat ułatwiająca czyszczenie itp. to także ważny element zakupu okularów. Optyk z chęcią przybliży dostępne opcje.nadjeżdżających pojazdów . Być może okulary z samościemniającymi soczewkami byłby najwłaściwszym rozwiązaniem. Wyjątkowo ważne jest, kiedy zamierzasz nosić okulary: na co dzień? Jako zapasowe okulary? A może na specjalne okazje? Powłoki soczewek okularowych mogą odegrać zasadniczą rolę. Jeśli często oślepia Cię słońce lub reflektory nadjeżdżających pojazdów. Być może okulary z samościemniającymi soczewkami byłby najwłaściwszym rozwiązaniem.

    Jeśli kupujesz kolejną parę okularów, skorzystaj z okazji i omów z optykiem, co lubisz, a co Cię drażni w aktualnej parze. Podczas wyboru okularów najdrobniejsze detale mogą być bardzo ważne i pomocne w osiągnięciu komfortu widzenia. Technologie wytwarzania soczewek oraz dostępne powłoki wciąż się zmieniają.

    Loremipsum

    Dla wielu osób okulary do czytania są pierwszą w życiu parą okularów. Wyróżnia się dwa rodzaje takich okularów: klasyczne ze standardową oprawką oraz tak zwane połówki. W połówkach użytkownik spogląda przez soczewkę, gdy zniży wzrok, a gdy go podniesie, patrzy sponad oprawki. Bez względu na rodzaj oprawki, typowa odległość do czytania (czyli dystans między oczami a książką lub elektronicznym czytnikiem), a także rozstaw oczu są niezwykle pomocne w określeniu optymalnej mocy soczewki. Przed badaniem można zanotować typowe dla siebie odległości w życiu codziennym, np. jak daleko od twarzy trzymam telefon lub książkę, gdy siedzą, a jak daleko, gdy leżę na kanapie? Ile wynosi odległość między moimi oczami a ekranem laptopa? Czy wiesz, że   trzymasz smartfona bliżej twarzy  niż książkę, którą czytasz? Te cenne informacje pozwolą optykowi dopasować okulary do czytania do Twoich nawyków.

  • Soczewki progresywne – choć obecnie są bardzo rozpowszechnione – to prawdziwe arcydzieła optyki. Ich celem jest zapewnienie widzenia imitującego autentycznie ostry wzrok bez okularów. W tym celu w jednej soczewce stosuje się kilka rozwiązań, które umożliwiają optymalną interakcję obojga oczu. To wyzwanie optyczne wymaga doświadczenia, dogłębnej znajomości matematyki oraz szczegółowej wiedzy o danym użytkowniku soczewek.

    Mężczyzna w okularach rozmawiający przez telefon komórkowy

    Do wyrobu soczewek progresywnych stosuje się specjalną metodą produkcyjną. Podczas szlifowania powierzchni soczewki zawiera się w niej różne funkcje – do bliży, dali oraz odległości pośredniej. Ponadto soczewka progresywna powinna nie tylko ułatwiać ostre widzenie podczas patrzenia na wprost, ale także na boki oraz w górę i w dół. Każda z tych niewielkich powierzchni musi zostać perfekcyjnie dopasowana i skrupulatnie obliczona. Dzięki temu optyk może zapewnić różne poziomy jakości oraz stopnie personalizacji. Poproś optyka o szczegółową poradę, która umożliwi szybką adaptację do nowych okularów i radość z naturalnego widzenia.

    Oprawki okularów progresywnych nie powinny być zbyt małe, ponieważ uniemożliwią zmieszczenie poszczególnych segmentów. Ponadto optyk nie powinien czekać z dopasowaniem soczewek progresywnych aż do chwili odbioru ich przez klienta. Precyzyjna centracja soczewek w nowej oprawce ma kluczowe znaczenie. Wystarczy kilka milimetrów błędu, aby doprowadzić do bólu karku lub głowy. Ponadto taki brak precyzji uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału soczewek progresywnych.

  • Młoda architektka w okularach pracuje nad projektem

    W okularach do pracy – podobnie jak w okularach do czytania – kluczowe znaczenie ma odległość między soczewkami a oglądanym przedmiotem. Dystans ten jest nazywaną „odległością roboczą”. Przed zakupem okularów do pracy należy zatem określić wymaganą odległość. W tym celu należy zadać sobie pytanie: „Jak daleko zazwyczaj siedzę od monitora?” „W jakiej odległości trzymam obrabiany przedmiot?”

    A to nie wszystko.  Czy często uczestniczysz w konferencjach ze współpracownikami i klientami, podczas których musisz przenosić wzrok między różnymi odległościami? Czy lepsze będą okulary z plastiku, czy ze szkła?

    W pracy szczególnie ważne jest ostre widzenie oraz szybkie koncentrowanie wzroku na danej odległości. Soczewki mogą w tym pomóc, ale optyk musi poznać Twoje potrzeby. W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem mogą być specjalistyczne okulary do pracy, a nie tradycyjne okulary na co dzień.

  • Biegnąca kobieta

    Podczas wyboru nowych okularów sportowych kluczowe pytanie brzmi: Gdzie dokładnie będziesz z nich korzystać? Do jakiego sportu ich potrzebujesz i w jakich warunkach będziesz je nosić? Przykładowo okulary kolarskie powinny mieć skuteczną ochronę UV oraz osłaniać oczy przed wiatrem – pomaga w tym właściwy kształt i krzywizna oprawki. Okulary z soczewkami polaryzacyjnymi zapewniają doskonałą ochronę przed odblaskami i stanowią idealne rozwiązanie w przypadku częstych zmian między światłem i cieniem.

    Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, wszyscy miłośnicy sportu stosujący kaski powinni zabrać kask na wizytę u optyka. Narciarze mogą natomiast zamówić dodatkową parę okularów, które zmieszczą się pod goglami i zastąpią soczewki kontaktowe. Do takich okularów poleca się powłokę antystatyczną, która zapobiega parowaniu. Możliwe jest także zamówienie gogli ze szkłami korekcyjnymi lub specjalnej nakładki ze szkłami.

Po zakupie – czy okulary są naprawdę dopasowane?

Nareszcie odbierasz nowe okulary! W tym momencie optyk powinien ponownie sprawdzić następujące kwestie:

  • Jak dobre widzenie zapewniają nowe okulary?
  • Czy soczewki i oprawki zostały optymalnie dopasowane?
  • Czy dodatki są właściwe i spełniają swoją rolę (powłoki, barwienie itp.)?
  • W przypadku soczewek progresywnych: czy centracja jest bezbłędna? Czy poszczególne segmenty zapewniają dobre widzenie? Nie spiesz się i poświęć kilka minut, aby przejść się po pomieszczeniu w nowych soczewkach progresywnych.

Upewnij się także, że soczewki zostały stabilnie zamocowane w oprawce. Czy optyk musi ją wyregulować? To samo w sytuacji, gdy krawędź soczewki jest zbyt widoczna od przodu oraz gdy okulary „cisną” za uszami lub na nosie.

Ogólna zasada brzmi: porozmawiaj z optykiem – z chęcią udzieli Ci pomocy. Jeśli w późniejszym czasie zauważysz jakiekolwiek problemy z okularami, wróć do swojego optyka. Pamiętaj: choć przywyknięcie do okularów może zająć nieco czasu, powinny być komfortowe i muszą zapewniać ostre widzenie!


Udostępnij ten artykuł