Najlepsza ochrona dla Twoich oczu
Oko ludzkie jest bardzo wrażliwym organem: Zagrożeń dla oka jest bardzo wiele i mogą nieść one za sobą nieodwracalne skutki.
Nasze oczy są narażane na różne niebezpieczeństwa przez cały czas, czy to w miejscu pracy, czy podczas uprawiania sportu ,a są zbyt cenne, aby narażać je na niepotrzebne zagrożenia. Lepiej o nie dbać i chronić przed ewentualnymi zagrożeniami niż potem martwić się, że coś jest nie tak.
Popularne niemieckie powiedzenie - „Das kann ins Auge gehen” (dosłownie: „To może pójść na oczy”, trafia w samo sedno: W rzeczy samej, nasze oczy są narażone na całą masę niebezpieczeństw. Nie wolno zapominać o szkodliwości promieni słonecznych. Oczywiście zachęcają nas one do wyjścia z domu, pięknie odbijają się w morzu i sprawiają, że się uśmiechamy. Niestety, nie ma róży bez kolców. Promienie ultrafioletowe, zwane krócej promieniami UV, potrafią być szczególnie szkodliwe dla naszych oczu.
Ochrona przeciwsłoneczna dla oczu
Światło słoneczne jest głównym źródłem promieniowania UV i może uszkadzać różne tkanki oczu. Szczególnie zagrożone są : powierzchnia oka (ślepota śnieżna), soczewka (katarakta, znana też jako zmętnienie) oraz siatkówka (makulopatia słoneczna, zwyrodnienie plamki żółtej).
Promieniowanie UV składa się z promieniowania UV-A (prowadzi do opalania się skóry, lecz także do starzenia się skóry), promieniowania UV-B (prowadzi do poparzeń i raka skóry) oraz promieniowania UV-C (te promienie są najbardziej niebezpieczne, lecz są niemal w pełni blokowane przez warstwę ozonową).
Mało kto wie jednak jedną rzecz: Oczy mogą także ulec poparzeniu słonecznemu. Najbardziej narażone na poparzenia są : rogówka i spojówka. Największe ryzyko występuje wtedy, gdy światło słoneczne ulega mocnemu odbiciu, co występuje np. podczas przebywania na śniegu oraz spędzania czasu nad wodą.
Dzięki odpowiednim okularom, każdy może jednak chronić optymalnie swoje oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem UV. O czym należy pamiętać przy zakupie okularów przeciwsłonecznych:
- Ochrona przed promieniowaniem UV: Okulary przeciwsłoneczne pochłaniają co najmniej 99% promieni UV lub promieni światła o długości do 400 nm.
- Żółty filtr: Nazywany także beta-blokerem, ponieważ blokuje całe niebieskie światło. W wyniku tego oko postrzega otoczenie w żółtawym odcieniu. Zaleta: Lepszy kontrast oglądanych przedmiotów, w szczególności w pochmurny lub śnieżny dzień. Są one najlepsze dla narciarzy, myśliwych, żeglarzy i pilotów.
- Filtry polaryzacyjne: TBlokują one światło rozproszone. Może to być na przykład światło odbite od powierzchni wody lub mokrego asfaltu. Są one szczególnie przydatne podczas kierowania pojazdami i wędkowania.
- Soczewki lustrzane: Zmniejszają one ilość światła docierającego do oka, lecz nie oferują żadnej odpowiedniej ochrony przez promieniowaniem UV.
- Ochrona boczna: Okulary przeciwsłoneczne z tą funkcją chronią oczy przed światłem słonecznym, które może docierać do oka z boku.
- Soczewki: barwione gradalnie: Są one ciemne w górnej części soczewki, jaśniejsze w dolnej części soczewki. Polecane dla kierowców oraz do codziennego użytkowania Nie zalecane przy silnym słońcu ( np. na plaży, w górach, na łódce) Nie zalecane przy silnym słońcu ( np. na plaży, w górach, na łódce)
- Soczewki fotochromatyczne: They darken automatically when it is bright and lighten when it is dark. Depending on the UV radiation and the temperature, these processes often take much less than five minutes thanks to new technologies.
Ochrona oczu jest też często zalecana z przyczyn medycznych. Muszą to przede wszystkim stosować osoby bardziej narażone na promieniowanie UV:
- Pacjenci ze zwyrodnieniem plamki żółtej i siatkówki. Powinni oni zawsze nosić okulary z dobrym filtrem UV.
- Pacjenci po operacji katarakty. Oczy tych pacjentów są szczególnie wrażliwe na światło UV, jako że ich naturalna soczewka została usunięta i zastąpiona soczewką plastikową (soczewka wewnątrzgałkowa). Okulary przeciwsłoneczne ze 100% ochroną przed UV są konieczne w przypadku starszych modeli soczewek, które w małym stopniu blokują promieniowanie UV. Nowe soczewki wewnątrzgałkowe chronią całkowicie przed promieniowaniem UV.
- Pacjenci biorący pewne określone leki. Leki na łuszczycę i aktywne składniki farmaceutyczne, takie jak tetracyklina, doksycyklina, allupurinol i fenotiazyna są wszystkie nazywane „lekami światłouczulającymi.” Zwiększają one wrażliwość oka na światło UV. Państwa lekarz udzieli porady na temat odpowiedniej ochrony oczu.
Ochrona oczu w pracy
Bardzo ważna jest ochrona oczu przed różnymi niebezpieczeństwami w przypadku wykonywania niektórych prac:
- Pyły, drzazgi, opiłki ,wióry ,które powstają podczas szlifowania, piaskowania i cięcia, jak również podczas uszczelniania i dłutowania. Praca z narzędziami napędzanymi elektrycznie, aparatami płynowymi lub odtłuszczaczami wykorzystującymi strumień pary jest również bardzo niebezpieczna dla oczu;
- Substancje żrące lub podrażniające, występujące np. przy pracy z roztworami różnych kwasów oraz przy mieszaniu i nakładaniu klejów , podczas rozpylania różnych substancji;
- Oślepiające światło lub szkodliwe promieniowanie, np. przy spawaniu i pracy z laserami;
- Skutki gorąca lub płomieni;
- Promieniowanie laserowe