Zrozumieć widzenie

Różne wyniki badania wzroku – jak to możliwe?

Albo: Kiedy najlepiej badać wzrok?

16 października 2021

Często słyszymy pytanie, dlaczego wyniki badań wzroku różnią się, nawet jeśli zostały przeprowadzone w krótkim odstępie czasu. Rozbieżne wyniki subiektywnej refrakcji mogą mieć wiele przyczyn. Odkryj, jakie to przyczyny i co możesz zrobić, aby zapewnić najlepszy wynik badania wzroku.

  • Różne wyniki badania wzroku – jak to możliwe?

Stan Twoich oczu

Choć niektórzy ludzie nie lubią badań wzroku, regularne sprawdzanie stanu oczu jest koniecznością. Ale jak to możliwe, że dwa pomiary wykonywane przez tego samego optyka różnią się, nawet jeśli były wykonywane w krótkim odstępie czasu? Czyja to wina? Twoja? Optyka? A może oczy potrafią zmienić swoje właściwości w tak krótkim czasie? Rozbieżne wyniki badań wcale nie są rzadkim zjawiskiem. Różne wyniki mogą mieć wiele przyczyn. Różnica zazwyczaj wynosi tylko 0,25 dioptrii, a optyk wie, jak interpretować niespójne wyniki.

Sprawność naszych oczu zmienia się nieznacznie w ciągu dnia. Jednym z czynników jest nasz biorytm. Nasza kondycja fizyczna nie jest stała przez cały dzień, co znajduje odzwierciedlenie w sprawności naszych oczu. Na jakość widzenia wpływają także hormony oraz poziom cukru we krwi. Badanie wzroku na czczo albo w stanie odwodnienia może dać zafałszowany wynik. 

Analogiczny efekt może mieć pójście na badanie po całym dniu spędzonym przed komputerem. Podczas pracy przed komputerem rzadziej mrugamy, więc oko jest mniej nawilżone cieczą łzową. Może to prowadzić do suchości oka oraz zmęczenia oczu, co oczywiście ma negatywny wpływ na wynik badania.

Nasze podpowiedzi:

  • Udaj się na badanie, gdy Twoje oczy są jak najbardziej wypoczęte.
  • Na badanie udaj się po posiłku.
  • Obserwuj swój biorytm i umów się na badanie w porze dnia, w której czujesz się najlepiej.

Sposób przeprowadzenia badania

Sposób przeprowadzenia badania wzroku też ma wpływ na jego wynik Oczywiście badanie przeprowadzone szybko i powierzchownie nie da takiego samego wyniku jak badanie, podczas którego Ty i optyk poświęcicie odpowiednią ilość czasu na uzyskanie precyzyjnego rezultatu. Jest to tak zwane subiektywne badanie wzroku. Kluczem do jego sukcesu jest współpraca i komunikacja z optykiem. Często szczegóły decydują o tym, czy nowe okulary zapewnią odpowiednią jakość widzenia. Ponadto jakość sprzętu pomiarowego oraz wiedza i doświadczenie optyka mają duży wpływ na rezultat.

Co zaskakujące, nawet pomieszczenie, w którym wykonywane jest badanie, może wpływać na wyniki. Aby zapewnić powtarzalność wyników, w salce badań nie powinno być światła dziennego, aby pośrednie lub bezpośrednie światło nie wpływało na rezultat badania. Rozmiar źrenic także wpływa na efekt badania. Zjawisko to jest dobrze znane fotografom: różne ustawienia przysłony zmieniają ostrość i jasność zdjęcia. Wiele osób widzi inaczej zwężoną źrenicą w dobrym oświetleniu niż rozszerzoną źrenicą w mroku. Jeśli celem jest sprawdzenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia lub widzenia nocnego, badanie powinno odbywać się w zaciemnionym pomieszczeniu.

Nasze podpowiedzi:

  • Zawsze umawiaj się na badanie z wyprzedzeniem. Nie idź na badanie spontanicznie, oczekując przyjęcia od ręki. Ty i Twój optyk powinniście mieć wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić szczegółowe badanie. ZEISS szacuje, że optyk potrzebuje około godziny, aby przeprowadzić analizę wzroku (w tym konsultację).
  • Ważne jest zaufanie do optyka i poczucie, że jest odpowiednią osobą, która zapewni Ci lepsze widzenie.
  • Zwróć uwagę na salkę badań. Czy do pomieszczenia wpada światło słoneczne?

Czynniki sprzyjające niewłaściwym wynikom badania:

  1. Użytkownicy soczewek kontaktowych powinni zastąpić je okularami na 24 godziny przed badaniem. Soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i mogą wpływać na ostrość widzenia podczas badania.
  2. Wahania w jakości widzenia są często efektem leków, które mogą wpływać m.in. na wydzielanie cieczy łzowej. W efekcie oczy stają się suche i zmęczone.
  3. Ponadto cukrzyca sprzyja wahaniom sprawności widzenia w trakcie dnia. Zaleca się, aby cukrzycy wykonywali badania oczu o różnych porach dnia, a gdy to konieczne, skonsultowali się z okulistą.  

Nasze podpowiedzi:

  • Jeśli optyk nie spyta wprost, należy poinformować go o przyjmowanych lekach oraz chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca.
  • Na badanie należy zabrać aktualne okulary, soczewki kontaktowe oraz ewentualny certyfikat soczewek.
  • Jeśli to pierwsza wizyta u optyka, warto poinformować go, co sprawdziło się w Twoich okularach, ale w szczególności co było nie tak. Im więcej szczegółów przekażesz optykowi, tym lepsze dobierzecie okulary.

Obiektywna refrakcja

Można zadać sobie pytanie, czy tradycyjne badanie wzroku, tj. subiektywna refrakcja, jest w ogóle konieczne, skoro daje nieprecyzyjne wyniki. Odpowiedź brzmi TAK. Optyk musi poznać reakcję klienta na poszczególne soczewki używane podczas badania. Ponadto subiektywna refrakcja pozwala zbadać interakcję oczu oraz widzenie w nowych okularach.

Istnieją jednak przyrządy optyczne, takie jak ZEISS i.Profiler plus, które służą do badania obiektywnej refrakcji. Urządzenie za pomocą technologii czoła fali analizuje profil widzenia każdego oka z wykorzystaniem 1500 punktów pomiarowych i tworzy mapę siatkówki oka. Nie wymaga aktywnego udziału pacjenta: jedyne, co musi zrobić, to popatrzeć na chwilę na i.Profiler® plus. Jest to badanie przygotowawcze, a jego wynik służy optykowi jako pomoc podczas dalszego badania subiektywnej refrakcji.

To nie wszystko: ZEISS i.Profile plus mierzy sprawność widzenia zwężonej źrenicy (w dobrym oświetleniu) oraz rozszerzonej (w słabym oświetleniu i nocą), więc pozwala ocenić, czy pacjent widzi gorzej nocą niż za dnia. Optyk może wykorzystać tak uzyskane dane, aby zoptymalizować soczewki. Dużą zaletą tej procedury jest redukcja czasu badania.


Udostępnij ten artykuł