Suche oczy - jak radzić sobie z pieczeniem i swędzeniem?
Suchość oczu to częsta przyczyna wizyty u okulisty.
Uczucie suchości oczu jest nieprzyjemne i może być bolesne. Jedną z przyczyn jest problem z naturalnym nawilżeniem oka, tzn. ciało nie produkuje wystarczającej ilości cieczy łzowej. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być czynniki środowiskowe, choroba lub leki, ale bez względu na przyczynę okulista będzie potrafił znaleźć rozwiązanie.
Pieczenie, swędzenie, wrażenie ziarenek piasku pod powiekami... Coraz więcej osób cierpi na suchość oczu. Dolegliwość ta jest często poruszana na blogach i forach internetowych. Większość z nas niewiele wie o tym problemie, więc czas trochę go przybliżyć.
Suchości oka sprzyja wiele rzeczy, na przykład czynniki środowiskowe, takie jak bardzo ostre światło, gryzące spaliny, pyłki roślinne i kurz unoszący się w powietrzu, a także praca przy komputerze. Kierowcy kabrioletów i rowerzyści często odczuwają suchość z powodu podmuchów powietrza. Suchość oczu można także odczuć na wakacjach - w większości basenów stosuje się chlor, który podrażnia delikatną spojówkę oka.
Suche oko może także być konsekwencją przyjmowania leków, takich jak antydepresanty i beta-blokery. Kobiety w okresie menopauzy często skarżą się na tę dolegliwość, ponieważ zmiany hormonalne mogą powodować wysychanie cieczy łzowej.
Nie należy także zapominać o niewłaściwej korekcie wad wzroku - ona również może prowadzić do suchości, ponieważ zmusza oko do nadmiernego wysiłku. Regularne kontrole u optyka lub okulisty szybko pomogą rozwiązać ten problem.
Jak nawilżane jest oko?
Aby lepiej zrozumieć, co dzieje się z okiem, warto najpierw dowiedzieć się, jak działa nasz narząd wzroku. Ciecz łzowa jest wydzielana przez kanaliki łzowe. Składa się ona z soli, glukozy i białka. Każde mrugnięcie powieką rozprowadza ciecz po oku, tworząc na jego powierzchni cienkim filmem łzowym. Spełnia ona kilka zadań: wypłukuje z oka ciała obce i zapewnia płynny ruch powieki po oku. Ponadto ciecz łzowa dba, aby rogówka była równomierne nawilżona i dostarczała oczom odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych.
Oczy mogą nie być pokryte w pełni filmem łzowym z dwóch powodów: kanaliki nie wydzielają odpowiedniej ilości cieczy albo jej skład jest nieprawidłowy. Choć termin suchość oczu jest powszechnie znany i stosowany, prawidłowym określeniem tej dolegliwości jest zespół suchego oka.
Bez względu na przyczynę, najlepszym rozwiązaniem są tak zwane „sztuczne łzy” (do kupienia w aptece). Sztuczne łzy to krople lub żel, których celem jest zastąpienie naturalnych łez. Środki te należy wkroplić do dolnej części worka spojówkowego lub ostrożnie wetrzeć. Następnie należy zamknąć oczy i poruszać gałką oczną, aby równomiernie rozprowadzić substancje aktywne. Uwaga: należy zachować ostrożność przy przedłużonym stosowaniu tych produktów, ponieważ mogą prowadzić do ograniczenia wydzielania cieczy łzowej przez oko. Warto zatem skonsultować się z okulistą, aby zidentyfikować możliwe przyczyny suchości oka i je wyeliminować.
Jeśli leczenie miejscowe nie przyniesie poprawy, w ostateczności pozostaje operacja.
Profilaktyka ma znaczenie
Każdy z nas może podjąć działania profilaktyczne, aby chronić swoje oczy. Podczas czytania należy zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, ale unikać zbyt jasnego, oślepiającego światła. Nie należy ustawiać zbyt dużej jasności ekranu komputerowego, a po 45 minutach pracy warto zrobić krótką przerwę dla oczu. Na wietrze lub w ostrym słońcu należy nosić wysokiej jakości okulary (zwykłe lub słoneczne), aby chronić oczy.