Wykrywanie niewidocznych wad – na wczesnym etapie
Rozwiązania z serii ZEISS X-Ray do odlewów z metali lekkich
Wiele wad jest ukrytych wewnątrz części. Niewykryte - mogą powodować problemy na późniejszym etapie, a tym samym niepotrzebnie zwiększać koszty produkcji. Wykrywanie niewidocznych wad już na wczesnym etapie i pewna jakość odlewów.
Kontrola struktury wewnętrznej
Podczas złożonego procesu produkcji odlewów różnego rodzaju wady mogą pojawić się nie tylko na ich powierzchni. Ta znajdujące się wewnątrz mogą mieć znaczący wpływ na stabilność detalu.Jednak również nieprawidłowa geometria może sprawić, że odlewy stają się bezużyteczne w późniejszej fazie montażu. Dlatego ważne jest, aby na wczesnym etapie skutecznie wykrywać wady. Jest to możliwe dzięki technologii RTG – tylko za jednym skanowaniem!
Pory i porowatość
Pory opisują kuliste wtrącenia gazu, które powstają w wyniku zagazowania np. środków antyadhezyjnych lub niewłaściwego odpowietrzenia formy odlewniczej.
Pęknięcia
Zanieczyszczenia i zbyt duża prędkość zalewania formy mogą być na przykład przyczyną pęknięć lub naprężeń termicznych.
Jamy skurczowe
Jamy skurczowe to puste w środku przestrzenie o ostrych krawędziach, które często są ze sobą połączone. Powstają podczas krystalizacji materiału. Przyczyną jest np. zbyt niskie ciśnienie docisku lub nieprawidłowa pozycja otworu wtryskowego formy.
Wtrącenia
Wtrącenia to elementy wchodzące w skład materiału, które zazwyczaj są twardsze niż materiał podstawowy. Powstają na przykład na skutek zanieczyszczenia materiału odlewniczego.
Zimne połączenia i pęknięcia
Tego typu wada oznacza linie lub rowki, które tworzą się na skutek zbyt niskiej temperatury zalewania lub topnienia, czasami również zbyt długim czasem napełniania formy.
Niepełne wypełnienie
Wada ta oznacza obszary odlewu, które w ogóle nie zostały wypełnione lub nie zostały całkowicie wypełnione, lub których kontury nie zostały dokładnie odtworzone, na przykład z powodu niewystarczającej prędkości tłoka wewnętrznego lub niewystarczającego ciśnienia docisku.
Porowatości (rzadzizny)
Porowatości to obszary, w których doszło do nagromadzenia się drobnych porów lub jam skurczowych, które mogą w znacznym stopniu pogorszyć stabilność odlewu.
Pęknięcie rdzenia
Pęknięcie lub rozpad rdzenia piaskowego może wynikać np. z nieodpowiedniego składu materiału formy bądź nadmiernego naprężenia termicznego materiału odlewniczego. Na skutek tego dochodzi do zmian struktury formy, przez co odlewany detal ma nieprawidłową geometrię.
Wypływki
Wypływki to cienkie folie metalowe na odlewie spowodowane np. zbyt dużą prędkością zamykania otworu wtryskowego formy lub nieprawidłowo ustawionym urządzeniem mocującym.
Pęcherzyki
Przyczyną wybrzuszeń w postaci pęcherzyków na powierzchni odlewu jest np. zbyt wysoka temperatura odlewu lub prędkość tłoka wewnętrznego w drugiej fazie.
Wtrącenia masy lub soli
Po usunięciu rdzeni wewnątrz odlewu często pozostaje masa formierska lub sól rdzeniowa. Dzięki kontroli RTG stają się widoczne, a detal można oczyścić i poddać dalszej obróbce.
Zniekształcenia
Szczególnie w przypadku długich i ciężkich odlewów może dojść do odkształceń podczas dalszego transportu, jeżeli materiał nie uległ jeszcze całkowitemu wystudzeniu. Tego typu odkształcenia widać na przykład przy porównaniu modelu docelowego CAD z rzeczywistym.
Przemieszczona masa rdzeniowa lub rdzeń solny
Jeżeli podczas układania rdzenia w formie przed wykonaniem odlewu dojdzie do popełnienia błędów, geometria odlewu nie będzie już zgodna z modelem CAD. W związku z tym taki detal nie nadaje się już do montażu.
Odkryj wszystkie możliwości
Z każdym etapem obróbki po procesie odlewania, koszty każdej części rosną. Dlatego ważne jest, aby wykrywać wady na wczesnym etapie, za pomocą kontroli rentgenowskiej 2D lub 3D, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Jeśli musisz sprawdzić swoje odlewy pod kątem odchyleń geometrycznych, możesz wykonać dokładne pomiary na wolumenie danych 3D.
Wyzwania dla przemysłu, w szczególności dla branży motoryzacyjnej. W związku z tym w celu zmniejszenia emisji nacisk kładzie się głównie na lekkie konstrukcje. Jednak oznacza to również większą kruchość odlewów. Zatem wady wewnętrzne w znacznie większym stopniu wpływają na stabilność detali. Z tego powodu ważne jest, aby dokładnie zlokalizować i wymierzyć defekty. W odróżnieniu od powszechnie stosowanej technologii 2D taką możliwość daje technologia RTG 3D. Ale na tym nie koniec: tomografy komputerowe ZEISS można wykorzystywać w produkcji, aby ocenić, czy wada stwarza ryzyko po zakończeniu dalszych etapów obróbki. Wczesne wykrycie pozwala zaoszczędzić niepotrzebne nakłady związane z dodatkową obróbką.
Wykrywanie jam skurczowych, porów, pęknięć i innych wad dzięki tylko jednemu skanowaniu – szybko, automatyzowanie i niezawodnie. Rozwiązania z zakresu kontroli 2D rodziny produktów BOSELLO zaprojektowano specjalnie z myślą o maksymalnej wydajności i minimalnym czasie przestoju w trudnych warunkach produkcyjnych.
Rozwiązania RTG dla metrologii? ZEISS ma w tym zakresie ponad dziesięcioletnie doświadczenie. Badanie odlewu w najdrobniejszym szczególe: kontrola dokładności wymiarowej elementów wewnętrznych, porównanie wartości docelowych/rzeczywistych z modelem CAD lub analiza grubości ścianek. Dzięki pełnemu wglądowi możliwości są niemal nieograniczone.
Najnowocześniejsze oprogramowanie
Niezawodna analiza wad – wyznaczanie nowych standardów dzięki nowoczesnemu samouczącemu się oprogramowaniu w celu wykorzystania pełnego potencjału procesu zapewnienia jakości: oprogramowanie ZEISS Automated Defect Detection (ZADD) nie tylko wykrywa, lokalizuje i klasyfikuje usterki, lecz również poddaje je analizie. Na podstawie modelu CAD ocenia, czy wada będzie prowadzić do problemów po zakończeniu kolejnych etapów obróbki i czy musi zostać usunięta. W przypadku gdy podobne wady pojawiają się częściej, są wykrywane przez oprogramowanie do zarządzania danymi ZEISS PiWeb. Dzięki temu już na wczesnym etapie można dokonać ingerencji w procedurę odlewania w celu zmniejszenia liczby odrzutów i uniknięcia dodatkowych kosztów.