Zdrowie + Profilaktyka

Problemy ze wzrokiem pomimo nowej pary okularów?

Czasami, aby w pełni wykorzystać możliwości swoich nowych okularów, trzeba się do nich przyzwyczaić

16 października 2022

Państwa nowe okulary wyglądają stylowo i doskonale pasują. Pozostał jednak jeden problem: Wciąż nie widzą Państwo wyraźnie. Zastanawiają się Państwo zatem, co jest z nimi nie tak. Dlaczego nie czują się Państwo komfortowo w nowych okularach? Problemy takie mogą mieć wiele różnych przyczyn. Dobre wieści: Po jakimś czasie wszystko powinno być w porządku, jeśli jednak potrzebowali by Państwo dalszego wsparcia, mogą się Państwo zwrócić do optyka.

Okulary to wynalazek, który pozwolił ludziom dalej cieszyć się dobrym widzeniem pomimo pogarszającego się wzroku. Obecnie dostępne są soczewki okularowe odpowiednie dla niemal każdej wady wzroku.

  • Problemy ze wzrokiem pomimo nowej pary okularów?

Czas adaptacji

Po zakupie nowych okularów wymagany jest okres adaptacji. Niektórym osobom wystarcza tylko kilka dni, aby przyzwyczaić się do nowych okularów, podczas gdy inne osoby potrzebują dużo więcej czasu. Przyczyna tego leży w ośrodku wzroku w mózgu. Musi on bowiem najpierw dostosować się do nowych, z reguły lepszych warunków wizualnych. Sytuacja taka dotyczy zarówno osób, którym przepisano soczewki o innej mocy korekcyjnej, jak również tych, które wybrały nowe oprawki lub inny rodzaj soczewek niż poprzednio używane. Ważne jest zatem, aby kontynuować konsekwentnie noszenie swoich nowych okularów, aby Państwa oczy mogły się do nich przyzwyczaić.

Być może czekali Państwo za długo

Taki jest porządek natury: Między 40 a 49 rokiem życia wzrok u ludzi zaczyna się pogarszać i prędzej czy później każdy potrzebuje okularów. Badanie, w którym uczestniczyło ponad 20 000 osób udowodniło, że niemal 60% osób, które potrzebują okularów po raz pierwszy zbyt długo czeka z realizacją swojej pierwszej recepty.

Okres adaptacji u takich osób trwa zazwyczaj bardzo krótko, Kiedy w końcu zaczną używać okularów zastanawiają się czemu tak długo czekali ze zrobieniem okularów. Teraz bowiem zauważyli różnicę w widzeniu.

Kilka cennych rad dla osób, które noszą już okulary i u których moc soczewek zwiększyła się znacznie (na przykład z powodu poważnego astygmatyzmu lub krótkowzroczności) ponieważ zbyt długo zwlekali z wizytą kontrolną: Ośrodek wzroku w mózgu musi się przystosować do nowych wrażeń wizualnych zanim będą Państwo mogli się cieszyć ponownie komfortowym i idealnym widzeniem. Dlatego też osobom, które na stałe noszą okulary zaleca się badanie oczu przynajmniej co dwa lata.

Soczewki progresywne

Soczewki progresywne zapewniają ostre widzenie na wszystkie odległości. Strefy widzenia na różne odległości przechodzą płynnie z jednej w drugą. Umożliwia to wyraźne widzenie wszystkich szczegółów, zarówno tych pobliskich, jak i odległych, bez przeskoków obrazu. Okres adaptacji może trwać do trzech tygodni. W trakcie tego okresu proszę cały czas nosić swoje okulary. Adaptacja jest trudniejsza dla osób starszych, szczególnie jeśli jest duża różnica mocy między odległościami bliskimi i dalekimi. W takich przypadkach okres adaptacji jest najdłuższy.

Wskazówka od ekspertów: Jeżeli czują Państwo dyskomfort, proszę zacząć od noszenia nowych okularów tylko, gdy Państwo siedzą. Powinni Państwo przyzwyczajać się powoli do swoich nowych soczewek progresywnych w trakcie codziennych czynności, np. przy wchodzeniu po schodach, jeździe samochodem czy też uprawianiu sportu. Wiadomo też, że jakość soczewek pełni istotną rolę w procesie adaptacji. Aby otrzymać profesjonalną konsultację i pomoc, proszę zawsze kontaktować się ze swoim optykiem.

Stres

Stres

Ciśnienie krwi i tętno to nie jedyne rzeczy, na które może niekorzystnie wpłynąć nadmierny stres: Państwa oczy również mogą ucierpieć. Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym gorzej ma się nasz wzrok.

Wskazówka: Gdy wybierają się Państwo na badanie okulistyczne, proszę umówić się ze swoim optometrystą lub okulistą na badanie w chwili, gdy będą Państwo tak wypoczęci i zrelaksowani. Jeśli będą Państwo zestresowani, wyniki badania mogą nie być trafne.

Choroby przewlekłe

Czy cierpią Państwo na okazyjne występowanie nagłego pogorszenia wzroku pomimo noszenia nowych okularów, które niedawno zostały dopasowane? Jeśli tak, być może cierpią Państwo na przewlekłą chorobę, taką jak cukrzyca lub nadciśnienie. Obie te choroby mają bardzo duży wpływ na ostrość widzenia u ludzi. W takim przypadku Państwa problemy z widzeniem wynikają prawdopodobnie nie z winy Państwa okularów, lecz ze znacznych wahań Państwa poziomu cukru we krwi lub ciśnienia krwi. Wiele osób dopiero wtedy dowiaduje się,że mogą mieć cukrzycę lub nadciśnienie.

Leki

Na widzenie wpływać mogą także niektóre leki Proszę zapytać swojego lekarza, czy któryś z zażywanych przez Państwa leków może wpływać na pogorszenie widzenia.

Jeżeli jednak wciąż nie będą Państwo zadowoleni, a Państwa wrażenia wizualne nie polepszą się, proszę ponownie zrobić badanie oczu. Proszę upewnić się, że moc soczewek jest dobrze dopasowana oraz że soczewki są prawidłowo wykonane. Dobrze jest też ponownie sprawdzić, czy okulary są dobrze dopasowane: Okulary zsuwające się na nos lub przekrzywiające się mogą również wpłynąć na jakość widzenia.

Na marginesie: Czynniki mechaniczne, termiczne lub chemiczne mogą potencjalnie prowadzić do zmian na powłoce antyrefleksyjnej. Problemy z widzeniem mogą powodować także zarysowania na szkłach. Jest to bardzo irytujące, ponieważ zarysowań nie da się usunąć i wtedy muszą Państwo wymienić soczewki.


Udostępnij ten artykuł