Soczewki kontaktowe czy okulary?
Oba rozwiązania to dobry wybór i kwestia gustu - oraz dopasowania do potrzeb własnych oczu
Podczas pocałunku, gry w piłkę czy jazdy konnej oprawki okularów mogą przeszkadzać. Soczewki okularów mogą zaparować, psując romantyczną chwilę. Z tego powodu wiele osób cierpiących na krótko- i dalekowzroczność decyduje się na soczewki kontaktowe. Są małe, niemal niewidoczne i są w stanie skorygować nawet duże wady wzroku. Z drugiej strony, okulary mają także wiele zalet i niekiedy są jedynym rozwiązaniem.
Osoby, które potrzebują pomocy tylko podczas czytania i prowadzenia auta, chętniej stawiają na tradycyjne okulary. Zakładanie i zdejmowanie okularów jest szybkie, a same okulary niemal nie wymagają pielęgnacji i nie wiążą się z dodatkowymi kosztami. Co więcej, soczewki kontaktowe nie są w stanie skorygować pewnych wad wzroku, takich jak niektóre formy zeza czy problemy z widzeniem obuocznym. Soczewki kontaktowe nie są także zalecane osobom cierpiącym na cukrzycę i zespół suchego oka. W tych przypadkach sprawdzają się tylko klasyczne soczewki okularowe w oprawce.
Oprócz powyższych przypadków, soczewki kontaktowe są odpowiednie niemal dla każdego oka. Są szczególnie polecane podczas uprawiania sportu i rekreacji. Soczewki kontaktowe nie parują, nie zsuwają się i zapewniają nieograniczone pole widzenia. Ponadto zapewniają bardziej naturalny wygląd oczu i twarzy użytkownika. Ale kwestia wyglądu to nie jedyny atut soczewek kontaktowych. Przemawiają za nimi także argumenty medyczne. Przykładowo nieprawidłową krzywiznę rogówki można skorygować tylko odpowiednio dopasowaną soczewką kontaktową. Ponadto innowacyjne rozwiązania umożliwiają korzystanie z soczewek kontaktowych przy bardzo nietypowych wadach wzroku.
Wyróżniamy dwa rodzaje soczewek kontaktowych: gazoprzepuszczalne soczewki sztywne (powszechnie nazywane twardymi) oraz soczewki miękkie.
Obecnie najpowszechniejsze są miękkie soczewki kontaktowe. Cechują się dużą zawartością wody i wysoką przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu są praktycznie niezauważalne. Efektem jest doskonała kompatybilność, tolerancja i komfort noszenia. Można je stosować od rana do wieczora i na każdą okazję.
Miękkie soczewki kontaktowe marki ZEISS są dostępne w wersji jednodniowej i miesięcznej. Soczewki kontaktowe ZEISS zapewniają wyjątkową ostrość widzenia na całej swojej powierzchni, a także łatwe zakładanie i zdejmowanie. Szeroki wybór wariantów pozwala dobrać soczewki do indywidualnych potrzeb. Oferujemy nawet jedno- i trójkolorowe soczewki kontaktowe, które umożliwiają zmianę wyglądu oczu.
Gazoprzepuszczalne soczewki sztywne (powszechnie nazywane twardymi). Choć wymagają dłuższego czasu adaptacji, są wytrzymalsze, łatwiejsze w pielęgnacji, a w przypadku niektórych wad wzroku stanowią jedyne rozwiązanie. Cechują się najlepszą długoterminową kompatybilnością dzięki maksymalnej odporności na osady oraz najwyższym możliwym poziomem przepuszczalności tlenu. Zazwyczaj można je nosić przez kilka lat bez żadnych problemów, jeśli wada wzroku pozostaje niezmienna.
Oba typy soczewek mają takie same wymagania: właściwe dopasowanie oraz staranna pielęgnacja. Zakup soczewek kontaktowych powinien zostać poprzedzony okresem próbnym oraz ewentualnymi modyfikacjami. W kwestii higieny soczewki kontaktowe wymagają nieco więcej uwagi niż okulary. Stosując soczewki, należy dokładnie myć ręce oraz czyścić soczewki i pojemnik (zawsze stosuj się do instrukcji producenta!). Ponadto zaleca się regularne wizyty u optometrysty: raz w roku w przypadku soczewek twardych oraz co pół roku w przypadku soczewek miękkich.
Nie wiesz, co wybrać? A może nie musisz wybierać? Możesz stosować soczewki kontaktowe oraz tradycyjne okulary. Tym sposobem zawsze masz alternatywę, a do tego możesz dobierać rozwiązanie do konkretnej sytuacji, np. okulary do biura, a soczewki na randkę.