Zrozumieć widzenie

Właściwe soczewki – optymalne widzenie

Które soczewki są najlepsze dla poszczególnych wad wzroku?

14 marca 2020
  • Właściwe soczewki – optymalne widzenie

Krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność... Istnieje wiele wad wzroku, które mogą pogarszać jakość widzenia. Zazwyczaj dobrze dobrane okulary pozwalają jednak odzyskać pełną ostrość. Ale które soczewki są najlepsze dla poszczególnych wad wzroku? Soczewki to najważniejszy element okularów, a ich wybór jest bardzo szeroki. LEPSZE WIDZENIE wyjaśnia, jakie soczewki są dostępne na rynku do skutecznej korekty wad i upośledzeń wzroku.

Klasyczne soczewki

Soczewki jednoogniskowe – na krótkowzroczność (miopię)
Soczewki jednoogniskowe – na krótkowzroczność (miopię)
Soczewki jednoogniskowe – na krótkowzroczność (miopię)

Soczewki jednoogniskowe – krótkowzroczność (miopia) i nadwzroczność (dalekowzroczność)

Soczewki jednoogniskowe mają identyczną moc na całej swojej powierzchni, co oznacza, że moc korekcyjna jest jednorodna na całym obszarze soczewki. Soczewki tego typu są używane do dali oraz do czytania – są to dwa najczęstsze zastosowania okularów. Na czym polega różnica między nimi? Soczewki pozwalają nie tylko komfortowo czytać książki, ale też mniejszą czcionkę na smartfonie lub tablecie.

Soczewki jednoogniskowe – na nadwzroczność (dalekowzroczność, hyperopię)
Soczewki jednoogniskowe – na nadwzroczność (dalekowzroczność, hyperopię)
Soczewki jednoogniskowe – na nadwzroczność (dalekowzroczność, hyperopię)

Aby lepiej zrozumieć krótko- i nadwzroczność, zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób widzimy. Aby móc widzieć ostro, nasz system optyczny musi generować obraz na siatkówce (a nie za nią lub przed nią). U osób z wadami wzroku obraz jest generowany niewłaściwie. U osób z wadami wzroku obraz jest generowany niewłaściwie. Zaś dla osób z krótkowzrocznością oddalone przedmioty są nieostre, ponieważ generują obraz przed siatkówką, a nie na niej. Dobrze dobrane okulary pozwalają odzyskać ostrość widzenia bliży i dali.

Soczewki jednoogniskowe – korekta astygmatyzmu
Soczewki jednoogniskowe – korekta astygmatyzmu
Soczewki jednoogniskowe – korekta astygmatyzmu

Soczewki jednoogniskowe mogą korygować astygmatyzm.W tym celu konieczna jest dodatkowa recepta na astygmatyzm: parametr ten nazywany jest cylindrem (oznaczany jako „cyl” na recepcie). Są to tak zwane soczewki toryczne.

Soczewki pryzmatyczne: korekta zeza ukrytego

Soczewki pryzmatyczne mogą zoptymalizować widzenie u pacjentów z zezem. Zez ukryty, inaczej heteroforia, to stan, w którym oczy pacjenta nie są idealnie równoległe, co pogarsza widzenie przestrzenne. Mózg i mięśnie oczu nieustannie usiłują uniknąć podwójnego widzenia, co jest męczące dla pacjenta i często prowadzi do bólu głowy. Okulary pryzmatyczne pozwalają wyrównać ten stan dzięki specjalnemu wypolerowaniu co najmniej jednej z soczewek. Poprawia to mobilność i współdziałanie oczu, dzięki czemu użytkownik widzi wyraźniej i nie męczy się.

Soczewki multifokalne

Soczewki dwuogniskowe: do bliży i dali

Soczewki dwuogniskowe: do bliży i dali

Soczewki dwuogniskowe składają się tak naprawdę z dwóch soczewek, co pozwala użytkownikowi widzieć ostro zarówno bliskie, jak i oddalone przedmioty. Soczewki te można poznać po linii dzielącej obie części: dolna jest zdecydowania mniejsza i wygląda jak małe okienko. Jest to soczewka do bliży służąca do czytania. Reszta soczewki natomiast pozwala widzieć ostro w dali. Nazwa soczewek wywodzi się od ich dwojakiej natury: dwa ogniska oznaczają dwa rodzaje ostrości. W przeszłości soczewki dwuogniskowe były powszechnie stosowane do korygowania starczowzroczności. Obecnie nie są tak chętnie wybierane. Dla wielu użytkowników wyraźnie widoczna linia dzielące segmenty jest nieatrakcyjna, a nawet irytująca (na przykład podczas wchodzenia po schodach). Jakie rozwiązanie możemy zaproponować? Nowoczesne soczewki progresywne. Zapewniają płynne przejście między strefami, co przekłada się na większy komfort widzenia.

