Zrozumieć widzenie

Zastanawiają się Państwo, czy muszą Państwo nosić okulary.

Niektórych z nas spotyka to w młodym wieku, podczas gdy inni zauważają zmiany dopiero parę lat po czterdziestce. Gdy dochodzi do pogorszenia wzroku, soczewki spersonalizowane przez eksperta mogą pomóc Państwu odzyskać dobre widzenie.

16 października 2020

Symptomy nagłego pogorszenia się wzroku bywają różne. W przypadku niektórych osób utrudnione staje się szybkie odczytywanie znaków drogowych z oddali. Inni zauważają, że muszą trzymać książkę lub gazetę w większej odległości od siebie, aby móc przeczytać tekst. Zarówno małe dzieci, jak i dorośli mogą zauważyć, że muszą mrugać oczami, aby przedmioty stały się znów ostre. Gdy pojawiają się takie symptomy, można zadać sobie pytanie: czy muszę nosić okulary? Wiele osób często zwleka jednak z uzyskaniem porady od optometrysty lub okulisty.

Gdy ostrość widzenia zaczyna się pogarszać, wynika to często z problemów z procesem akomodacji oka. Akomodacja to zdolność oka do ogniskowania. Pogorszenie widzenia może także wynikać z innych czynników np. chorób układu krążenia. Niezależnie jednak od przyczyny, pierwszym krokiem, gdy dostrzeżemy pierwsze symptomy powinna być wizyta u optometrysty lub okulisty w celu przeprowadzenia szybkiego badania wzroku. Badanie wzroku zajmuje tylko kilka minut, a uzyskają Państwo odpowiedź na pytanie czy muszą Państwo nosić okulary.

  • Zastanawiają się Państwo, czy muszą Państwo nosić okulary.

Krótkowzroczność a ryzyko wypadku

W większości przypadków pogorszenie ostrości wzroku wynika z wady wzroku, takiej jak krótkowzroczność: odbite światło skupia się przed siatkówką, co powoduje niewyraźne widzenie w dali. Krótkowzroczność może wystąpić w każdym wieku. Typowe jej symptomy obejmują:

  • niewyraźny obraz odległych przedmiotów (znaków drogowych, tablic rejestracyjnych)
  • mrużenie oczu przy patrzeniu na odległej przedmioty

Nawet niewielki stopień krótkowzroczności powinien być korygowany okularami tak szybko, jak to tylko możliwe. Badania wykazały, że kierowcy bez skorygowanej krótkowzroczności mogą rozpoczynać ryzykowne manewry wymijania z racji tego, że nie widzą wyraźnie nadjeżdżających samochodów. Badania wykazały także, że ludzie znacznie przeceniają faktyczną ostrość swojego widzenia. Dlatego, szczególnie ważne jest, aby poddać się badaniu wzroku u optometrysty lub okulisty, dzięki któremu będzie wiadomo, czy okulary korekcyjne mogą poprawić Państwa widzenie - a tym samym: jakość Państwa życia.

Krótkowzroczność u dzieci

Małe dzieci ogólnie nie zdają sobie sprawy, że czasami powinny widzieć lepiej, niż widzą. Należy pamiętać, że im młodszy jest pacjent, tym łatwiej jest skorygować krótkowzroczność. Najważniejsze symptomy ostrzegawcze:

  • zezowanie lub ciągłe przechylanie głowy
  • brak reakcji lub nadmierna reakcja na światło
  • nadmierne mruganie lub częste rozszerzanie oczu
  • częste pocieranie oczu
  • niezdolność do skupienia wzroku na przedmiocie lub patrzenie poza przedmiot
  • częste potykanie się i przewracanie się
  • brak chęci do czytania
  • słabe oceny w szkole
  • niechęć do zabawy z innymi dziećmi

