Żadna twarz nie jest symetryczna i każdy z nas różni się rozstawem oczu
Soczewki okularowe mogą być w pełni skuteczne tylko wówczas, gdy oprawka okularów została precyzyjnie dopasowana do użytkownika.
Jako dzieci często odkrywamy, że nasze twarze nie są symetryczne, to znaczy każda strona nieco się różni. Wystarczy przyłożyć lusterko pionowo do nosa i spojrzeć na obraz w lustrze, aby przekonać się, jak (dziwnie) wyglądałaby nasza twarz, gdyby była symetryczna. Eksperyment ten pomaga także zrozumieć, jak różnie widzimy lewym i prawym okiem przez okulary. Właśnie dlatego optyk musi wiedzieć, jak dany użytkownik patrzy przez okulary, aby móc je właściwie dopasować. Tylko wtedy możliwe jest idealne osadzenie soczewek w oprawie.
Czy wiesz, że nawet najlepsze precyzyjne soczewki nie są w stanie zapewnić optymalnej ostrości widzenia, jeśli ich centracja (tzn. dopasowanie soczewki do konkretnej oprawki), rozstaw oczu, proporcje twarzy, a nawet postawa ciała nie zostały poprawnie zmierzone? Niedociągnięcia te mogą spowodować utratę nawet 40% ostrości widzenia. est to bardzo ważne w przypadku soczewek jednoogniskowych, ale szczególnie ważne w przypadku centracji soczewek progresywnych. W soczewkach progresywnych konieczne jest zoptymalizowanie wszystkich trzech segmentów (do dali, bliży i odległości pośredniej). Przy standardowej postawie ciała użytkownik powinien być w stanie komfortowo czytać, patrząc przez segment do bliży, pracować przy komputerze, używając segmentu do odległości pośredniej oraz prowadzić samochód, spoglądając przez segment do dali. Właściwa centracja oraz oczywiście wybór konstrukcji soczewki odgrywają decydującą rolę w określeniu spontanicznej tolerancji soczewek progresywnych. Różnica 1 milimetra może mieć kolosalne znaczenie.
W przeszłości optycy wykonywali ręczne pomiary centracji dla soczewek okularowych. Użytkownik spoglądał przez oprawki okularów, a optyk za pomocą pisaka zaznaczał na soczewce punkt, w którym znajdowały się źrenice oraz rozstaw oczu.
Obecnie optycy wykorzystują znacznie bardziej precyzyjne metody, uzyskując dokładność do dziesiątej części milimetra. i.Terminal®2 marki ZEISS zapewnia obiektywny obraz użytkownika w oprawkach. Klient staje w wybranych oprawkach przed urządzeniem do centracji, a sama centracja jest przeprowadzana szybko i precyzyjnie poprzez wykonanie zdjęcia w dużej rozdzielczości. Atutem dla klienta jest bardziej komfortowa procedura - optyk nie musi naruszać jego przestrzeni osobistej, aby wykonać pomiar. Klient musi jedynie stanąć w swobodnej pozie i spojrzeć przez okulary dokładnie tak, jak zrobiłby to w codziennym życiu. Im lepiej optyk wie, jak klient patrzy przez okulary, tym skuteczniej dopasuje soczewki. i.Terminal®2 współpracuje z zaawansowanym aparatem i inteligentnym oprogramowaniem ZEISS, które pozwala jednym kliknięciem pobrać dane centracji, zapisać je i wykonać obliczenia niezbędne do wyprodukowania soczewek okularowych.
Nasza podpowiedź:
Jeśli po początkowym okresie adaptacji wciąż czujesz się niekomfortowo w nowych okularach, możliwe, że centracja nie została dopasowana do Twoich parametrów. Skonsultuj się z optykiem.