Soczewki trójogniskowe: do korekty wzroku na różnych odległościach

Soczewki trójogniskowe: do korekty wzroku na różnych odległościach

Soczewki trójogniskowe mają podobną strukturę do soczewek dwuogniskowych, ale są stosowane przez osoby cierpiące na starczowzroczność. Oprócz lepszego widzenia dali i bliży pozwalają widzieć ostro w odległości pośredniej, czyli na dystansie od 50 do 150 cm. Soczewki trójogniskowe mają te same wady co dwuogniskowe: wyraźne przejście między strefami i widoczna linia podziału. Te dwa powody sprawiają, że coraz więcej klientów decyduje się na nowoczesne soczewki progresywne.

Soczewki progresywne: korekta krótko- i nadwzroczności oraz astygmatyzmu i starczowzroczności
Soczewki progresywne: korekta krótko- i nadwzroczności oraz astygmatyzmu i starczowzroczności

Soczewki progresywne: korekta krótko- i nadwzroczności oraz astygmatyzmu i starczowzroczności

Soczewki progresywne mają dużą przewagę na soczewkami dwu- i trójogniskowymi. Oferują strefy do ostrego widzenia bliży, dali i odległości pośredniej, lecz są wolne od widocznych linii podziału i ostrych przejść między strefami Moc soczewki zmienia się płynnie: górna jej część służy do dali, a dolna do bliży. Soczewki progresywne pozwalają cieszyć się ostrym, komfortowym widzeniem w każdej odległości. Doskonale korygują krótko-, nad- i starczowzroczność. Sprawdzą się podczas czytania, pracy przy komputerze, pracach manualnych, a także spoglądania w dal.

Dzięki nowoczesnym metodom produkcji i wyjątkowemu komfortowi użytkowania soczewki progresywne ZEISS są doskonale dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Podczas produkcji uwzględnia się takie dane, jak rozstaw źrenic, kąt pantoskopowy czy odległość od rogówki – a to tylko kilka z parametrów branych pod uwagę podczas produkcji spersonalizowanych soczewek ZEISS.

Rozmazane obrazy w strefie przejściowej czy problemy podczas wchodzenia po schodach – z czym borykały się wcześniejsze generacje soczewek progresywnych – należą już do przeszłości. Nowa generacja soczewek progresywnych zapewnia nie tylko ostre i naturalne widzenie, ale także szybkie osiąganie ostrości widzenia na wszystkich dystansach i we wszystkich kierunkach. Okulary z soczewkami progresywnymi to idealny wybór na co dzień – bez względu na to, czy będą używane jako jedyne okulary, uzupełnienie okularów do czytania, czy też tylko do dali. Soczewki progresywne zadowolą także osoby dobrze widzące, u których dopiera zaczyna rozwijać się starczowzroczność, a także astygmatyków z rozwijającą się prezbiopią.

Twój optyk chętnie pomoże Ci wybrać właściwe soczewki progresywne dopasowane do Twoich potrzeb.

Specjalistyczne soczewki do zadań specjalnych

Okulary muszą być równie niepowtarzalne jak ich właściciel. Muszą pasować do stylu życia, hobby oraz potrzeb zawodowych. Właśnie dlatego tak ważna jest skrupulatna analiza potrzeb u optyka, które umożliwi mu dobranie właściwych soczewek. Oprócz zwykłych soczewek dostępne są także produkty specjalistyczne, które pomagają w osiągnięciu optymalnego widzenia. Na przykład:

Soczewki Digital do cyfrowych wyzwań: walczą ze zmęczeniem oczu

Soczewki Digital do cyfrowych wyzwań: walczą ze zmęczeniem oczu

Korzystanie z cyfrowych urządzeń, takich jak smartfony czy e-czytniki, stanowi codzienne obciążenie dla oczu. Oko musi przyzwyczaić się do nowego zakresu bliży, aby zapewnić ostrość widzenia cyfrowych urządzeń, które trzymamy w dłoni bliżej niż np. gazetę lub książkę. Ponadto oko musi cały czas zmieniać zakresy widzenia. Może to prowadzić do bólu głowy i sztywności karku, a także pieczenie i zmęczenia oczu, zwłaszcza u osób starszych. Z pomocą mogą przyjść soczewki do dali ze specjalnym wsparciem dla oka podczas patrzenia na bliską odległość – soczewki ZEISS Digital. Zostały stworzone z myślą o użytkownikach urządzeń cyfrowych (smartfonów, e-czytników) i ułatwiają skupienie wzroku na bliży i dali. Technologia ZEISS Digital Inside jest także dostępna w soczewkach progresywnych.

Soczewki do komfortowego prowadzenia pojazdu bez refleksów

Soczewki do komfortowego prowadzenia pojazdu bez refleksów

Ostre widzenie to podstawa bezpiecznego prowadzenia samochodu, ponieważ podczas jazdy nasze oczy pracują ze zdwojoną siłą: nieustannie zmieniamy punkt ostrości, patrząc na ulicę, ekran GPS, lusterko wsteczne i lusterka boczne. Niepogoda i złe warunki oświetlenia często pogarszają jakość widzenia. Soczewki stworzone z myślą o prowadzeniu pojazdów (np. soczewki ZEISS DriveSafe, dostępne w wersji jednoogniskowej i progresywnej) redukują napięcie oczu podczas jazdy, ułatwiając kierowcy komfortowe widzenie. Osobom wrażliwym na odblaski soczewki DriveSafe pomogą walczyć z chwilowym oślepieniem.

Soczewki do pracy

Soczewki do pracy

Zazwyczaj dopiero po czterdziestce zauważamy, że gdy pracujemy przy komputerze i musimy podnieść wzrok – na przykład znad klawiatury na kalendarz – jest to męczące dla oczu. Aby widzieć lepiej na różnych dystansach często nieświadomie przybieramy niewygodne pozycje, np. pochylamy się do przodu lub unosimy głowę. Konsekwencją bywa ból pleców i karku albo suchość i podrażnienie oczu. Soczewki ZEISS do pracy biurowej zapobiegają obciążeniom tego typu: są dopasowane do potrzeb pracy w biurze i zapewniają komfort widzenia na wszystkich odległościach podczas pracy przy komputerze. Soczewki do czytania oraz progresywne mogą nie być najlepszym wyborem, ponieważ nie zostały zoptymalizowane pod kątem pracy biurowej. Okulary do czytania zapewniają komfortowe widzenie tylko bliży – jest to zbyt mała odległość, aby wygodnie patrzeć na ekran komputera lub biurko. W soczewkach progresywnych użytkownik spogląda na monitor przez strefę pośrednią soczewki i musi przechylać głowę w górę, aby widzieć ekran wyraźniej. Oba typy soczewek mogą sprzyjać nienaturalnej pozycji ciała podczas siedzenia przy komputerze, co może prowadzić do napięcia mięśni karku, ramion i pleców, a także do bólu głowy.

Soczewki samościemniające: skuteczna ochrona przeciwsłoneczna bez konieczności zmiany okularów

Specjalne soczewki przeciwsłoneczne mogą poprawić komfort widzenia w wielu sytuacjach, zarówno w pracy, jak i w domu. Czy wiesz, że wszystkie soczewki mogą zostać pokryte warstwą samościemniającą? Soczewki te zapewniają pełną ochronę przed UV oraz doskonałą ostrość widzenia – oraz pozwalają wyeliminować potrzebę zmiany zwykłych okularów na przeciwsłoneczne. Soczewki fotochromowe mają cały szereg zalet: poprawiają kontrast, ograniczają odblaski i mają powłokę antyrefleksyjną. Soczewki te zmieniają kolor w zależności od intensywności promieni UV – mogą być niemal bezbarwne, ale mogą też ciemnieć niczym standardowe okulary przeciwsłoneczne. Ciemnieją w kilka sekund i jaśnieją w kilka minut.

Duży wybór dostępnych soczewek oznacza łatwość dopasowania idealnego produktu. Jakie soczewki będą idealne dla Ciebie? Dowiedz się z naszego szybkiego i prostego testu: Mój profil widzenia. Pamiętaj: Aby znaleźć idealne soczewki, konieczna jest pełna analiza indywidualnych potrzeb.


Udostępnij ten artykuł