Lepsza jakość życia i więcej niezależności: lepsze widzenie dzięki urządzeniom dla osób słabowidzących
Jakie istnieją możliwości w sytuacji, gdy nawet okulary nie są już wystarczające?
Niezależnie, od tego, czy jest spowodowane chorobą, wypadkiem czy wiekiem, słabe widzenie to coś, co może przydarzyć się każdemu z nas w dowolnej chwili. Indywidualnie dopasowane urządzenia dla osób słabowidzących mogą pomóc im widzieć lepiej i przywrócić nieco normalności i niezależności w ich życiu.
Chcielibyśmy przekazać Państwu nieco informacji na temat tego, co nowoczesne urządzenia dla osób słabowidzących potrafią i powinny zapewniać, a także o tym, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich zakupu i jakie są dostępne możliwości.
Gdy wzrok pogarsza się do takiego stopnia, że okulary przestają być pomocne przy czytaniu lub zajmowaniu się swoim hobby, większość osób zaczyna używać lupy powiększającej. Jednak nawet proste lupy powiększające wykazują poważne różnice jakościowe w zależności od tego, czy są to produkty z półki czy produkty dopasowane przez wykwalifikowanego specjalistę. Ważne jest zapoznanie się najpierw z kryteriami jakościowymi urządzeń dla osób słabowidzących.
Osiągnięcie najlepszego widzenia oraz wygodne użytkowanie - to podstawowe wymagania
Najważniejszym z celów ZEISS jest osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności wizualnej dla każdego użytkownika, zgodnie z jego wymaganiami Co więcej, ważne jest, aby wybrać urządzenie odpowiednie do zdolności użytkownika: powinien on korzystać z niego łatwo i bez wysiłku. Dlatego też ZEISS przykłada dużą wagę do wygody w użytkowaniu.
Kryteria jakościowe urządzeń dla osób słabowidzących
Jakość obrazu oraz rozmiar pola widzenia są głównymi czynnikami decydującymi o jakości produktu dla osób słabowidzących. ZEISS oferuje jednocześnie doskonałą jakość obrazu oraz największe możliwe pole widzenia. Jako że pole widzenia jest mniejsze im większe jest powiększenie bardzo ważne jest, aby wybrano jak najlepsze elementy optyczne, Jest to sposób pozwalający uniknąć szybkiego zmęczenia oczu.
Soczewki organiczne z ochronną powloką utwardzającą są zalecane w urządzeniach dla osób słabowidzących w celu zagwarantowania optymalnej odporności na zarysowania i pęknięcia. ZEISS oferuje także powłoki antyrefleksyjne, które dodatkowo zwiększają komfort widzenia.
Produkty dla osób słabowidzących można wyposażyć także w system oświetlenia. W szczególności osoby starsze potrzebują większej ilości światła, aby lepiej widzieć.
Jakie urządzenia dla osób słabowidzących są dostępne?
-
Ręczne lupy powiększające
Proste i funkcjonalne, a przy tym jednak spersonalizowane: konstrukcja elementów optycznych jest kluczowa dla tego, aby mogli Państwo cieszyć się lepszym widzeniem. Ręczne lupy powiększające ZEISS dostępne są z wysokiej jakości soczewkami asferycznymi, które są standardowo wyposażone w ochronną powłokę utwardzającą. Są one też opcjonalnie dostępne z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną. Powłoka ta wspomaga także widzenia przy zadaniach wymagających precyzji. Ochronna powłoka utwardzająca- zwiększa wytrzymałość urządzenia oraz zwiększa jego obszary zastosowania.
-
Powiększające soczewki dwuogniskowe
Widzenie na bliską i daleką odległość w jednym. Tak jak sugeruje ich nazwa, soczewki takie oferują dwie moce w pojedynczej soczewce. Ich górną część można użyć do patrzenia w dal, a dolną wykorzystać do pracy w bliży.
-
Okulary teleskopowe
Wydajność wizualna może zostać częściowo ulepszona poprzez okulary teleskopowe, w których zastosowane są powiększające układy optyczne. Zasadniczo są to „mini-teleskopy” zapewniające lepsze widzenie na odległość. Po dodaniu dodatkowych soczewek powiększających urządzenie to może być używane także do widzenia z bliska.
W przypadku lup powiększających odległość robocza może stać się z czasem zbyt mała, np. podczas czytania książki. Okulary teleskopowe zapewniają odpowiednią odległość roboczą. Wymagane powiększenie może zostać ustawione. Takie okulary powiększające mogą być również używane do średnich odległości, np. do oglądania telewizji. W okularach tych słabsze oko jest zakryte, a mocniejsze zostaje wyposażone w mały teleskop.
Proszę jednak pamiętać, że okulary teleskopowe nadają się tylko do użytku stacjonarnego, jako że ich użytkowanie w ruchu prowadziłoby do zmęczenia oczu.
Teleskopy ręczne
Kiedy nie jest się w stanie zobaczyć pobliskich szczegółów lub tych w oddali, takich jak nazwy ulic, numery domów czy rozkłady jazdy autobusów musimy korzystać z czyjejś pomocy. Małe teleskopy ręczne zapewniają w takich sytuacjach doskonałą orientacją w otoczeniu .Zawsze pod ręką są gotowe do szybkiego wykorzystania.
Dzięki doskonałej konstrukcji zapewniają one szerokie pole widzenia oraz uszlachetnienia na elementach optycznych.
-
Soczewki filtrujące
Soczewki filtrujące są pomocne dla osób, których siatkówka jest wrażliwa na rozproszone światło lub oślepiające błyski. Jest to bardzo męczące dla osoby cierpiącej na taką przypadłość nawet przy standardowym oświetleniu.
Nie istnieją żadne obiektywne kryteria przepisywania specjalnych soczewek filtrujących. W przypadku zmian zwyrodnieniowych oczu takich jak barwnikowe zwyrodnienie siatkówki lub retinopatia cukrzycowa lub inne schorzenia pacjenci wybierają odpowiednie soczewki filtrujące poprzez subiektywny wybór z różnych alternatyw.
Wybierają oni optymalne soczewki poprzez porównanie i oszacowanie komfortu wizualnego,podczas przymierzania poszczególnych barwień filtrujących.