Aby szybko zdiagnozować i wykryć krótkowzroczność u dziecka, eksperci opracowali metodę badania ostrości wzroku dla dzieci. Umożliwia ona zbadanie nawet noworodków pod kątem tego, czy odpowiednio reagują na światło. Czy noworodek np. obraca głowę, gdy w pobliżu zostaje włączona lampka? Jeśli tak, znaczy to, że wszystko jest w porządku. W wieku siedmiu miesięcy niemowlę powinno już podążać oczami za wskazanymi przedmiotami Co dzieje się, gdy schowają się Państwo za poduszką, książką lub sofą i zawołają dziecko? Jeżeli dziecko reaguje, jest to znak że widzi dobrze. W wieku ośmiu miesięcy dziecko powinno być w stanie sięgać po pobliskie przedmioty i chwytać je. W okolicy swoich pierwszych urodzin dziecko powinno natomiast być w stanie sięgnąć po piłkę toczącą się w jego kierunku. Jeżeli te etapy nie zostają osiągnięte, należy szybko odwiedzić pediatrę.

Prędzej czy później dotknie to każdego z nas: starczowzroczność

Zaczyna się to generalnie około 45 urodzin. W przeciwieństwie do dalekowzroczności, której symptomy są podobne do starczowzroczności, ta ostatnia związana jest z wiekiem. W przypadku starczowzroczności soczewka oka staje się mniej elastyczna. Czytanie i pisanie wymaga nagle większego wysiłku, a oko ma problem, żeby przestawić ostrość z przedmiotów położonych daleko na przedmioty położone blisko.

  • gazetę trzeba trzymać dalej od siebie, aby móc ją przeczytać
  • oczy często pieką
  • występują bóle głowy i oczu
  • zmęczenie jest większe

Tutaj także jest wskazana szybka wizyta u optometysty lub okulisty. Dopiero po badaniu Państwa ostrość i komfort widzenia zostaną przywrócone. 

W przypadku starczowzroczności pomogą okulary do czytania lub soczewki progresywne. Okulary do czytania są przeznaczone tylko do widzenia na bliską odległość i muszą być zdejmowane, aby można było zobaczyć odległe przedmioty. W przypadku soczewek progresywnych przejście między widzeniem na daleką odległość i widzeniem na bliską odległość jest wkomponowane bezpośrednio w soczewkę. Pacjent nie musi wówczas ciągle zmieniać okularów lub zdejmować tylko te do czytania. Wizyta u optyka podpowie Państwu, czy soczewki progresywne są najlepszym rozwiązaniem. Czasem przyzwyczajenie się do nich zajmuje trochę czasu, jednak im wcześniej zostaną zastosowane, tym łatwiej będzie się zaadoptować.

Proszę zwracać uwagę na jakość

Proste okulary do czytania są dostępne w zwykłych supermarketach i na wielu stacjach benzynowych. Są one tanie, co powoduje, że wydają się początkowo zachęcającym rozwiązaniem. Jednak proszę uważać: produkowane masowo okulary do czytania mają kilka poważnych wad. Używając takich okularów nie skorzystają Państwo z profesjonalnego badania oczu oraz spersonalizowanego dopasowania. Proszę też pamiętać, że Państwa oczy są tak indywidualne jak odcisk palca. Właśnie dlatego soczewki okularowe muszą być precyzyjne centrowane względem odległości między Państwa źrenicami, a oprawki muszą zostać dopasowane do kształtu Państwa głowy. Jest to zadanie dla wykwalifikowanego optyka.

Ponadto, optyk możezaproponować nowoczesną technologię oraz wysokiej jakości materiały, takie jak system i.Profiler oraz soczewki i.Scription. i.Profiler dokonuje indywidualnego pomiaru każdego oka oraz sprawdza ostrość widzenia przy rozszerzonych źrenicach, aby ocenić Państwa widzenie nocą.

Dane te są następnie wykorzystywane do wyprodukowania dla Państwa soczewek w unikalnej technologii i.Scription. Wynikiem tego jest znacznie polepszona ostrość widzenia nocą a dzięki temu zwiększone bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu po zmroku. Kolory wydają się bardziej nasycone a kontrast i ostrość zostają zwiększone. 


Udostępnij ten artykuł